Linksys WRT54GS a Buffalo Buffalo WHR2-G54 jdou do vyších rychlostí WiFi

Patrick Zandl · 27. leden 2004

Linksys se rozhodl upgradovat svůj oblíbený router WRT54G na verzi Linksys WRT54GS - dodavatelem čipové sady je Broadcom a hlavní upgrade je v tom, že router nabídne vyšší rychlost, kterou Linksys nazývá SpeedBooster. Zatím bohužel není přesně jasné, o co v případě SpeedBoosteru jde, Linksys pouze uvádí, že jde o 802.11 kompatibilní technologii (zřejmě tedy zpětně, jinak by to nemělo smysl) nabízející na jednom kanálu propustnost až o 30% vyšší, než v případě 802.11g. Bohužel nejsou k dispozici oficiální informace, pouze tento přehled na Buy.com, kde se router nabízí za 106 USD s tím, že k dodání je do dvou týdnů. To znamená, že ho Linksys ještě oficiálně neprodává. Další vlastnosti už jsou klasické jako u dnešního WRT54G, stojí za zmínku podpora WPA a 802.1x.

Buffalo 125 Mb/s router...Podobně se k vyšším rychlostem postavil rival Linksysu Buffalo. To nedávno představilo svůj vysokorychlostní router Buffalo AirStation 125Mbps Wireless Cable/DSL Router-g označovaný také jako Buffalo WHR2-G54 (popis zde). Buffalo u tohoto routeru inzeruje rychlosti až 125 Mb/s. Kromě jiného podporuje WDS (až 6 stanic), WPA, AES, 802.1x a nabízí 4 lan porty. Jak to tak vypadá, tento router používá čipovou sadu Broadcom a její technologii zvýšení rychlosti Afterburner.

Osobně na tyhle nové technologie zvyšování rychlostí moc nevěřím. Kromě toho, že nejsou standardizované, jsou jejich výkonostní testy zatím rozpačité a sám jsem neměl možnost si je vyzkoušet a porovnat. Ještě se ani pořádně nechytila G rychlost. Tož uvidíme, až tahle technika dorazí i k nám. Využití pro takovou techniku je jen v prostředí, kde můžete ohlídat homogenitu sítě - v domácnosti nebo ve firmě, kde je centrální nákup a kde je tedy zaručeno, že všechny nakoupené výrobky budou podporovat vyšší rychlost a nedonutí router zdržovat. Jenže to jde proti snaze o obecnou zástupnost těchto zařízení. Jen tak mimochodem: když jsem doma upgradoval z B na G, nic se nezměnilo. Jak by mohlo - brzdou je internetová přípojka, ne rychlost mé domácí WiFi sítě...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook