WiFi v kavárnách má být zdarma

Dlouho dumám nad tím, zda WiFi v kavárnách, KFC a podobných podnicích je věc, která se využije a navíc, kolik se za ni má platit. Čím dál více jsem se utvrzoval v dojmu, že WiFi v takových podnicích má být zdarma. Díval jsem se trochu ve světě (rozuměj v USA), jak to řeší. Když opominu v tomto ohledu již příliš mediálně profláknuté StarBucks, kde za den v průměru WiFi použijí dva lidé (za tu cenu přes T-Mobile, jak jinak), zaujal mne názor jednoho nezávislého kavárníka. Ten pravil, že WiFi je u něj zadarmo a vypíná ho jen v době oběda a večeře, kdy potřebuje, aby se mu tam lidé otočili a nevysedávali tři hodiny. Proč zadarmo? Host si dá tři čtyři kávy v době, kdy bych měl jinak prázdno, nějaký sendvič atd.

12. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Můj anglický weblog o telekomunikacích

Původně jsem chtěl vyzkoušet, jak funguje Google AdSense - reklamní systém pro weblogy. Jenže v Google mi řekli, že je pouze pro anglicky psané weblogy. A tak jsem si na Bloggeru jeden anglicky psaný weblog založil a dal jsem do něj pár zpráv z telekomunikací. Protože byly subdomény na téma WiFi hodně obsazené, nakonec jsem ho nazval Telekonom. Z Google mi následně odepsali, že můj weblog prověrkou pro AdSense zase neprošel, zejména proto, že už tam mají umístěný reklamní blok nahoře a tedy nepotřebují se se mnou dělit o jeho používání (to jsem si domyslel, Google důvody neschválení nesděluje). Tím jsem myslel, že moje weblogování v angličtině skončilo, protože jsem se na ně jazykové příliš necítil.

12. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Jednosměrné satelitní připojení Astra přes PragoNet

Společnost Astra SES podepsala smlouvu s PragoNetem (koupený T-Systems). Podle ní bude PragoNet na území České republiky distribuovat služby jednosměrného satelitního DSL internetu. Smlouva je součástí expanze SES Astra na nové trhy, mezi něž bude nyní patřit také Francie, Alžírsko, Maďarsko, Irsko a Polsko.

12. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Česko vyhrálo arbitráž o třicet miliónů dolarů za mobilní licence

Česká republika vyhrála arbitráž ve sporu s britským podnikatelem Williamem Nagelem. Ten český stát žaloval kvůli Českým radiokomunikacím a postupu státu při udělování mobilních licencí a požadoval 30 miliónů dolarů, což je téměř 900 miliónů korun. Trojice arbitrů ze Stockholmu České republice přisoudila částku přibližně 12 miliónů korun jako náhradu vynaložených nákladů na vedení sporu. Nagel musí také uhradit 90 procent administrativních nákladů na činnost arbitrážního soudu.

12. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Vlastníka Oskara TIW opustí velký akcionář

Nejvýznamnější akcionář kanadské firmy Telesystem International Wireless (TIW), která v Česku ovládá provozovatele sítě Oskar, prodává podíl ve firmě. Vlivný kanadský správce penzijních fondů Caisse de depot et placement du Québec prodá celý 14procentní podíl ve společnosti TIW, a zbaví se tak další nepovedené investice do firmy v odvětví telekomunikací. TIW v České republice ovládá operátora Český Mobil, vlastní i mobilního operátora v Rumunsku. Mluvčí Caisse neuvedla, kolik její společnost na investici do TIW ztratila, ale firma začala majitele Českého Mobilu financovat už v roce 1994. "My si myslíme, že z té obtížné situace tak vyjdeme nejlépe," řekla mluvčí správcovské společnosti Caisse. Kurz akcií TIW byl na vrcholu v roce 2000, kdy vrcholila nákupní horečka v odvětví telekomunikací. V té době byl trh ochoten za jednu akcii zaplatit až 200krát více než teď. Zdroj: ČTK, Reuters.

11. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Oskar ohlásil za týden 10 000 uživatelů MMS

Včera vyšla zpráva, že Oskar aktivoval 9500 uživatelů MMS zpráv, do do večera číslo (už podle neofic informací) vystoupalo přes 10 000. Oskaru se tak podařil hezký nástup jeho MMS služby, když se k deseti tisícům uživatelů dostal za jediný týden. Původně očekával 12 tisíc do konce roku.

10. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Jak se někteří chovají v etéru: KlFree.Net

Osobně mám hodně špatné zkušenosti se soukromníky provozujícími WiFi sítě. Zatímco firma si buďto nedovolí překračovat limity vyzařování, nebo na upozornění pochopí a situaci napraví, garážníci a soukromé osoby na to hodně kašlou. Sice často z neznalosti, ale náprava se dovolává velmi špatně.

10. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Radiosíť Pegas konečně dostavěna

Společnost EADS Telecom dokončila výstavbu infrastruktury digitální radiokomunikační sítě Pegas pro integrovaný záchranný systém. Síť nyní pokrývá signálem celé Česko, což by mělo umožnit vzájemnou komunikaci příslušníků policie, hasičů, záchranářů a dalších záchranných složek.

Síť Pegas je profesionální trunková radiosíť určená primárně pro policii a složky ministerstva vnitra, má nahradit a pomalu taky nahrazuje zastaralou původní radiosíť určenou pro komunikaci bezpečnostních složek. Nově Pegas také přidává komunikaci hasičů, záchranářů atd.

Výstavba sítě Pegas je léta poznamenána četnými problémy. Původní termíny dokončení se posouvaly, výstavba nabírala zpoždění, původní zadání se měnila částečně vinou nevyzkoušené technologie, částečně vinnou neujasnění priorit a zájmů našimi úředníky. Stručnou oficiální historii Pegasu najdete zde. Hodně jsme o tom psali na Mobilu a články najdete takto.

Zajímavý článek na to téma publikovaly dnešní Hospodářské noviny. Autor Petr Sedlický nešetří superlativy na téma Tetrapolu a přímo píše: "Radiokomunikační systém Pegas je založen na technologii Tetrapol, schválené ITU (Mezinárodní telekomunikační unií) a Radou policejní spolupráce (dříve tzv. schengenskou skupinou)."

Zajímavé je, že samotná oficiální presentace Tetrapolu je ve věci scvhálení ITU podstatně střízlivější, když uvádí, že ITU uznal Tetrapol za "an effective solution for professional digital radio communication networks." Problém totiž je v tom, že standardem je v oblasti PMR Tetra, systém používaný ve většině Evropy. Tetrapol je proprietární technologie Matra Nortel a o standardizaci si může nechat jen zdát. Podle toho vypadají ceny i interoperabilita. Zájemcům doporučuji pročíst si tento Tetrapol Factsheet od švýcarského Bakomu.

Zajímavé také je to tvrzení o schválení Schengenskou skupinou. Našel jsem pouze materiály o tom, že uznala fakt, že některé země schengenské dohody budou Tetrapol používat a že tedy je záhodno vyřešit propojení mezi Tetrapolem a Tetrou, ale nic o schválení jsem nenašel.

Faktem ovšem je, že Tetrapol u nás má velmi dobré PR a snaží se protlačit cokoliv, co jejich technologii postaví do příznivého světla. Osobně mám na Tetrapol velmi špatný názor a ačkoliv jsem ho v minulosti často presentoval, dneska už nevidím jinou cestu, než síť Tetrapol po všech odkladech u nás konečně zprovoznit tak, aby ji konečně mohli její uživatelé používat.

9. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Přehled přístupových bodů v PC Magazine a zajímavý Asus s USB portem

O víkendu jsem si koupil PC Magazine, asi jediný český časopis o počítačích, který si kupuju (a to především proto, že většinou jde o překlady amerického vydání). A jako už několikrát v tomto roce v něm byl přehled WiFi techniky. A protože jsem ještě nestihl updatovat od května přehled cen WiFi techniky, doporučuji všem zájemcům o nákup přístupového bodu obětovat těch 105 Kč a PC Magazine si koupit. Je zde přehled téměř čtyřicítky přístupových bodů a je zpracovaný podstatně lépe, než ten můj. Vyhráli si s tím, jsou zde i testy dosahu a rychlosti, ačkoliv spíše orientační.

9. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Startuje MyNet – WiFi linka do internetu za paušál

Právě svojí oficiální tiskovou zprávou odstartoval projekt MyNet společnosti TSGCom nabízející připojení do internetu skrze vlastní WiFi síť a to za velmi rozumných cenových požadavků. Linka o rychlosti 64 Kb/s vyjde bez DPH na necelou pětistovku měsíčně, pokud nechcete platit paušální poplatky, můžete vyzkoušet nabídku předplaceného přístupu v ceně 1 Kč za 1 MB přenesených dat. V ceně služby je email adresa a prostor pro webové stránky. Ceník je zde.

8. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Ještě jednou k focení a k ochrankám

Focení v prostorech, kde si majitel myslí, že se fotit nebude, je pro mne důležité, protože kupříkladu všechny fotky na CeBITu a na mnoha jiných akcích se dělají v prostorách, kde někdo vyvěsil zákaz focení. A tak se ještě jednou vrátím k incidentu DarkMastera a Kostěje na Novém Smíchově u Carrefouru.

8. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉