NMT je na ústupu. Co přijde po něm?

Patrick Zandl · 13. leden 2004

Mobilní analogové sítě první generace jsou v celé evropě na ústupu. Prakticky neměly šanci proti GSM a v době, kdy přichází 3G, jsou jejich šance ještě menší. Koncem loňského roku ohlásil německý regulátor výběrové řízení na přidělené frekvencí německé analogové sítě C Netz fungující v pásmu 450 MHz (není to NMT, jde o vlastní systém Deutsche Telekomu). Ještě čtyři dny mají zájemci o podávání svých návrhů - RegTP dokonce ani nespecifikuje, jakou technologii by měly v tomto frekvenčním pásmu nabízet (Zdroj: RegTP TZ).

Podobná situace je v Norsku. Telenor provozující zdejší NMT síť požádal o prodloužení licence do konce roku 2005, v prosinci se ale rozhodl využít prodloužení licence o jediný rok a tak jeho NMT síť do konce tohoto roku skončí. V době největšího rozmachu měla tato NMT síť 190 000 klientů, dnes jich zůstává méně jak 40 000. (Zdroj: TZ Telenor) Norský regulátor mezi tím požádal zájemce o frekvenční spektrum NMT sítě Telenoru, aby mu zaslali svoje návrhy, které by mohl uvážit, co se technologie a služby týče. Norský regulátor konstatuje, že v úvahu by mohlo přijít udělení licence pro GSM400, CDMA450, TETRA nebo nějaký jiný digitální PMR standard. Nakonec také konstatuje, že licence může být udělena bez ohledu na technologii. (Zdroj: analýza NPT)

Problém je v tom, co ve frekvenčním spektru 450 MHz postavit. První přicházejí v úvahu především PMR technologie jako veřejná radiová služba. Jenže většina zemí nějakou síť PMR má a většinou to není právě prosperující síť a lze pochybovat o tom, že jejích přechod na digitální standard kupříkladu Tetra by její finanční výsledky oživil. Jediný větší evropský soukromně investovaný pokus v tomto směru je Dolphin, i ten si ale nevyskakuje. GSM400 většina firem odpískala především proto, že se nikomu moc nechtělo vyrábět mobily pro toto spektrum. A tak jediná přeci jen rozšířená služba je právě CDMA450 (u nás testované Eurotelem). Jde o plně 3G síť, která dostává do vínku třetinovou frekvenční šířku oproti klasickým UMTS frekvencím a může přenášet jak hlas, tak rychlá data. Zde najdete slušnou presentaci na toto téma od Lucentu.

Spolu s NMT odcházejí i klasikové. Firma Benefon musela na jaře 2003 požádat o ochranu před věřiteli a to je nutno říci, že k ní věřitelé byli velmi trpěliví (Zdroj: NWW). Nakonec se po půl roce hledání záchrany našla skupina investorů, kteří do Benefonu napumpovali 2 miliony € a firmu zachránili. Za potupných podmínek. Místo mobilů se Benefon zaměřuje prakticky výhradně na vývoj GPS služeb. (Zdroj: TZ Benefon)

Bude zajímavé sledovat, jakou technologii a službu navrhnou zájemci o 450 MHz frekvence v Německu a v Norsku. Může to být poučení i pro nás. Zatím to nevypadá, že by bylo obchodně i technicky více smysluplných technologií, než CDMA450...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook