Prezidenta Bushe pronásledují v Británii s mobily vybavenými fotoaparáty

Patrick Zandl · 20. listopad 2003

Británie i Amerika mají postaráno o další zajímavý jev, který dokonce v rozhovoru pro BBC nazval jeden člověk druhou generací smart mobů. Legrační na tom je, že už jsem našel několik článků, zatím blogpostů, protože událost je docela ranná, kde si autoři pletli smart mob, tedy jakousi obdobu flash mobu, s moblogem, tedy blogováním z mobilního telefonu. Na druhou stranu se jim není co divit, protože oba jevy jsou si tentokráte velmi blízko.

Takže o co jde. George W. Bush je na státní návštěvě svého spojence, Velké Británie. A tu doprovázejí obrovská bezpečnostní opatření a samozřejmě drobné bezpečnostní skandály, jako že na hostině v Buckinghamském paláci obsluhoval sloužící, který se tam nasáčkoval bez důkladné prověrky a tvrdil později novinám, že by mohl kdykoliv Bushe zabít. Nakonec mu asi šlo více o tučné penízky od novin, než o atentát.

Tím jen bezpečnostní opatření vzrostla a do novin a na veřejnost se dostávají prakticky jen čisté PR informace a fotografie, protože novináři, najma ti nezávislí, nemají šanci se k Bushovi přiblížit. A tak se na internetu objevilo hnutí Chasing Bush, Stíhejte Bushe. To tvrdí, že veřejnost má právo vědět, co se děje a ne jen dostávat přibarvené PR fotky a dlouho dopředu formulovaná vyjádření. A tak vyzývá k tomu, aby každý kdo zahlédne Bushe, poslal SMS nebo email na adresu hnutí a tato zpráva se rozešle fotografům, novinářům a dalším zájemcům, aby mohli za Bushem vyrazit. Také vyzývá, aby lidé posílali fotografie, videa, nahrávky a další materiály, které se jim podaří sehnat. Leták hnutí najdete zde.

Článek najdete na BBC News, stránky Chasing Bush jsou ale od rána nedostupné, takže jsem nemohl přinést žádný obrázek, který se podařilo pořídit na celé akci. Snad jen tento, který asi dobře dokumentuje, jak Chasing Bush vnímají angličané - je to plakát akce vyvěšený na zdi a jednotlivé kontaktní lístečky jsou strhány zájemci o pronásledování Bushe. Zpráva už také vyšla na Reuters, píše se v ní, že stránky měly první den přes 50 000 stažení.  

Moderní technika je čím dál více nebezpečná politikům. Dříve to byl superdrahý špionský foťák, dneska může diskrétnost jednání narušit mobil, který má prakticky každý teenager. Korea nařídila, že digitální fotoaparáty musí vydávat zvuk maximálně 65 decibelů a to není podle mne poslední vládní omezení funkcí moderních fotoaparátů. Jenže co s tím? Jeden čínský výrobce už na tento zákon reagoval tím, že ohlásil mobil, který bude vydávat zvuky v požadované hlasitosti a bude je střídat, přičemž zvuky budou představovat krkání, prdění a další "přirozené zvuky", pravil výrobce. To aby se zákonu vyhovělo a přitom se obešel. A tohle je maraton, který politici nemohou vyhrát...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook