Hackujeme Linksys WRT54G

Konečně se mi zase podařilo uvést můj přístupový bod Linksys WRT54G do původního stavu a tak mohu podat zprávu o tom, s čím jsem si hrál. Tento přístupový bod, resp širokopásmový směrovač je totiž vybaven Linuxem a kernelem 2.4.5. Což dalo příležitost, jak se do něj probojovat a provádět v něm podstatně větší změny, než výrobce zamýšlel přímým dohráním a rekonfigurací ovladačů. Například regulace vysílacího výkonu je dostupná, stačí si na routeru pustit shell...

26. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

WiFi kniha už je skoro tady, tož první oficiální informace…

Kniha vznikala dlouho, alespoň na můj vkus, ale jak to tak vypadá, její vydání už je za dveřmi. Jmenuje se nakonec docela nekonfliktně Bezdrátové sítě WiFi: Praktický průvodce. Vydavatelem je Cpress a kniha bude stát 249 Kč, k dostání by měla být už během Invexu, jisto jistě na stáncích Cpressu na výstavišti a i ve WiFiLife pavilonu.

25. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Příspěvek psaný na václaváku

Omlouvám se za překlepy, ale tento příspěvek píšu na václaváku. To je tak: měl jsem ráno jednání a v 11 jdu na oběd s Vrecem. Jenže mezi tím byla proluka a tak jsem se rozhodl využít hotspotů v centru Prahy. Nejdříve jsem si šel dát kafe do KFC na Václaváku, abych zjistil, že to je asi jediné KFC, kde WiFi nefunguje. A tak jsem vylezl na václavák, sedl si tu na lavičku a na kolenou vyřizuji poštu via WIA hotspot...

25. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

NetMag vyhrává cenu za nejdelší výpadek serveru

Server NetMag znají spíše už jen pamětníci, ale je to jeden z velmi starých serverů, existující od roku 1996. Jenže pak si dal server dlouhý výpadek. Od 3. srpna 2001 do 4. září 2003, to jsou hezké dva roky, měsíc a den. A ne, že by to byl jen tak nějaký výpadek, jako že autoři potřebovali server na něco jiného, ne to, se jim počítač kousnul, ty dva roky hezky ležel nerestartovaný u ISP, než se Zbyněk Pospíchal uvolil zdvihnout zadek a něco s tím udělat.

24. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Po elektrovedení rychlostí 216 Mb/s, Buffalo má WiFi ethernet convertor, D-Link domácí server, Lahvoňův Ser P800 test atd.

Společnost Corridor Systems oznámila, že její řešení přenosu dat po elektrickém vedení PowerCorridor je schopno přenášet data až rychlostí 216 Mb/s pro koncového zákazníka. To je čtyřnásobek jakékoliv jiné technologie pro přenos dat pro elektrickém vedení středního napětí. Pro odběratele bude systém PowerCorridor dostupný od 2. čtvrtletí 2004.

Buffalo se přidalo k všeobecné oblibě ethernetových bezdrýtových konvertorů, tedy zařízení, které propojují ethernet s WiFi sítí. Tato zařízení se často používají k připojování počítačů vybavených ethernetovými konektory a jejich výhodou oproti jiným (třeba USB) rozhraním je absence nutnosti instalovat ovladače. Buffalo samozřejmě uvádí konvertor podle 802.11g - WLI-TX1-G54 AirStation 54Mbps Wireless Ethernet Converter G. Cena 129 USD, běžné funkce, správa přes webové rozhraní, WPA upgrade prý přijde. Zdroj Buffalo.

D-Link zase má domácí datovou centrálu, kterou představil minulý týden na intelovském vývojářském fóru. Jmenuje se DSM-602H a D-Link ji označuje jako "Storage Media Central Home Drive". V podstatě jde o souborový server založený na procesoru Intel IXP420 a vybavený pevným diskem 20 GB. Zařízení zapojíte do sítě a můžete z WinXP/2000, MacOSX a Linuxu sdílet pohodlně data uložená na tomto serveru. Produkt bude v USA v prodeji v půli října za 250 USD. Zdroj: PR D-Link. O podobném zařízení vybaveném i funkcí rozbočovače a směrovače píše dnešní Živě, bude ho produkovat FIC a zatím je údajně citelně dražší.

Lahvoň důkladně testuje chytrý mobil Sony Ericsson (zkráceně Ser) P800 - a jeho recenzi najdete zde, doporučuji všem zájemcům o nákup tohoto telefonu. Asi obnovím tradici svých subjektivních recenzí mobilů :) Výborné porovnání UIQ telefonů se Symbianem je zde.

Na ISDN serveru Luboš Veselý dumá nad tím, jaké služby uživí WiFi sítě a hotspoty. Vytáhl si k tomu data z Intel průzkumu WiFi trhu, doporučuji přečíst. Žádný efektní závěr na téma, jak na vašem hotspotu nahrabat miliony, ale nečekejte...

Na Lupě se zase dočtete o WirelessUSB, tedy o produktu, u něhož mi ušel smysl a považuji ho za slepou cestu do pekel. Po přečtení článku na tom asi nebudete jinak :)

23. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Kdysi jsem myslel, že blogování bude lehčí…

Udělat odborný weblog (tím odborný jsem myslel především tematicky zaměřený, ne snad, že bych si myslel, že telekomunikacím rozumím) mne napadlo mimo jiné tehdy, když jsem viděl WiFiNetNews Glenna Fleishmana. Používá poměrně jednoduchou a účinnou metodu: najde si zprávičku, připíše k ní svůj trefný komentář a dá odkaz na původní zprávičku. Vcelku pohodka, pokud máte přístup k informačním zdrojům a umíte s nimi pracovat.

Myslel jsem si, že to udělám podobně. Záhy jsem ale došel k tomu, že o WiFi tu nepíše prakticky nikdo. Jednou dvakrát týdně se o něm někdo zmíní a to je všechno. Není vcelku nač odkazovat ani co komentovat a moje myšlenka udělat odkazovník na další české WiFi zdroje skončila u přidání odkazů na těch pár stránek, kde je něco podstatného k dohledání, na titulní stránku. Zbytek musí zachraňovat klasické telekomunikace, kterým už se u nás naštěstí věnuje dost lidí. Bohužel především systémem přebírání tiskových zpráv.

Nedobral jsem se příliš k pochopení toho, proč je zrovna Marigold docela slušně navštěvovaný weblog, alespoň podle Toplist srovnání. Mnoho blogerů vůbec netuší, o čem tu píšu (tedy dokud nepíšu o nesmyslnosti lpění na validním HTML :) - například takový Yuhů ve svých odkazech přímo uvádí: Marigold.cz píše Patrik Zandl a je to o nějakých telefonech nebo vysílačkách, nevim. Na druhou stranu jsem si vysloužil pozornost i u Sandry, která do svého sexydeníčku dala recenzi Marigolda, zatím jako jediného weblogu. Netuším, čím jsem si to zasloužil.

Zkoumal jsem situaci pomocí Toplistu a dovolím si postulovat následující závěry:

  1. weblogů o webdesignu a HTML už je dostatek a zájem o nové čtenáři téměř neprojevují.
  2. tematických, odborných weblogů (ne o HTML!) je minimum a zájem o ně evidentně je. Dokazují to kromě Marigolda například Gadgets nebo Game_blog, ačkoliv velkých herních serverů je tu hromada, i on na tom není s návštěvností zle.
  3. při návštěvě českých weblogů zjistíte, že je to svět sám pro sebe. Co tím myslím, nechtějte vědět :)
  4. weblog jako osobní deníček musí člověk dělat opravdu spíše pro radost, než pro návštěvnost, většina z nich má návštěvnost v řádu desítek lidí denně. A to nevydrží každý. Slohové schopnosti jsou podmínkou, pokud to má být čtené.

Čímž jsem svoje dilema nevyřešil - místo abych odkazoval na jiné, musím si většinu zpráv někde opatřovat sám a to je přesně to, co jsem nechtěl. Dělat novinařinu a ještě si za ni nenechat platit :)

23. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

TelSource chce prodat podíl v Telecomu na burze

Po osmi letech v Českém Telecomu se jeho největší soukromý vlastník rozhodl firmu opustit. Konsorcium TelSource, tvořené holandským telecomem KPN a švýcarským SwissComem, včera oznámilo londýnské burze, že hledají kupce na svůj 27procentní podíl v Telecomu. Podíl TelSource ve firmě, která provozuje pevné linky téměř čtyřem milionům Čechů a ovládá největší mobilní operátor Eurotel, má tržní hodnotu téměř miliardy eur (asi třicet miliard korun). A najít kupce pro takový balík nebude snadné. Prodej zřejmě srazí cenu akcií firmy na burze, které se v pátek obchodovaly za cenu 321 korun za akcii. Zdroj: MF Dnes.

Další zpráva se toho týká, protože KPN je podílník TelSource: Nizozemská vláda prodala na burze 12 procent telekomunikační společnosti KPN přibližně za dvě miliardy eur. Den předtím nizozemská vláda představila rozpočet na příští rok s drastickými škrty výdajů. Opatřením tedy chce získat peníze do státní pokladny. Vládní podíl v KPN nizozemská vláda snížila na 19,3 procenta.

22. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Kterak jsem pro Telekonom vybíral webhosting

Když jsem si vytvořil anglicky psaný weblog o českých telekomunikacích a na Bloggeru jsem mu dal název Telekonom, napadlo mne, že bych mohl vyzkoušet publikování Bloggerem na vlastní FTP server. Nejdříve jsem laboroval s arigáckou Ježibabou, jenže se ukázalo, že Blogger kašle na připojení na SFTP na nestandardním portu a se zabezpečením, jaké tam kluci nastavili. A tak jsem majetnicky zapřemýšlel o tom, že bych si mohl pořídit ještě jeden webhosting, nějaký takový, kam bych mohl Telekonoma publikovat.

22. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

ČRa, Contactel a trestní oznámení

Tato zprávička je asi především pro komentátora Noname, který minulý týden komentoval zprávičku o trestním oznámení minoritního akcionáře na ČRa. A z něj vyplývá, že ČRa nikdy nesnížily základní jmění v Contactelu, naopak ho navyšovaly až na 1,6875 mld Kč, což představuje podíl 40,39%. Podíl zhruba 2,5 mld Kč = 59,61% drží TDC Internet. Z tohoto stavu se má provést prodej podílu ČRa v Contactelu za 1 Kč. Žádné snížení základního jmění se tu nepíše a neuvádí ho ani tisková zpráva ČRa, takže se mi zdá, že Noname mírně řečeno kecal.

22. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Český Telecom pronajme konkurenci telefonní linky (LLU). Draho.

Český Telecom konečně splnil další podmínku pro liberalizaci telekomunikačního trhu (jako vždy se zpožděním oproti původním plánům). Nabídne konkurenci pronájem telefonních linek, tedy abyste tomu rozuměli: nyní vám může kompletní účet přijít od jednoho alternativního operátora, protože on si pronajme telefonní linku vedoucí k vám. Až doposud pevnou linku vám účtoval Telecom a platby za hovory Telecom a alternativní operátor, pokud jste ho používali.

22. září 2003 - Pokračuj ve čtení 👉