Era nabídne digitální podpis mobilem, ADSL u Telecomu začalo s prázdninami zlobit

Digitální podpis je i u nás teoreticky a někdy i prakticky fungující věc. Polský operátor Era přišel s řešením digitálního podpisu a certifikátu pomocí mobilního telefonu. Digitální podpis používá Public Key Infrastructure a tajný klíč je uložený na SIM, přičemž certifikace transakce je prováděna mobilním telefonem velmi jednoduše tak, že si z počítače vyžádáte podepsání odesílaného dokumentu a vše se automaticky provede skrze váš mobilní telefon. Do budoucna se počítá i se šifrováním dokumentů a šifrováním přístupu do intranetu atd. Je to hezká služba pro lidi kteří se nechtějí zabývat normálními elektronickými podpisy, s nimiž je o málo více práce. Ještě ale, že nevím, kolik tato služba stojí :) Zdroj: Cellular-News.

2. červenec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Telecom má nový web

Telecom zprovoznil bez velkého halasu nový web. Validaci HTML nechám na laskavých PT čtenářích. Jako správná konzerva musím přiznat, že původní design byl lepší, nový design bude vyhovovat především slabozrakým důchodcům (velká písmena).

1. červenec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

ITU přidá 455 MHz pro 5 GHz pásmo bezdrátových sítí

Měsíc trvající zasedání WRC-03 pod záštitou ITU skončilo nakonec dohodou mezi zástupci amerického FCC a EU o harmonizaci frekvencí v pásmu 5 GHz. ITU jako mezinárodní koordinátor frekvencí přidá celkem 455 MHz pro bezdrátové sítě v pásmu 5 GHz, ačkoliv určitým omezením se zde přeci jen nevyhneme.

1. červenec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Pedro Pick znovu u telekomáckého lizu

Máme tu další malý skandálek a v jeho středu je opět Pedro Pick. Český Telecom si ho totiž vybral bez výběrového řízení za poradce při nákupu Eurotelu a vyplatí mu za to 1 až 2 miliony dolarů. To, že by mělo proběhnout výběrové řízení, představenstvo Telecomu nevzrušuje.

30. červen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Panika na blogerské kurze…

Spolu se startem projektů bloguje.cz a blog.lide.cz přešla možnost psát vlastní blog z lidí schopných pořídit si místo na serveru a instalovat si hromadu skriptů nebo alespoň najít zahraniční utilitu toto obstarávající, v podstatě na kohokoliv alespoň trochu rozumějícího česky. Tím blogování přestalo být výhradní doménou ředitelů firem (i když one-man show) a své blogy si nyní zejména na lidé.cz zakládají i náctiletí.

30. červen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

T-Mobile: odpověď na MMS zprávu odeslanou emailem nedoručíme

Včera byla malá sešlost několika lidí v Riegrových sadech, i dorazil jsem tam a maje fotoaparátek v Samsungu SGH-V200, pořídil jsem několik snímů, podobně jako ostatní. A pak jsem je posílal emailem. Při té příležitosti mne zaujal teoretický problém, zda na MMS zprávu poslanou do emailu lze odpovědět. A tak jsem si zprávu poslal k sobě na Marigolda. Ukázalo se, že MMS zpráva odeslaná na email adresu je opatřena email adresou ve tvaru 603xxxyyy@mms.t-mobile.cz - tedy adresou začínající devítimístným číslem a končící doménou třetího řádu vedenou pod t-mobile.cz. Finta ovšem je, že když si dáte Odpovědět na takovou zprávu, váš SMTP server se žádné takové domény mms.t-mobile.cz nedopátrá. Neexistuje. Takže ani odpověď není nikomu doručena.

27. červen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Infračervené WiFi

Nedávno když jsem popisoval fyzickou vrstvu standardu 802.11 jsem si všiml poznámky, že pro infračervené spektrum zatím nejsou komerční výrobky. Zaujalo mne to a rozhodl jsem si updatovat přehled. Ale popořádku: standard 802.11 definuje dvě přenosová média fyzické vrstvy, tedy rádiové a infračervené spektrum. Radiové znáte, to se běžně používá, ale infračervené WiFi? Vskutku - standard 802.11 definuje i infračervené světlo jako přenosové médium, bohužel o rychlostech pouze 1 a 2 Mbps. Původně se čekalo, že to výrobci nacpou do notebooků k infraportům, tam se ale stále chytá pouze IrDa.

26. červen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Windows Mobile 2003 s podporou WiFi

Nová verze Windows Mobile 2003 for PocketPC bude mít plnou nativní podporu WiFi a také GSM/GPRS dat. Microsoft doufá, že další posilování jeho operačního systému a především sjednocování zdrojových kódů platformy PDA a SmartPhone jeho operačního systému mu přinese další zákazníky především vůči stále více se rozmáhajícímu Symbianu. Dodávaný prohlížeč bude umět IPV6, XHTML, HTML 4.01, WML 2.0, Jscript 5.5. Zdroj: PocketPCThoughts. Český zdroj: Palmare.

25. červen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Tak je nebo není CzFree.Net legální? Lupa hlasuje pro legalitu.

Oblíbené téma vztahu CzFree.Net vůči požadavku na licenci pro provozování veřejné telekomunikační sítě probírá Lupa, resp. Ján Matejka. V poměrně dlouhé argumentaci dochází k názoru, že provoz CzFree.Net je legální, protože nejde o veřejnou telekomunikační síť, neboť rozhodnutí kdo se může do sítě připojit, je na jejích provozovatelích.

25. červen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Patent na online půjčování DVD…

Americká online půjčovna Netflix dostala včera patent na online půjčování DVD, tedy na systém, kdy zákazník přijde na web (či jinou službu), vybere si DVD a půjčí si je za paušální měsíční poplatek, načež je obdrží poštou. Dlouho jsem si myslel, že takový patent nemůže projít ani ve státech, takže jsem patentovou registraci Netflixu sledoval poměrně bez zájmu, ale nakonec to opravdu prošlo. Samozřejmě stejný systém používá i náš Cinetik. Toho se ovšem problém pantentu nedotkne, ten je platný pouze v USA a v ČR by pravděpodobně neprošel, ačkoliv se o tom dnes raději poradíme s právníky.

25. červen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Datový tranzit v CzFree zdarma – je udržitelný?

V poslední době jsem narazil na další potenciálně zajímavý problém CzFree.Net  - datový tranzit zdarma. Jak k tomu došlo: bavil jsem se s jedním kamarádem a ten mi oznámil, že bude pracovat doma, maje tlustou pevnou linku. Podivil jsem se, neb bydlí na kraji Prahy a jeho práce spočívá ve zpracovávání velkých gigabitových datových souborů, jaké by jen tak nějakou linkou pohodlně neprotlačil. Osvětlil mi, že vedle jeho firmy i domova je CzFree a že si tedy udělá přípojku do CzFree a tou se připojí do sítě a do internetu. A tak bude mít i zadarmo rychlé připojení do internetu. Přišlo mi to až podezřele výhodné - sám moc nevěřím na nabídky zdarma. A pak mi to došlo - tranzit dat je ze statutu CzFree.Net zdarma. Platí se až za připojení do internetu, které kamarád nepotřebuje, má vlastní.

25. červen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉