UPC se rozhodlo dát telekomáckému ADSL šanci

Variace Českého Telecomu na širokopásmovou službu ADSL zatím stále vypadá na pokus o vtip a nepochybně proto se společnost UPC rozhodla snahu Telecomu podpořit a dát jeho ADSL šanci. Asi tak jsem si vyložil zatím třídenní výpadek Mistralu u nás doma (Praha 13, Stodůlky). Nejdříve to vypadalo, že výpadek je jen u nás v domě, původně jsem dokonce podezříval kočky, že mi vyškubly chatrně držící anténní kabel u modemu. Jenže zprávy o výpadcích se v diskusním foru Mistrálu množí (Budějovická atd). O tom, že by UPC nějak zákazníky informovalo, si bohužel můžu nechat jen zdát, ačkoliv nějaký hromadný email na téma "plánovaný upgrade sítě" bych uvítal více, než poštovní obálku s nějakou úžasnou UPC soutěží. Samozřejmě, mohu volat na infolinku, předevčírem jsem to zkoušel. Po deseti minutách volání z mobilu jsem se stále neprobojoval na operátora a tak jsem zavěsil, nešlo o zelenou linku a ze zkušenosti vím, že na infolince UPC není půlhodina mírou.

19. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Ceeoxx: děkovný dopis (aneb recenze prášků proti bolesti)

Vždy jsem o bolesti soudil toliko, co stanovuje samurajské heslo: bolest je výsada samuraje umožňující mu uvědomit si vlastní bytí. S tímto heslem jsem i vydržel nějakých devětadvacet let svého života, opovrhujíc dobrodiním léků na utišení bolesti. Až těsně po svých narozeninách jsem seznal, že samurajská hesla nemusela odrážet realitu návštěvy zubaře a čištění zubních kanálků, protože v té době obnášel zubař totéž, co dostat kladivem do huby, tedy situaci samuraji známou a zvládnutelnou.

19. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Anténa z diskety o zisku 9 dBi

Na internetu se objevil návod, kterak vyrobit z 3,5 palcové diskety WiFi anténu. Autor o ní tvrdí, že má zisk 9 dBi. Její stavba je poměrně jednoduchá, jen prý nesmíte zapomenout vyjmout středový magnetický kotouč :) Co potřebujete dále ke stavbě takové antény? Ještě kancelářské svorky na papír. Návod je zde.
PS: samozřejmě je to směrová anténa :)

19. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Vladimír Mlynář: WiFi se státní podporou

Podle Týdeníku Ekonom prohlásil ministr informatiky Vladimír Mlynář, že počítá s podporou nových technologií, mezi nimi i s podporou WiFi. Podpora by podle článku v Ekonomu měla být spíše formou daňových úlev. Jak konkrétně se da daňová úleva projeví, netuším, ale změna DPH u WiFi techniky z 22 na 5 procent by jistě byla fajn. Ale tak dramatické to asi nebude.

18. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Microsoft uvedl svoje 802.11g bezdrátové produkty jako Wireless-G

Microsoft představil svoje již dříve ohlášené WiFi produkty s podporou 802.11g standardu. Ano, opravdu se firma tentokráte drží standardu a nevytvořila jeho vlastní derivát. Zřejmě proto, že čipovou sadu do těchto produktů dodal Broadcom a Atheros, tedy možností pro lacinou mofidikaci standardu bylo málo. Dost jízlivosti - je faktem, že Microsoft dělá skvělý hardware a kdyby zůstal u klávesnic a myší, lidé by ho milovali. O stejný tah se tedy pokouší v případě bezdrátových produktů - jsou vzhledově podařené, nadupané funkcemi za rozumnou cenu.

Microsoft Wireless-G Xbox adaptérNa trh se dostávají následující produkty: MN-700 Wireless Base Station (109 USD), MN-720 Wireless Notebook Adapter (85 USD), MN-730 Wireless PCI adapter, MN-820 Wireless Notebook kit (179 USD) - to je spojení bezdrátového směřovače MN-700 notebook adaptéru MN-720. A na závěr Xboxová záležitost MN-740 Xbox Wireless Adapter (na obrázku vpravo, 139 USD). Jak vidno, chybí čistý přístupový bod a USB adaptér ku kompletnosti nabídky.

Bezdrátový směrovač MN-700 je postavený na Windows CE .NET 4.2 a Microsoft tvrdí, že díky tomu bude moci on a jeho partneři dodávat další rozšiřující aplikace. Prvním Microsoft MN-700 bezdrátový router Wireless-Gpříkladem má být rodičovská kontrola. Zařízení jsou vybavena funkcí Auto Update umožňující automaticky na internetu detekovat nové verze firmware a aplikací a upozornit na ně uživatele. Bezpečnost je zajištěna SPI firewallem a šifrováním na bázi WEP a nového WPA. Microsoft ovšem automaticky všude zapnul WEP ochranu a to prý proto, že WPA je zatím limitována na WindowsXP, ostatní MS systémy WPA nepodporují. Starší MS produkty pracující s 802.11b dostanou možnost WPA update v průběhu října.

MS produkty Wireless-G nejsou příliš vhodné pro stavbu větší sítě, jsou určeny pro malou kancelář nebo domácnost, kde vedou jednoduchostí instalace. Žádný produkt kromě PCI karty nemá možnost připojit externí anténu a MN-700 nemá ani možnost funkce v režimu bezdrátového mostu nebo opakovače. Všechny produkty kromě Xbox adaptéru budou dostupné tento měsíc, Xbox adaptér pak v říjnu a od listopadu bude v Xbox Live bundle programu.
Zdroj: Microsoft

17. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Humbuk kolem CZ.NICu

Jak už si někteří bystřejší čtenáři (většinou médií to prošlo bez povšimnutí) všimli, od pondělka funguje nový systém CZ.NICu (včetně webu - kde, ehm ... ehm, jsou nějaké ty nedodělečky). Za ty peníze, co komunita platí, by to mohlo být správně hned na poprvé, ne?

17. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

ČTÚ se nakrklo na neustálý tlak Contactelu

Včera mi přišla tisková zpráva ČTÚ s podtitulkem “k problematice sporů o propojení sítí pro služby využívající technologii ADSL”. Přečetl jsem si ji a nedá se shrnout jinak, než že ČTÚ se mírně nakrklo na neustálý tlak Contactelu a jeho opakování, že ČTÚ musí do 19. září vydat rozhodnutí. Contactel ostatně nikdy nenechal veřejnost na pochybách, jaké to rozhodnutí musí být, aby bylo správné.

Contactel ve své tiskové zprávě přímo uváděl: "Právě 19. září Contactel očekává pozitivní rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu nařizující propojení v oblasti služeb ADSL. Tento krok přinese dlouho očekávané zlepšení poměru ceny a kvality ADSL. „Věříme, že rozhodnutí regulátora přinese dlouho očekávaný pokrok v rozvoji širokopásmového přístupu k internetu,“ říká Michal Čupa, generální ředitel Contactelu." Zdroj: tz Contactel 2.9.2003.

Na to ČTÚ přímo odpovídá: "ČTÚ pouze v souladu se zákonem o správním řízení účastníky řízení informoval, že lhůta pro vydání správního rozhodnutí byla správním orgánem II. stupně prodloužena do 19. září t.r. za účelem provedení dalšího dokazování (získání podkladů pro rozhodnutí od účastníků řízení)." Zdroj: tz ČTÚ 16.9.

Pravda, tisková zpráva ČTÚ je velmi kulantní, její poselství je ale jasné: Contactel si má laskavě za klobouk strčit svoje názory na to kdy a jaké vyjádření musí ČTÚ vydat. ČTÚ informuje o tom, že ve věci šetření propojení sítě ADSL postupuje podle všech předpisů a z celé tiskové zprávy dýchá na člověka meziřádková informace: rozhodnutí ve věci ADSL není triviální a je jasné, že Telecom i ostatní udělají cokoliv, aby pro sebe nepříznivé rozhodnutí zvrátili. Ergo kladívko ČTÚ chce případ probrat a prostudovat ze všech stran a argumentů tak, aby pro odvolání a blokování jeho rozhodnutí bylo co nejméně místa.

V takovém hašteření Contactelu s ČTÚ je těžké zaujmout nějaké rozumné stanovisko. Samozřejmě, že bych i já chtěl, aby ČTÚ rozhodlo co nejdříve a co nejvíce ve prospěch nízkých cen a snadného zavedení ADSL. Je jisté, že ČTÚ nemůže nařídit Telecomu rozdat jeho ADSL, do kterého tolik investoval, zadarmo ostatním operátorům. Stejně tak ale je zřejmé, že Contactel by neměl říkat, jaké rozhodnutí ČTÚ má vydat - to je totéž, jako soudci říkat, jak má soudit. ČTÚ je jednou nezávislý regulátor a podle toho ho musíme nechat konat.

Na ČTÚ bude, aby si ve schizofrenní době, kdy jmenovatelé regulátora jsou stejní, jako privatizátoři státního operátora, kredit nezávislosti vybojovalo. K rozhodnutí o ADSL by podle mého soudu měl připojit hutný komentář a tlustý spis podkladů, na základě nichž se rozhodl. To proto, aby jakákoliv další rozprava o ADSL se děla v rovině faktů a nikoliv v rovině těžko uchopitelných emotivních výpadů. Na Contactelu pak bude, v případě nesouhlasu s rozhodnutím, aby v podkladech a faktech našel mezeru, díru v logice úvah regulátora.

17. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

WiFi Českého Telecomu neběží

Pravděpodobně od včerejšího dne (kdy mám první hlášení) neběží WiFi síť Českého Telecomu. Vyzkoušeno v lokalitách Prahy 1 a Paláce Flóra. Stránky Telecomu žádný výpadek neuvádějí. Máte nějakou zkušenost z tohoto týdne?

16. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Čipsetové novinky: Atheros a Broadcom upgradují, Intel Centrino zpožďuje

Několik novinek v oblasti čipových sad pro WiFi z poslední doby probereme nyní letem světem.

Atheros představil novou čipovou sadu kombinující 802.11a/g, která prý umí zvýšit dosah WiFi na jeden kilometr a konzumuje méně energie, pokud je v power-idle režimu (tedy "vypnutá", nepoužívaná). Čipová sada zlepší odběr energie až o 60 procent, oproti Centrinu firmy Intel spotřebuje o 95 % energie méně v power-idle stavu. Zvýšení dosahu je realizováno novou architekturou zpracování signálu, díky níž se citlivost zařízení zvyšuje na -105 dBm, zhruba o 15 dB výše, než u ostatních čipových sad. Tady bych rád podotknul, že nevidím cestu, jak by zvýšený dosah mohl fungovat ve spolupráci s výrobky s jinými čipovými sadami, které nebudou mít vyšší citlivost. Je jasné, že na menší vzdálenosti to půjde, ale na dlouhé bude třeba používat stejnou čipovou sadu. Nová čipová sada podporuje také technologii SuperG, tedy přenosovou rychlost 108 Mb/s. Tisková zpráva Aetheros.

Intel mezi tím posunul upgrade Centrina. Dualbandové centrino 802.11a/b bude na trhu zřejmě až koncem roku 2003, vylepšené a/g bude nejdříve v prvním čtvrtletí 2004. Zdroj: BusinessWeek.

Toto prohlášení Intelu potěšilo dalšího výrobce čipových sad, firmu Broadcom. Ta se okamžitě nechala slyšet, že její čipová sada 802.11g a 802.11a/g je právě dodávána a že notebooky s touto čipovou sadou vydrží alespoň o 20 minut déle, než ty s Centrinem. Jenže z notebook výrobců jí dává přenost málokdo, ze známých značek ji nabízí jako variantu (nikoliv standardně) Dell. Zdroj: PR Yahoo.

16. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Česká Nokia přišla o dva vysoké manažery

Česká pobočka společnosti Nokia přichází v těchto okamžicích o dva významné manažery. Nokia Networks opouští Milan Sameš zodpovědný za prodej síťových produktů ve střední a východní Evropě, vůbec nejvýše postavený český manažer v Nokia Networks. Téměř ve stejnou chvíli se s mobilní divizí Nokia Mobile Phone loučí Karel Holub zodpovědný za prodej mobilních telefonů významným zákazníkům a za podporu speciálních služeb a produktů jako je N-Gage nebo middlety. Důvodem odchodu v obou případech je touha po změně; zatímco Milan Sameš míří do vedení významné IT firmy, Karel Holub prý bude zakládat vlastní společnost zaměřenou na poskytování služeb a obsahu pro mobilní telefony.

16. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

RSS na mobil via IMAP. Skype – P2P telefonování. Zony bez videotelefonů. PTT je zase blíž.

Hledal jsem, zda existuje nějaký middlet pro mobilní telefony umožňující odebírání RSS zpráv na mobilní telefony. A nakonec jsem jedno řešení našel a vůbec nepotřebuje middlety. Stačí mu, aby váš mobilní telefon uměl vybírat emaily skrze IMAP protokol. Služba se jmenuje Info Agregator a vytvoří vám IMAP schránku, do které bude doručovat RSS zprávy. Vy si je už jen natáhnete do svého mobilu, kdy budete chtít. Jak prosté a hezké, zájemcům o čtení mnoha serverů z mobilu (včetně Marigolda) doporučuji).

15. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Patria Direct umí obchodovat s akciemi na zahraničních burzách

Dneska jsem potřeboval poštelovat něco s akciemi na české burze a po dvou měsících jsem se zase přilogoval na svůj účet na Patria Direct. A dostalo se mi dvou překvapení. Tím prvním byl fakt, že můj bezpečnostní certifikát vypršel před třemi dny a nový se povaloval na poště dva týdny jako doporučená zásilka pod mým oblíbeným heslem “když to nějaká buzerant neumí poslat obyčejně, tak si pro to nepůjdu”, než ho pošta poslala zpět. To jsem si naběhl na vlastní vidle neochoty chodit doma na poštu :)

Druhá a pro většinu zájemco podstatnější finta, je možnost přes Patria Direct nakupovat i na zahraničních trzích skrze internet, tedy za nižší poplatky a interaktivně. Mezi českou burzu tak přibyl americký Amex, Nasdaq a Nyse, z dalších bych jmenoval německou Xetru, švýcarský Virtx a londýnskou burzu, jsou tu i nějaké menší burzy které jsem nikdy nezkoušel jako Belgie, Francie. Veselé je, že už koncem minulého roku mi pod rouškou zpovědního tajemství operátorka callcentra Patrie sdělovala, že nákup akcií na zahraničních trzích po netu zavedou co nevidět, ještě do konce roku 2002. Nestihli to.

Mám dva základní problémy s obchodním systémem Patria Direct:

1) je moc drahý. Za pokyn na trhu v USA se účtuje minimálně 25 USD (0,4% z částky). Americký Ameritrade si za tutéž službu vezme fixní částku 11 USD, méně jak polovinu.

2) málo služeb. Chápu pojem přidaná hodnota jako něco navíc, co dostanu za svoje penízky. Byl bych ochoten skousknout dvojnásobnou cenu převodu oproti Ameritrade (nebo třeba eTrade atd), kdyby mi to něco navíc přineslo. Jenže zatímco Ameritrade mi při mém objemu obchodování dal zdarma hezký nástroj na analýzu akcií v ceně, dal mi taky kurzy v reálném čase a další funkce jako týdenní analýzy, Patria Direct dává jen zpravodajství ČTK v češtině a rozhraní v češtině. Oproti zpravodajství Ameritrade, které je pravda v angličtině, slabota. Zpravodajský VIP servis, ve kterém by snad i něco bylo, si musí člověk u Patrie zaplatit zvláště.

Zkusil jsem si přes Patria vyhledat údaje o společnosti Nokia. Našlo mi to její akcie na burze v USA a Finsku, klik na podrobnosti mne hodil na prázdnou stránku, kde evidentně někdo nečekal, že budu chtít vypisovat data o zahraničních společnostech. Naštěstí se mi pak podařilo jinou cestou dostat do výpisu Nokia, který už dával smysl. Jenže klik na "online data" už vedl na Reuters a ty data jsou online s 30 minut zpožděním (třicet minut je na burze hodně offline...). Klik na Chci investovat vám napíše, že si máte zavolat brookerovi, online nákup musíte udělat jinde. Evidentně ještě provázání několika aplikací mezi sebou není takové, jak by mělo.

Uf, co dodat? Patria Direct je vhodný pro lidi, kteří nechtějí laborovat se zakládáním účtu na Ameritrade či u jiného amerického obchodníka, což přeci jen obnáší faxovat jim vyplněné formuláře a kopii pasu. Pokud chcete udělat pár obchodů, nakoupit si nějaký spider nebo indexovou akcii, nic proti tomu - budete to mít rychleji vyřízené přes Patrii. Jenže s více obchody narazíte na to, že Patrii za málo služeb necháváte hodně peněz.

Jen na okraj, další online český broker Fio chce 10 USD při nákupu do 500 kusů akcií a minimálně 15 USD (procentíčka si počítá) při větším množství. I jinak je obecně levnější než Patria, ale aplikaci nemá tak hezkou a barevnou, spíše šedivé tabulky - to klienty podle mne dost odlákává, vypadá to hodně chudě, ačkoliv číselných informací to poskytuje více, než Patria. Jenže Fio není Patria - pokud vybíráte podle jména, asi vám bude více šmakovat Patria.

A víte, proč jsem si tehdy vybral Patrii k obchodování na české burze? Protože jsem ji měl za domem a uzavřít smlouvu mi trvalo chvilku. Cestovat do burzovního paláce za Fiem se mi nechtělo. Takhle jednoduché to někdy je, vybrat si :)

Ehm - mohu se drze zeptat, zda někdo ze čtenářů také používá nějakého obchodníka s akciemi a pokud ano, tak jakého a proč?

15. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉