3G sítě a UMTS/WCDMA k 31.12.2003

Patrick Zandl · 29. leden 2004

Je zajímavé podívat se na statistiku 3G sítí ke konci roku 2003. Podotýkám, že výše uvedená čísla jsou součtem oficiálně oznámených čísel 3G operátorů, skutečná čísla budou patrně ještě o něco vyšší.

Celkem do konce roku 2003 bylo 74 operátorů 3G sítí v 37 zemích, přičemž počet ohlášených uživatelů je 73 milionů - tolik ohlásilo 40 operátorů, zbývajících 34 svá čísla neudalo, ale také nejsou zrovna ti největší (s výjimkou .

Zajímavý je poměr pro jednotlivé standardy:

  • CDMA2000 1X - 67,9 milionu klientů
  • CDMA2000 EV-DO - 4,39 milionu klientů
  • WCDMA/UMTS - 2,92 milionu klientů

Při pohledu na čísla WCDMA/UMTS je vhodné si uvědomit, že jde o čísla zahrnující i japonské operátory NTT DoCoMo (1,8 mil klientů) a J-Phone (Vodafone). Takže na evropské UMTS provozovatele mnoho zákazníků ve statistikách nezbývá, britský operátor 3 (dost blbé jméno na googlování) hlásil kolem 660 000 klientů a dokonce ohlásil 5000 postavených Node B (to jsou základnové stanice pro UMTS), ale v konferencích na internetu se objevují zprávy o tom, že hodně zákazníků mu utíká a stěžuje si.  Zbytek evropy prakticky nestojí za řeč a z funkčích UMTS sítí stojí za to zmínit tedy jen konglomerát sítí 3 (vlastněných Hutchinsonem) v Británii, Itálii, Austrálii, Rakousku, Švédsku, Dánsku a v letošním roce pak spuštěna v Hong Kongu. V Evropě ještě jede rakouský Mobilkom a na start se chystá německá dvojka Vodafone a T-Mobile (resp už odstartovali, ale hodně tiše, aby jim do sítě nikdo nelezl), jinak vymeteno, prázdno a maximálně tak testovací provoz.

Asi darmo plakat - výsledky jsou pro UMTS žalostné, UMTS prakticky nefunguje kromě Británie v nějaké větší míře. A dlužno dodat, že v Británii pro síť 3 napínají své síly firmy NEC, Siemens a Nokia a dost je to zaměstnává.

UMTS sítě jsou složitý slepenec nejroztodivnějších technologií a snaha takový slepenec rozchodit dává zabrat výrobcům sítí, jejich stavitelům i výrobcům mobilů. Nějak mi přijde, že by nebylo od věci, kdyby také někdo v Evropě nadrzo spustil CDMA2000 síť...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook