Kolik by měla stát digitální knížka bez DRM (ano, tohle je šance jí dát cenu, vážně)

V souvislosti s e-knihami je jednou z největších debat, kolik by taková digitální knížka měla stát. Zákazníci jsou toho názoru, že by měla stát co nejméně, vydavatelé zase, že o něco více. Situace se především liší v tom, že zákazník si myslí, že většinu ceny knihy dělá tisk a papír, zatímco vydavatel ví, že to není pravda - až na majstrštyky v desetitisícových nákladech dělá papír a tisk tak třetinu. Do toho kniha je v nižší sazbě DPH, což kniha digitální není. Výsledek je ten, že potenciální zákazník bývá zklamán kombinací ceny, která není jemu libá a DRM, které mu je libé ještě méně, jenže vydavatel doufá, že mu ochrání nelevnou knihu před rozpirátěním. Zákazník namítá: dejte ji levněji a bez DRM, abychom si ji mohli přečíst bez potíží. Vydavatel křičí: jak zaplatím lidi a ještě mi ji rozpirátí… Zákazník oponuje: tak to si ji nekoupím. Vydavatel: vidíte, digitální knihy se neprodávají, lidi chtějí papír.

25. říjen 2010 - Pokračuj ve čtení 👉

Editor v redakci je nedoceněná věc

Jedna z typických redakčních úspor v českých online (a bohužel nejenom online) médiích je post editora. Ke škodě redakcí, čtenářů i autorů textů. Vedení začasté má dojem, že stačí najít dobrého autora a věc s dobrým článkem je vyřízena. Editorů netřeba. Dokonce, jak se mi malým průzkumem ukázalo, ví už dnes jen málokdo z mladších novinářů, co takový editor má dělat. Přitom právě jeho práce rozhoduje minimálně o třetině výsledku - tedy o tom, jak je článek vnímán čtenáři a nakonec i inzerenty. A nakonec proti němu bojují i mnozí autoři.

4. srpen 2010 - Pokračuj ve čtení 👉

Časopisecké nálady na předzpoplatněném trhu

Když jsem včera psal na Lupu článek o placeném obsahu, tak jsem začal počítat, kolik obsahu bych na českém internetu byl ochoten platit. Vyšlo mi překvapivě málo. Když se nad tím tak zamýšlím, tak nula nad to, co už platím (firma solí za MediaSearch). iDnes? Hm, přečtu si pár článků. Aktuálně používám jen z mobilu, protože na webové verzi se nejsem schopen zorientovat. Platit za to? Nevím za co. A nevím, co by pro mne byl ten obsah navíc. Dopravní zpravodajství? Platil bych ho ad-hoc, kdyby za něco stálo. Znáte nějaké dobré? Se skutečnýma objížďkama?

15. červenec 2010 - Pokračuj ve čtení 👉

Marigoldí léta v elektronické podobě

Kniha Marigoldí léta byla pětiletým souhrnem toho zajímavějšího, co jsem zde na Marigolda napsal. A pokusem o samopublikaci, s jehož výsledky jsem se chtěl podělit. Nicméně doba byla turbulentní, na podělení se o výsledky nedošlo skrzevá naléhavější problémy a dnes už by asi ty dojmy byly zastaralé.

22. červen 2010 - Pokračuj ve čtení 👉

Porovnání robotických vysavačů iRobot Roomba a CleanMate

Nedávno jsem spíše z legrace napsal článek o tom, jak všelijak se dají hackovat robotické vysavače. Ukázalo se, že slušné obliby došly vcelku vážně míněné, byť humorněji podané argumenty pro a proti dvěma v Česku asi nejprodávanějším modelům: CleanMate versus Roomba. Měl jsem možnost porovnat oba a ve více modelech a generačních provedeních. A aby to bylo snáze dohledatelné, vytáhnu toto porovnání zvláště.

19. červen 2010 - Pokračuj ve čtení 👉

mBank po třech letech kokršpanělství

mBank rád používám, když dávám příklad na školeních, jak prostřednictvím sociálně síťového marketingu udělat z vachrlaté služby službu dobře přijímanou. Z mnoha dobrých důvodů. Když se na mBanku podíváte, je to s ní po všech stránkách divné. Partička z Polska, která tu podniká na nějakou eurounijní licenci, když už tu máme jejich mateřskou banku. Hromada slibů, které se neplní - a stejně to lidem žíly netrhá. Proč se podobný WOW efekt nepodařil českému FIO? Jen proto, že je to kampelička, se kterými nebyly před deseti lety dobré zkušenosti? To asi ne, polské produkty také neslují kvalitou. Ano, byl to dobře zvládnutý sociální marketing. PS: níže uvedené se týká mBank českého, neznám slovenský ani jiný…

19. duben 2010 - Pokračuj ve čtení 👉

Tento měsíc ještě potřebuju zabít několik tisíc lidí

Začalo to před dvěmi lety. Safra, skoro třemi :( Začala mne honit mlsná něco dalšího napsat. Pár čtenářů se dožadovalo pokračování Flotily Země, jenže já už jsem v hlavě nosil příběh historický. Záviděl jsem Sapkowskému, že mi vyfoukl téma husitských válek, ale co si budeme povídat, trilogii napsal kolosálně a jakékoliv poměřování s jeho dílem by dopadlo nutně depresivně.

15. duben 2010 - Pokračuj ve čtení 👉

Bo tak to má byt

Život jsou někdy i příjemná překvapení. Očekával jsem citelně menší podporu článku věnovanému intelektuálním právům. Přeci jen v dnešní společnosti je těžké hovořit o zásadních změnách, natož v oblasti, kde každý cítí, že jest povolán mít názoru, což vyvozuje z toho, že na disk si uložil pár písniček v MP3. Ale co už, nebýval jsem jiný.

1. duben 2010 - Pokračuj ve čtení 👉

A co s těmi autorskými právy udělat v praxi?

Záměrně jsem se v předchozím článku vyhnul tomu, abych řekl svůj názor, jak autorskoprávní systém změnit. Zajímaly mne prvosignální reflexy a chtěl jsem také pouze rekapitulovat stávající stav. Jak se dalo očekávat, řada lidí měla oči podlité krví a zatemnilo jim to úsudek při přemýšlení, nebo do něj zatahovali argumenty marginálního významu, ale to bylo očekávatelné, očekávané a asi i nepodstatné.

24. březen 2010 - Pokračuj ve čtení 👉

Intelektuální práva jsou odvozena od intelektu, tedy schopnosti inovovat

Intelektuální práva ve vztahu k internetu a svobodné společnosti jsou pojmem přetřásaným ve všech pádech. Už samotný jeho anglický základ Intellectual property rights zní skoro hrozivě. Práva intelektuálního vlastnictví jsou v poslední době vydávána za nedotknutelnou součást každodenního života. Peněženku byste neukradli, film taky neukradnete, hypnotizují vaše alfavlny reklamy před každým drahým filmem. Nechali jste se zmást. Podvést. Kopírováním film nekradete. Kopírováním ho… hm, přesně tak. Kopírujete.

23. březen 2010 - Pokračuj ve čtení 👉

Boj se závislostí na mobilním internetu

Příběh mého boje se závislostí na mobilním internetu pokračuje. Zopakujme si základní fakta: vyhodil jsem z výbavy iPhone, zrušil mobilní internet na svém novém telefonu Motorola RAZR2, který dnes už používají jen socky a retromaniaci a přestal jsem být dostupný na emailu a všelijakých socsítích každou minutu svého života. Dokonce se mi ani nesynchronizuje kalendář mezi všemi mými počítači - prostě proto, že ta papírová verze to neumí.

11. únor 2010 - Pokračuj ve čtení 👉