Výpadek sítě T-Mobile ho připravil o tisíce

Patrick Zandl · 24. listopad 2003

V Blesku jsem našel článek na téma výpadku sítě T-Mobile z minulého týdne (nebojte, Blesk nečtu, článek vypadl z monitoringu tisku).

Neplánovaný výpadek mobilní sítě T-Mobile zkomplikoval život ve čtvrtek dopoledne řadě lidí. Jedním z nich je i Jiří Michovský z Prahy. Ten čekal na klienty v penziónu. Ti se mu ale nedovolali a ubytovali se jinde.

"Jsem závislý na telefonu. Pokud mi přijedou zákazníci ze zahraničí, domlouváme si místo schůzky. Ve čtvrtek mi volali několikrát, a když jsem nebyl dostupný, našli si jiné ubytování," uvedl Michovský. Na informační lince T-Mobile se o problémech se sítí dozvěděl až po několikerém přepojení. "Přišel jsem tak o 18 tisíc korun. V listopadu tu skoro nikdo není, propásl jsem možnost vydělat si na provoz penziónu," dodal. Problémy potvrdila i Jiřina Vernerová z T-Mobile: "Měli jsme výpadek sítě zhruba v pěti městských částech Prahy. Problém byl zjištěn asi v osm ráno, kolem jedné hodiny odpoledne už mělo být vše v pořádku." Podle právníků je v takových případech možnost finančního odškodnění klientů ale téměř nulová. "Já se obávám, že v případě, že jsou služby poskytovány takto hromadně, peníze nedostanou. Je to přežitek z minulosti, kdy stát nechtěl platit za způsobené škody," uvedl právník Oldřich Choděra.

Moje poznámka: skutečně, telekomunikační operátoři se hromadně ve svých podmínkách zříkají odpovědnosti za to, že jimi provozovaná síť bude fungovat. Píší tam vždy jen něco o nejlepší vůli a snaze. Zajímavé je, že jim nestačí vůle a snaha platit, ale chtějí skutečné peníze. Na druhou stranu je třeba jim přiznat, že radiové sítě to mají problematické: zaparkuje vám před oknem kamion s chladícím návěsem a už máte problém se signálem... takže, co s tím? Operátoři pevných linek nabízejí SLA - Service Level Agreement, Dohodu o úrovni služeb, která takové problémy řeší. Mobilní nenabízejí nic, jen požadují...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook