Yahoo nabízí RSS

Patrick Zandl · 26. leden 2004

RSS je už opravdu důležitý formát. Jak to poznáte? Tak, že ho bere vážně i Yahoo, které na svých stránkách od pátku nabízí možnost sbírat RSS zdroje a zobrazovat je v oblasti na My Yahoo. Patřičnou stránku, kde si funkci RSS nastavíte, najdete na Yahoo zde. Samotnou možnost odebírat zprávy z News Yahoo jako RSS už firma nabízí od srpna 2003 zde.

Je zajímavé, že u nás se RSS portálování zatím žádné mainstream médium nechytlo. Samozřejmě, některé mainstream weby (jako iHned) mají možnost odebírat zprávy via RSS a Novinky se dokonce pokusily vytvořit takový malý portálek Denní tisk, kde se zprávy syndikují pomocí RSS, uživatel ale nemá žádnou možnost si tam přidat vlastní oblíbené RSS zdroje vyjma těch, které zde Seznam nastavil. Přitom možnost sestavovat si vlastní zpravodajství z RSS zdrojů vypadá hodně lákavě - jenže důvod, proč do toho mainstream média investují jen velmi pomalu je jasný: za prvé se tím propaguje konkurence a za druhé je to funkce jen pro pokročilé uživatele, masy Nováků se žádné RSS zatím netýká. Jenže i tak není na škodu ukázat svým uživatelům, že o ně máte zájem i v případě, když si jen bezduše nekupují prací prášek a mobily podle reklamy běhající na vašem webu - a tedy že váš server jde vstříc i náročnějším uživatelům.

Je ale také zajímavé, že málokterý český nezávislý RSS portál (a těch už je celá řada) se dal do výstavby pokročilejších funkcí nebo lepší presentace syndikovaného obsahu. Většina tvůrců RSS portálů nejvíce doufá v to, že chcete mít jednotlivé servery rozšoupané do vlastních chlívečků a na to, abyste si udělali obraz o tom, co se dnes píše, že projdete všechny chlívečky. Některé portály chronologické nastavení mazaně skrývají (například Blogportál zde). RSS.Pooh.cz mi dává divné výpisy, používá se tam zvláštní kombinace fontů, navíc přetékajících skrze úvodní rámeček, míchají se tam české a zahraniční zdroje a chce to hodně času na to, abyste se zorientovali - Dan Dočekal to nepochybně lépe naprogramoval, než graficky rozvhrnul - pro takový portál se nehodí, aby byl zarovnáván do mateřského designu weblogu, ubírá to zbytečně místa. Ani Jyxo nenabídlo RSS nějakou sofistikovanější formou - fakt nechápu, co všichni mají s tím rozstrkáváním do chlívečků po jednotlivých webech. A tak, pokud jste programátoři, máte pořád šanci udělat pořádná RSS portál, to je dobrá zpráva, ne? :)

PS: Ano, uznávám, že RSS není obecně známá technologie, dokud ji Halina Pawlovská nezmíní v banánrybkách. Ale údajně se to blíží;)

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook