Na technologické scéně klid: TV v mobilu, podíly výrobců telefonů

Patrick Zandl · 25. listopad 2003

Už několik dní si zoufám nad tím, že se nic zajímavého neděje (tedy alespoň ve WiFi či telco), najít něco co stojí za zmínku, naž za větší zamyšlení, je prakticky nemožné. Na serveru The Feature najdete článek Mobile TV - More Than Just Hype? - stojí za přečtení, je to zamyšlení nad výsledky TV v Koreji, Japonsku a co na to plány firmy Nokia a také co standardy.

Strategy Analytics vydaly přehled podílů jednotlivých výrobců mobilů na trhu za třetí čtvrtletí roku 2003. Podíl Nokia mírně klesnul a dostal se na 33,8%, což stále je suverénní první místo. Druhá je Motorola s 15%, což je vzestup (2Q byl 13,9%), ale v kontextu roku je to jen dotahování na ztracenou pozici přes 16% podílu. Třetí je Samsung, narostl o celé procento na 11,2% a hezky a prakticky nepřetřžitě roste. Siemens na čtvrtém místě stoupl na 8,9%, což je také přeci jen obstojný růst z 7,1% za 2Q a dlouhodobých osmi procent.

Také páté LG vykazuje stabilní růst a dostalo se na 5,7 procent, zatímco vloni se pohybovalo kolem 4 procent. Nic moc výsledky Sony Ericsson vynesly jen šestou příčku s podílem 5,3% a tedy s poklesem oproti druhému čtvrtletí o půl procenta. Ostatním výrobcům zbývá 20,2% podílu na trhu, což znamená trvalý a mírný pokles.

Jediným přesvědčivým výhercem pretěků je v tomto kole (kvartále:) Motorola - té pomohlo uvedení nových zajímavých GSM modelů na trh a tak Evropa, Asie a Blízký východ oživil prodej této značky. Zdá se, že v dalších měsících by nárůst mohl pokračovat, nové modely Motoroly vypadají zajímavě a uživatelé by je mohli ocenit.  
Zdroj: Strategy Analytics.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook