Drobky: Infračervené sítě, Siemens dodá WCDMA pro český T-Mobile, Ahoj.cz telefonie

Patrick Zandl · 20. leden 2004

Dnešní porci drobků z internetu začnu článkem Rity Pužmanové z Lupy věnovaný infračerveným sítím. Autorka jde hodně do hloubky (holt když tomu někdo rozumí, tak může :), pro obecný přehled se vyplatí pár odstavců povídání o technických detailech přeskočit a pokračovat zase na konci. Zajímavé je také povídání o difusní architektuře na konci článku.

Podstatně méně bodů dostává dnešní článek z Mobil.cz nazvaný Zapomeňte na Wi-Fi v pásmu 5 GHz. Petr Nachtmann je podle mne zbytečně pesimistický, osobně vidím sítě v pásmu 5GHz jako nadějné, ačkoliv je pravda, že se zatím nechytají. K frekvencím u nás doporučuji vlastní článek z nedávna. Jen malá poznámka k HiperLAN2 - tahle technologie je šmahem odepisovaná, já bych ji ale nezatracoval. Především je mi na ní sympatická možnost handoveru mezi UMTS. Na druhou stranu si uvědomuji, že handover mezi WLAN a UMTS považuji spíše za technickou libůstku, než praktickou a masově použitelnou záležitost.

Na stránkách Siemensu je publikovaná tisková zpráva o tom, že Siemens dodá WCDMA (tedy UMTS) technologii pro českou síť T-Mobile. V daném případě jde o UTRAN, tedy radiovou část sítě (postaru bétéesky, nově Node B a RNC atd) a něco, co nazval "přepínací technologií" - to není zrovna přesný technický výraz, takže to může být píárově pomršený překlad pro ústřednu (tedy MSC), ale i paketovou část sítě (SGSN) nebo nakonec pro cokoliv jiného. Jen mi tak nějak přišlo, že český T-Mobile z té tiskové zprávy radost nemá. Že by se další dodavatelé jako Nortel zlobili? Zdroj: TZ Siemens.

Zajímavá informace je o službě Ahoj.cz - tiskovou zprávu jsem našel na Telefonie.cz.Služba nabízí volání v rámci ČR za cenu místního hovoru, produkuje ji Emea Telecom a mají moc hezké stránky. Služba je vlastně předvolbou operátora na lince Českého Telecomu pro levnější telefonování.

Na Světu sítí je dobrý článek Petra Odvárky věnovaný zabezpečování bezdrátových sítí. Jmenuje se Doporučení pro konfiguraci WiFi sítí I. a podle toho čísla soudím, že to bude seriálek.

A na závěr něco lehčího: pokud chcete vidět hezoučkou parodii Českých novin, podívejte se na Česnekoviny. Mně, když sedím v Opletalova 45, se líbí, ale když uberete čtyřicet popisných čísel, bude tam nadšení asi výrazně menší :) Via Hlog.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook