WiFidrobky: Standardizace mesh sítí, rozmach bezdrátů má zajistit hlas, WiFi v kavárnách

Patrick Zandl · 21. leden 2004

Standardizátor IEEE ustavil zvláštní "Study Group" pro standardizaci mesh protokolů do bezdrátových sítí WiFi. Jedním z prvních úkolů této skupiny má být standardizace protokolu WDS pro bezdrátové propojení několika přístupových bodů mezi sebou (více o něm zde). Měla by také sjednotit protokol pro mesh propojení sítí, tedy "a protocol for auto-configuring paths between APs over self-configuring multi-hop topologies in a WDS to support both broadcast/multicast and unicast traffic in an ESS Mesh" - uf to se snad ani nedá přeložit ;) Více o mesh sítích zde. Zdroj: WiFiNetNews.com a 802.11 Planet.

Bonus pro pozorné čtenáře: zahrajte si baseball s tučňákem. Úkolem této flash hry je majznout tučňáka (kliknutím myší) tak, že odletí co nejdál. Opět sponzoruje nepochybně Microsoft a můj rekord je 317 :)

To je zajímavé, to se podívejme: na serveru The Industry Standard je článek s názvem Voice will drive wireless boom - a není opravu o ničem jiném, než že rozmach WLAN sítí bude dán integrací hlasu do nich. Což o to, je to asi správná myšlenka, jen mne trochu znervózňuje, že rozmach UMTS má být dán touhou po integraci datových služeb do nich a ostatně se i očekává, že jen 10% hlasových služeb budou obsluhovat UMTS sítě, zbytek zůstane na 2G sítě. Co s tím, kde je pravda? Jsou WLAN natolik odlišné od 3G, aby mohla být pravda obojí? Nebo je pravda taková, že lidé se chtějí především vykecávat a data jsou zatím pro fajnšmekry?

Mirek Zeman se na Lupě zabývá tím, zda má WiFi v kavárnách smysl. Za tímto účelem zašel do pasáže Platýz do Kávakávakáva a tam si WiFi od Českého Telecomu vyzkoušel. Já jsem shodou okolností byl v Nescafé kavárně na Karlově náměstí, kde jsem s potěšením zjistil, že titulní stránka logování u WiFi Českého Telecomu již neobsahuje chybovou hlášku, že includovaný soubor neeixstuje, ale vypisuje dokonce už i informaci, na který hotspot se připojuji (což je mi dost jedno). Zemanův result: WiFi má v kavárnách smysl, pokud je zdarma, jako další přidaná služba. Souhlas. Do Nescafé bych nelezl, kdybych si nechtěl v klidu posedět mezi schůzkami nad poštou a vyřídit pár věcí...

Jak právě kdosi prohlásil v diskusi na Lupě: <DIV class=sp-text style="PADDING-RIGHT: 5px; PADDING-LEFT: 5px; PADDING-BOTTOM: 5px; PADDING-TOP: 5px">WiFi v kavárnách bude (je) stejná výhoda jako velkoplošná televize s přenosem fotbalového utkání v hospodách. Stačí jeden vlezlý číšník a divák fotbalového utkání nebo uživatel internetu objednává a objednává ...</DIV>

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook