FoneShare mi přijde jako pěkná ptákovina a ne první P2P

Patrick Zandl · 5. listopad 2004

Včera jsem si na několika serverech (a dneska i na Lupě a na Hlavě) všiml odkazů na “první P2P aplikaci pro mobilní telefony” zvanou FoneShare. S důvěrou jsem se obrátil na výrobce a záhy se registroval na jeho server TryFoneShare.com. K P2P aplikaci to má daleko, protože pod pojmem P2P aplikace bych si představoval nějaký software nainstalovaný do telefonu, který namountí paměťový prostor i pro ostatní a umožní jim ode mne si sosat určený obsah.

FoneShare web...

FoneShare funguje úplně jinak. Je to webová aplikace, kam se zaregistrujete a kam můžete nahrát obsah, jenž považujete za “mobilní”- přes web formulář. Nemusíte si instalovat žádnou aplikaci a kromě stahování dat také nemusíte používat mobilní datové přenosy. Rozlišení vkládaných dat se provádí podle content type - obrázky se řadí jako wallpapery, hudební soubory jako zvonění, java jako hry atd. Pokud si přejete nějaký obsah stáhnout, stisknete na webu patřičnou ikonku a přijde vám na váš mobilní telefon (museli jste před tím zadat číslo a typ) WAP PUSH zpráva, která obsahuje URL, na němž si patřičný soubor stáhnete přes wap.

Ne, že by to nefungovalo, tedy když odmyslím fakt, že se mi soubor přes wap nikdy nepodařilo stáhnout. Ale je to takové dost ruční P2P, které s pravým P2P nemá mnoho společného. Nahrát na web nějaký obsah je spíše obtěžující a hlavní výhodou P2P software je právě jednoduchost, s jakou data sdílíte. Navíc z mnoha typů mobilů je problém, jak obsah - fotky či zvonění - stáhnout na PC. V tomto případě nesdílíte data z mobilu, ale data, která jste nahráli na server a v rámci anonymity jste u nich vyplnili svoje telefonní číslo :)

Takže jestli vás mrzí, že FoneShare není služba běžně dostupná, nemusíte toho tolik litovat. Je to spíš ptákovina a možná tak vhodný doplněk pro uživatelská fóra, než služba, po které by davy šílely…

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook