To je zase den…

Asi to taky znáte - vlastně se za to dopoledne nic hrozného nepřihodilo, nezmlátil mne policajt, nepřiskříply dveře metra ani mi trafikantka nedala včerejší JungeFronta Heute. Jenže stejně je ten den na houby.

24. červen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Wi-fi will be ‚next dot.com crash‘

Vyrojilo se několik článků na téma bubliny WiFi - je to tím, že minulý týden v USA probíhá CeBit Amerika a tak každý, kdo si chce říkat analytik, musel vydat několik předpovědí a téma WiFi je lákavé. Takže popořadě:

23. červen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Stát bude čarovat s poplatky za UMTS licence

Ministerstvo financí chce získat již do letošního rozpočtu pět miliard, které mají mobilní operátoři zaplatit za licence UMTS. Ministerstvo počítá s tím, že by tento příjem odprodalo nějaké bance za hotové peníze. Eurotel a T-Mobile získali licence na provozování třetí generace mobilních sítí v roce 2001 za 3,54 respektive 3,81 miliardy korun. Tomu říkám mít hluboko do kapsy…

23. červen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Geekoviny: Prismiq Media Player

Prismiq Media Player je zajímavé set-top box řešení pro domácí sdílení videa a hudby po počítačové síti do domácího kina. Funguje to jednoduše - Prismiq se připojí do sítě (ethernetem nebo bezdrátovým WiFi) a prohlídne si pevné disky. Potom z nich můžete patřičné soubory jako DivX, MPEG 1,2,4, MP3 a další formáty přehrávat na televizi. Můžete používat internetové připojení a na televizi také surfovat po internetu či používat IM program kompatibilní s AOL.

23. červen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Zákys v harmonizaci 5GHz pásma mezi Evropou a USA

Tento týden probíhá v Ženevě World Radiocommunications Conference (WRC03), jednání zabývající se perspektivami dalších radiových standardů a jejich rozvoje. Jedním z velkých témat jsou boje o harmonizaci kmitočtového spektra mezi USA a Evropou. Jeden z těchto bojů se rozhořel i o pásmo 5GHz používané 802.11a - delegáti zastupující Evropu žádají omezení pásma 5,25-5,35 GHz pouze pro použití indoor, tedy uvnitř budov. Obávají se, že by vysílání v tomto pásmu rušilo některé frekvence vyhrazené dosud satelitním přenosům.

20. červen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

To musíte mít: Kniha kódů a šifer…

Rozhodl jsem se Marigolda zneužít za účelem propagace dobré věci, konkrétně pak Knihy Kniha kódů a šifer...kódů a šifer. Když jsem ten název slyšel, domníval jsem se chvíli, že půjde o knihu nacpanou nesmyslnými tabulkami a nejrůznějšími tajnými kódy. Nebojte - jde o dějepravecký a faktografický úvod do šifrování a kryptografie a až na konci je pár tabulek a děsivých kódů. Kniha obsahuje všechno, co bychom pro úvod do šifrování mohli potřebovat. A protože šifrování je potřeba všude, doporučuji knihu zakoupit (třeba zde na Kosmas.cz).

19. červen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Buffalo AP/bridge WLA2-G54 s WDS, 3Com také s podporou 802.11g

Buffalo představilo svůj nový přístupový bod kombinovaný s mostem pod názvem WLA2-G54. Jak už název napovídá, zařízení podporuje 802.11g - a co je dále zajímavé, podporuje i WDS pro bezdrátové propojení mezi jednotlivýmí přistupovými body. Zařízení se tak může propojit s dalšími šesti zařízeními a vytvořit tak souvislé pokrytí WiFi signálem. Díky podpoře 802.11g ani nebude úbytek rychlosti příliš patrný. Podpora WPA, šifra 128 bitů, 802.11x a další běžné věci jako MAC filtrace. K dostání v USA od července za 149 USD, u nás cena zatím neznáma. Zdroj: TZ Buffalo.

19. červen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Kolik dat má být přes GPRS v ceně? T-Mobile se netrefil…

Když v květnu T-Mobile spouštěl GPRS tarif Business, prohlašoval u toho silácky něco v tom smyslu, že více než 50 MB volných dat není potřeba. Rozhodl jsem se to testnout. Takže – kolik MB dat je reálné přenést pro normálního uživatele při „normálním“ používání GPRS?

Především chci říci, že GPRS nepovažuji za alternativu k pevnému připojení do internetu, ale spíše jako mobilní připojení určené pro notebooky a PDA v okamžiku, kdy v dohledu není internet a vy chcete nebo potřebujete něco vyřídit. Je jasné, že T-Mobile může bazírovat na rozdílu právě mezi slovy „chcete“ a „potřebujete“ – rozdíl mezi nimi je vyjádřitelný v penězích a je značný.

Testovací vzorek jsem byl já sám, ovšem považuji se za ideální testovací vzorek. Jsem vybaven notebookem, PDA, internet mi poskytuje obživu a vše skrze něj řeším, na druhou stranu na něm nejsem tak závislý, abych si ho pouštěl jen tak. Stejně tak nepoužívám P2P sítě jako Kazaa, které by využívanost GPRS připojení razantně zvýšily.

Za moje zúčtovací období (pro pohodlí řekněme, že je to květen) jsem se k internetu pomocí GPRS připojoval zhruba patnáctkrát (připojením rozumím mnou chápané sezení u internetu, ne to, že to párkrát také spadlo), přičemž většinou šlo o odesílání emailů nebo rychlé vyřízení něčeho po ICQ. Přenos dat byl v tomto případě minimální.

Dvakrát jsem použil vnitrofiremní administrační systém a jednou redakční systém Genesis a k tomu surfoval po webu. V těchto případech jsem pracoval s internetem již velmi intenzivně, procházel jsem internetové stránky, komunikoval přes ICQ, stahoval i emaily a hlavně pracoval s administračním rozhraním. Reklamu jsem filtroval AdMuncherem, nestahoval jsem soubory vyjma PDF a DOC příloh. V podstatě bych mohl říci, že jsem takto ve dvou situacích strávil dopoledne běžným svým používáním internetu ale byl jsem připojen přes GPRS – v jednom případě jsem byl někde po doktorech a čekání jsem si krátil prací na notebooku, v druhém případě jsem psal knihu u rodičů, kde jiný internet není a vyhledával jsem si informace z GPRS připojení.

Celkem jsem přenesl 57 MB dat – tedy o něco více, než je T-Mobajlí limit za 700 Kč, v tyto měsíce ještě neuplatňovaný. To odpovídá mojí domněnce, že aby člověk mohl notebook a GPRS data používat k běžné práci (tedy ne ke stahování FTP/P2P atd), musel by limit dat být spíše někde u 200 MB. Sumu 57 MB jsem dosáhl za první dva týdny a pak už jsem se systematicky krotil.

Nezapomínejte na to, že projití pár stránek finančního zpravodajství, pohyb na americké burze skrze Ameritrade a pročtení pošty je docela slušná porce dat. A tohle je přeci profil toho, co by měl dělat GPRS uživatel u Týmobajlu, rozhodně žádné stahování nahotinek či chatování na Xku. Jenže jedna webová stránka dneska, když neodfiltrujete reklamu hravě skočí přes 100 Kb, natož stažení Ameritrade Streameru, abyste mohli online očekovat svoje portfolio. Nebo se pletu? Co by podle T-Mobile měl dělat člověk na internetu?

Co tedy dodat? 50 MB dat je za 700 Kč pro běžného podnikatele žalostně málo. Hranice mezi tím „chci“ a „potřebuji“ je zde zoufale tenká - mnoho z toho, co považujete za "potřebuji" je spíše jen to "chci" - a tedy použití a nepoužití GPRS je otázkou toho, kolik za to svoje "chci" zaplatíte. Po pravdě řečeno bych sám opravdu nutně přenesl tak maximálně 1MB dat u emailů, které fakt spěchaly – a i ty by asi počkaly a daly se vyřešit jinak. Těch zbylých 56 MB dat bylo využití mého času, moje pohodlí a lenost. Jenže platit za to takové peníze? Asi těžko. Pokud by T-Mobile měl být živ z datových přenosů, které opravdu "potřebuji", asi by se mu těžko žilo. Jenže já jsem někde na špičce datových uživatelů, o kterých může operátor snít - takových na trhu najde dnes stovky. Jak přesvědčí ostatní, když nepřesvědčil mne?

Navíc jak prokazují zkušenosti ze zahraničí, uživatelé GPRS jsou nárazoví. Jednou potřebujete jen jeden den v měsíci GPRS, jindy zase několik večerů a příště vůbec. Právě proto mnoho z běžných zákazníků (nyní nemyslím firemní klientelu, ta je na to méně citlivá, ačkoliv i jí se to týká) nemá rádo – u GPRS si musíte vybrat z několika velmi rozdílně drahých tarifů, přičemž v tom základním se GPRS téměře nevyplatí používat.

V zahraničí se proto začínají prosazovat (nebo alespoň uvažovat) takzvané low-cap nabídky, tedy situace, kdy po dosažení určitého objemu jedete najednou v jiné tarifní třídě přenosu dat – čili jste nezávislí na tom, jak tarif máte a cena se mění podle toho, kolik dat ve skutečnosti přenášíte. Podle operátorů to mění přístup lidí ke GPRS – už se přestávají bát ceny, protože vědí, že budou platit podle toho, jak intenzivně data přenášejí. Problém GPRS dat je totiž v tom, že zatímco minutu hovoru si představit člověk umí, megabit dat je pro většinu lidí hodně abstraktní pojem.

Někteří operátoři, je jich ale zatím málo, používají také hi-cap nabídku, tedy maximální účtovaný datový objem – data přenesená nad tento objem, nejsou účtována.

Jestli jste čekali, že tento článeček vám řekne, co dělat aby lidi začali více používat GPRS, tak vás asi zklamu. Takové řešení záleží operátor od operátora a jako vždy jsem pro každou konzultaci k dispozici.

18. červen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Na Mobilu se draží Samsung Matrix Phone

Server Mobil.cz draží přes idnesácký dražební systém mobilní telefon Samsung, jenž účinkoval v Matrixu - takzvaný Matrix Phone. Nefunguje bohužel v GSM sítích, ale stejně jsem si řekl, že by nebylo od věci si přihodit. Podrobnosti zde na Mobil.cz. Už jsem takhle dražil telefon, co roztřískal redaktorovi MF DNES cholerik Klaus, bohužel jsem v závěrečném finiši podlehl tuším Ondřeji Frycovi, který ho nakonec získal a už nevím, co s ním udělal.

17. červen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉