Drobky: ztrácí Nokia dech?

Patrick Zandl · 14. leden 2004

Dnešní přehled drobností z internetu bych začal článkem na MobilManii nazvaným Nokia ztrácí dech. Kde dělá chyby? Článek napsal, jestli se nemýlím, prodejce mobilů a je to typický příklad záměny příčiny a důsledku. Nokia neztrácí dech, ale firmy, které ho měly léta zaražený, ho končeně chytají. Už jen mezititulky v článku dávají důvod domnívat se, že ani sám autor není tím pravým zvěrozvěstem. Copak Mnoho modelů pro nic neprotiřečí Zákazníci chtějí výběr? Pamatuji se, jak jsem na přelomu osmdesátých let čítal články o tom, jak přeci nikdo z nás nepotřebuje takové systémy, jako jsou Windows a že Microsoft je s nimi úplně mimo (to byly Windows ve verzi 2.5 a do veleúspěšných trojek byla dlouhá cesta). Ve stejné pozici je Nokia - co se na obyčejném GSM telefonu dalo vylepšit, to udělala. Co s ním dál? O tom se nám teď hezky básní, jenže výrobci telefonů musí počítat a predikovat na dva roky dopředu. A to už není taková legrace, jako dnes napsat "Proč Nokia vůbec vyrábí řadu 6610/7210/6100". Mimochodem, zkuste si někdy vypsat funkce mobilů Nokia a zařadit k nim konkurenci ostatních výrobců... Více by mne znervozňovalo to, že Nokia nedodává paletu 3G telefonů.

Na Mobil.cz včera vyšel článek Technologie UWB pro ultrarychlá bezdrátová data trpí rozkolem. Doporučuji k přečtení pro zájemce o UWB.

Na Silicon.com vyšel zajímavý článek o tom, že Orange bude do svých sítí uvádět funkci Push to talk pod názvem TalkNow. Důležité je, že by se tato funkce ještě letos měla rozšířit z britské sítě Orange i na Slovensko. (Zdroj: Silicon.com)

Když už cituji ten Silicon.com, prima je také přehled nejdůležitějších událostí roku 2003 podle mínění redakce. A to včetně nigerijského spamu. Safra, já jsem myslel, že nigerijský spam už je mnohem starší záležitost a že existuje prakticky odjakživa :) Silicon.com:Top 10 stories of 2003.

Na AAS Device najdete zajímavý článek Predictions for 2004 focused on Symbian and Mobile issues. Je to soupis trendů, které podle autora budou kolem Symbian zařízení a je zajímavé se s tím článkem seznámit.

Aireo je zajímavý MP3 přehrávač, který se k počítači připojuje pomocí WiFi. Presentováno na CES, cena kolem 300 USD. Inu, bude záležet na ovládacím software, zda to k něčemu bude nebo to bude jen dobrá myšlenka s mizernou realizací. Zdroj: TwinCities.com.

Rychlodrobky z českých luhů a webů: Není Wi-Fi jako Wi-Fi - stovky produktů neprošly testem píše Technet. A Živě: Rok 2003: jaký byl (III) - WiFi a ADSL. Svět sítí se zase ptá (a trochu i odpovídá) Jaká je skutečná propustnost bezdrátových sítí? ISDN server zase píše o přenositelnosti čísel v českých mobilních sítích a přemýšlí nad tím, jak moc ji potřebujeme. A já říkám, že hodně moc, protože jinak se ten už trochu zatuchající mobilní rybníček nerozhýbá...

A na závěr nepochybně pravdivý příběh o přechodu z Windows na Linux. Podle některých podpultových informací jde o součást marketingové kampaně Microsoftu :) V češtině, stojí za přečtení, pokud máte rádi trochu ironie :)

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook