Jak se Amík dívá na shánění bydlení v Čechách

Patrick Zandl · 22. leden 2004

Včera jsem se dostal na zajímavý server Expats.cz - to je taková komunita, soustava serverů v různých zemích a je určen pro cizince v nich žijící, tedy především pro anglicky hovořící cizince. Někdo tam odkazoval na můj seznam WiFi hotspotů a postěžoval si, že to není anglicky, tož jsem se rozhodl, že to časem přeložím.

Mnohem více mne ale zaujaly zdejší články, které se dívají na Českou republiku očima američanů. A pokud si chcete přečíst nějakou hustou sodu, tak článek Renting property in the Czech Republic je přesně to pravé pro vás. Amík (tuším) vypráví, jak se v Praze shání bydlení a jaká je to lahůdka - návod pro cizince. Povídá na jednom místě koncentrovaně o tom, co my všichni samozřejmě víme, ale odmítáme si to připustit právě takhle najednou.

A článek je k nám velmi shovívavý, nejdrsnější jsou věty jako: Basically, a panelak is a panelak. That said, the condition of the interior and what comes with it is as per usual, anyone's guess.

Autor článku se několikrát odvolává na zahraniční zkušenosti a teprve v takových případech je jasně vidět, že jsme století za opicemi a tak padesát let za Evropou. Například mi zatrnulo v okamžiku, kdy se v článku uvádí, že "v Kalifornii platí zákon, že byt musí být uklizen a vymalován před nastěhováním nového nájemce, tady nic takového neznají a tak byt může vypadat jakkoliv, připravte se na to, že o jeho stavu před nastěhováním je potřeba se výslovně dohodnout" (volný překlad)....

Článek hodlám vytisknout a poslat tomu píp St. Křečkovi. To aby se trochu probral.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook