Tiskovka Telecomu online…

Dneska je tisková konference Telecomu, má být živě přenášena na live.atlas.cz v 11:30 - takže ji tam můžete sledovat, já si ji hezky pustím na pozadí. Zajímavý námět na přímé přenosy tiskových konferencí - co je takhle streamovat jen se zvukem, bez obrazu? Ušetří se tím pásmo a po pravdě řečeno obrazových informací je tam většinou dost pomálu - navíc v práci si mohu pustit zvuk a na obraz stejně koukat nemůžu, protože musím řádit v Excelu...

12. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Japonské zrychlování – Flash OFDM u Vodafone

V Japonsku se již delší dobu místní mobilní operátoři trumfují, kdo nabídne vyšší rychlost, případně kdo ji alespoň ohlásí. Začalo s tím NTT DoCoMo, když chlubně prohlásilo, že HSDPA hodlá implementovat to své 3G sítě a tím ji povíšit na 3,5G. Nyní kontroval japonský Vodafone, když sdělil, že do své sítě hodlá implementovat jednoduchý přechod do flash OFDM, což mu umožní nabídnout rychlosti údajně až 3 Mb/s. Zkušební provoz započne v druhé polovině roku v Tokiu.

12. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Auta, další odbytiště síťových technologií – automotivní sítě

Automobily jsou už dnes prošpikovány nejmodernější technologi (ty co se prodávají, ne ty, co máme :) a mnoho prodavačů integráčů už napadlo, že není důvod, proč by se jim bezdrátové sítě měly vyhýbat. V poslední době se vyrojilo několik článků na téma, že BMW bude do svých aut vestavovat WiFi sítě, už dnes se dělají WiFi MP3 přehrávače do auta, do kterých skrze WiFi přesypete MP3 soubory z notebooku, existují bezdrátové snímače tlaku v pneumatikách, ale tím by to skončit nemělo. Vzniklo celé schéma automotivních sítí.

12. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Především CDMA a kampaň na Expres je dnes oblíbeným tématem…

Na Mobil.cz vyšel můj článek věnovaný nedávnému prohlášení šéfa výzkumu Ericssonu Ulfa Wahlberga ve věci 4G. Článek se jmenuje Sítě 4G očekávejte v roce 2012 (říká Ericsson). Wifisty na Mobilu zaujme pokračování seriálu o stavbě komunitních wifi sítí Jak si postavit síť Wi-Fi na malých městech (3. - Občanské sdružení, připojení k internetu).

11. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Z-COM ZX-5800 Outdoor Bridge

Do prodeje se u nás dostává Z-COM ZX-5800 - most pro venkovní použití. Zajímavé na něm je to, že pracuje v pásmu 5GHz. Nabízí jej i4shop za cenu kolem 20 000 Kč za kus bez DPH a pro propojení trasy potřebujete samozřejmě dva kusy. Z-Com ZX5800 pracuje ve standardu 802.11a, což je jeho největší zádrhel. ČTÚ totiž povoluje k volnému použití v pásmu 5 725 - 5 875 MHz vyzářený výkon s limitem 25mW EIRP (podrobněji to diskutuji zde). To ale není vůbec moc. Pokud povolený vyzářený výkon Zcom ZX-5800dodržíte, budete i ve volném prostranství a v naprosto nerušeném prostředí moci přenášet data na několik velmi málo stovek metrů. A to za cenu čtyřicet tisíc není moc - byť rychlost 54 Mb/s je příjemná.

10. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Oprava článku o Telecomu

Upozorňuji rovněž na opravu nepřesností v mém článku věnovaném situaci v Českém Telecomu a Eurotelu - je zde na Mobil.cz. Oprava se týká působení Michala Heřmana v Eurotelu, kde není správné tvrzení, že by jeho odchod z Eurotelu provázely neshody. M. Heřman měl smlouvu o odchodu dohodou a ekvivalentně k tomu datovanou smlouvu o nástupu do Komerční banky.

10. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Drobky: Praha ze vzducholodi (fotky, ne moje bohužel) a WiFi drobnosti

Minulý týden jsem přidával pomocí MMS zprávu a fotku o vzducholodi BMW, která létala celý týden nad Prahou. Narozdíl ode mne se někdo dostal i do vzducholodi a tady jsou fotky Prahy ze vzducholodi. Číslo jedna v URL nahrazujte dalšími čísly, abyste se dostali na ostatní fotku, žádnou stránku s náhledy autor bohužel nevyrobil. To musel být parádní výlet!

10. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Broadband není broadcast

Je zajímavé, jak moc svůdná myšlenka to byla. Ještě před třemi lety se říkalo, že spuštění internetové televize a distribuce videa je jen o šířce pásma, o dostupnosti broadbandu. Už tehdy jsem pesimisticky tvrdil, že jest to kravina a že broadband není broacast.

10. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Nejstahovanější Java hry za březen

Asociace vydavatelů zábavního software ELSPA začala publikovat žebříčky nejstahovanějších Java her pro mobilní telefony. Data pro žebříček dodávají operátoři T-Mobile, Vodafone, Orange a O2, není mi ale úplně jasné, zda data dodávají za celou skupinu, nebo jen za britskou pobočku, z tiskové zprávy to nevyplývá jasně, ale spíš mi to připadá, že data jsou jen za britskou větev skupiny u každého operátora, ačkoliv ve zprávě se píše, že tyto downloady představují cca 80% trhu. V každém případě je to zajímavé (pořadí, jméno hry, vydavatel):

6. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Nelineární neuronová síť má zlepšit průchodnost WiFi sítí

Velkým problémem bezdrátových sítí při poskytování real-time aplikací (jako videokonference), je určení správné délky paketu posílaného sítí. Pokud je paket moc dlouhý a při přenosu se poškodí, musí se znovu vysílat a to komplikuje aplikaci život. Pokud je paket moc krátký, je zase vysoká režie na přenos. Určit optimální délku paketu jde v drátových sítích, kde jsou podmínky prakticky konstantní, ale v bezdrátových sítích je to problém. Řešením by byla proměnná délka paketu dle situace, která nastane v nejbližší době na přenosové trase. Na to je potřeba křišťálová koule. Nebo nově nelineární neuronová síť. S tou jako řešením přišla firma SmartPackets.

5. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉