Ještě jednou k té WiFi chybě

V průběhu těch pár dní, které uplynuly od objevení té díry ve WiFi, o níž jsem psal nedávno, jsem četl mnoho komentářů na toto téma - od zděšených po uklidňující. Například i Kamojedov ukolébává obecenstvo tvrzením, že o nulovou odolnost je těžké se snažit. O nulovou nepochybně - v tomto případě ale šlo o základní chybu v logice, neb chyba je sice triviální a překvapivá, ale ne nepředpokládatelná. Síť přeci musí mít mechanismus na to, jak vykopnout nekooperujícího či rovnou sabotujícího klienta, protože něco jiného je vysílat příznak "obsazeno" a něco jiného je postavit širokopásmový vysílač a jím rušit celé pásmo. Protože v tom druhém případě si vás za chvíli pár dobrovolníků například z CzFree (nebo jiných, kterým to nejde) zaměří, na to jim stačí dvě směrovky a dva notebooky a chvíle práce v terénu. A pak vám našlapou tu vaši rušičku do obličeje - a podle mne vcelku po právu. V tom první případě je odchycení nepoměrně složitější.

20. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Františkánská zahrada hlásí: „Pokryto“

Další zajímavá lokalita v Praze včera dostala pokrytí WiFi sítí - Františkánská zahrada. Je to o to veselejší, že když jsem jí ráno šel do práce a viděl jsem tam několik lidí s notebooky, říkal jsem si, že je to místo pro WiFi jak stvořené a že musím někoho touhle myšlenkou naočkovat. Filip Malina mne ovšem předběhl a večer mi po ICQ rozradostněně a nezávisle na mé myšlence sděloval, že Františkánskou zahradu pokryli novým hotspotem WideNetu z hotelu Adria.

20. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

RMS – Rapid Message Service

Další rozšíření pro SMS službu se má jmenovat RMS. Ale nebojte se, nejde o žádný nový standard, jako jsou MMS, jde o službu americké firmy  HeyAnita. Ta za RMS (Rapid Message Service) stojí. Služba RMS je vlastně podobná službě Push-to-Talk, v tomto případě stačí namluvit hlasový vzkaz a vybrat si číslo účastníka, kterému chcete vzkaz poslat. A on se mu doručí. Podstatné na tom je, že RMS má fungovat na všech mobilních telefonech od 2G nahoru a na všech typech digitálních mobilních sítích. A to je na tom právě to zajímavé - že není nutné používat nové mobilní telefony, že jde o službu kompatibilní se stávajícími typy, ačkoliv na těch nových mobilech se bude používa jednodušeji.

19. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Hledají se programátoři v Java a Symbian (pro firmy) a designer pro Nalandu

Dostal jsem několik poptávek na programátory a grafiky, které přesáhly moji momentální kapacitu dohazovače práce. Takže firma Googgi hledá programátory v Javě (pro mobily) a grafiky - na tvorbu mobilního obsahu a aplikací. Podrobnější informace zde. Nedbejte na to, že životopis bylo třeba zaslat do 20.2. - pořád hledají a nabírají další. Dále se hledá jeden programátor pro Symbian, kontakt dostanete emailem, pište mi na job zavinac marigold.cz. Vše je seriosní a regulérní zaměstnání u firem živících se mobilním contentem. A dokonce je to placené, což nebývá dnes vždy zvykem ...

19. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Nokia opouští WiMAX

Minulý týden Nokia oznámila, že opouští WiMAX fórum. Pro WiMAX je to minimálně opticky a z PR hlediska velmi zlá zpráva, protože Nokia byla vždy spolu s Intelem nejcitovanější firmou mezi podpůrci WiMAXu. Jak by ne - Nokia je firma známá a velmi úspěšná a odlesk jejího úspěchu ulpíval i na WiMAXu.

18. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

DoS útok na WiFi sítě – nemilá díra

Ve WiFi se objevila nepříjemná díra, která umožňuje zaútočit vůči libovolnému 802.11b zařízení a prakticky jej vyřadit z činnosti. Tato díra není žádnou specifickou implementační chybou, prostě jde o jistou nedomyšlenost v protokolu a nelze tedy aplikovat žádný patch. To je velmi nepříjemné, protože chyba je zde a ví se o ní.

18. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Americká FCC uvolní frekvence k volnému použití

Dnes na Živě píše Jiří Hlavenka o Bushově plánu "širokopásmový internet pro každého v roce 2007" - přičemž tím "každým" se samozřejmě myslí občan USA. Plán je americký - tedy žádné dotace, drastické zásahy státu nebo státní dodavatelé a jednotná řešení, spíše zametení cestiček a otevření nových možností. Jak poučné pro nás. Jednou z těch cestiček má být i uvolnění některých frekvencí, dnes používaných zejména pro TV. FCC také nyní přemýšlí nad tím, že by uvolnil do bezlicenčního použití frekvence v pásmu 900 MHz a 3GHz - v tom prvním pásmu fungují v USA bezdrátové telefony, v tom druhém zase tuším pobřežní radary.

18. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Připojený zákazník – hajdy stahovat hry a loga :)

Musím se pochlubit (neboť jsem zákazníkovi slíbil, že jej zvěčním) - v Pipeline jsme úspěšně připojili významného a velkého zahraničního dodavatele obsahu pro mobilní telefony, firmu MediaPlazza. Firma nabízí obrovskou spoustu obsahu pro mobilní telefony včetně java her, pozadí, vyzváněcích tónů a dalších legrácek, má za tímto účelem hromadu tematických a affiliate webů, vyzkoušejte kupříkladu http://www.ringtone-logo-game.com/ nebo pokud máte rádi F1, je na to hezký tento web s řadou auto a F1 motivů. Obsah pro české mobilní sítě tranzituje právě Pipeline - což poznáte podle toho, že se používá naše číslo. Jedinou výjimkou jsou monofonní zvonění a mono loga, kde se to neposílá přes nás, ale přes nějakého operátora v cizině (kvůli tomu, že už je to tak hotové :). Firma má servery hezky udělané, nabízí je také formou partnerského programu webům, které se s tím samy nechtějí dělat - jim dodává weby s mobilním obsahem a dělí se o provizi.

17. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

ČTÚ přichází s návrhem generální licence pro broadband zařízení

Abychom byli přesní, jedná se o zařízení pracující ve frekvenčním pásmu 410 – 430 MHz, 450 - 470 MHz a 870 – 876 MHz / 915 - 921 MHz - tato licence je tedy především směrována k stanovení obecných podmínek pro provoz Eurotel CDMA zařízení, nově ale také otevírá možnosti využití na nižších frekvenčních pásmech, kde jsou dosud nepoužívané Tetra licence a kde by bylo možné postavit další broadband přístupovou síť, pokud by se našel mezi výrobci dobrovolník, který by své zařízení frekvenčně posunul.

17. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

StarZone.cz – uskalí distribuce filmů po netu

Včera jsem byl na tiskovce Telecomu věnované službě StarZone.cz - jednak mne to zajímalo, jednak jsem tam byl jako doprovod Dity (oblíbené PlusJeden). A samozřejmě se mne několik lidí ptalo, jak to vidím z pozice Cinetiku. O tom, co je StarZone, se dočtete ve starším spotu nebo prakticky kdekoliv na netu dnes - například zde je článek Jiřího Peterky na Lupě. Takže mne prosím samozřejmě považujte za mírně zaujatého.

14. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Kvalita GPRS připojení a další drobky z netu

Na Mobil.cz vyšel můj článek věnovaný kvalitě GPRS připojení, především tedy zamyšlení nad tím, co vše jej ovlivňuje. Najdete jej zde … na Mobilu také vyšel včera článek o tom flash OFDM, o kterém jsem psal nedávno, že jej Vodafone testuje v Japonsku. Psal ho Petr Nachtmann a článek je zde. Marek Antoš v dnešní glose na Lupě píše o tom, jak si Petr Nachtmann musel schovat mikrofon, aby mu na tiskovce Telecomu dali vůbec slovo. On má většinou nepříjemné otázky, na které se nedá dát příjemná odpověď - už jsem popisoval via MMS, jak se pustil do šéfa německého Siemensu v Cannes :) Na MobilManii vydávají seriál o GPRS (GPRS pod Mikroskopem), je takový spíše populárně naučný. Ostatně, Kamojedov se o něj na VÚČAKO právě pro tu populárno-naučnost otírá, tak jsem zvědav, co bude za problém s tím mým :)

14. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

StarZone.cz – filmy na internetu podle Telecomu

Včera Český Telecom oznámil, že bude na internetu poskytovat obsah na webu StarZone.cz. Když jsem si včera kliknul, dalo se na web dostat (podle mne docela hezký černo-oranžový design) a prozkoumat ho, později už chtěl heslo. Tisková konference o StarZone je až dneska odpoledne, jdu se tam podívat. Zatím popíšu, co jsem na StarZone našel.

13. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

KlFree.Net – jako eseróčko nebo občanské sdružení?

Složitá situace je v poslední době kolem kladenské komunitní sítě KlFree.Net. Tato komunitní síť má organizačně statut občanského sdružení a v nedávné době přišli dva členové -  Milan Krčmář (aka MilanK), čestný člen sdružení, a Jaromír Šulc (aka Japan), člen rady s funkcí hospodáře, s myšlenkou převodu sítě KlFree.Net za pořizovací cenu do majetku jimi zakládané soukromé společnosti Datinel s.r.o. Datinel by tak převzal provoz KlFree.Netu na svá bedra, zajišťoval jej, financoval a dále rozvíjel. To samozřejmě rozvířilo hladinu emocí, protože druhá strana, zastupovaná hlavně Romanem Štecem (aka K5), požaduje zachování KlFree.Net, odmítá převod do s.r.o. a vůbec celý postup nevidí jako positivní, když to řeknu slušně. Stanovisko R. Štece najdete velmi hezky zpracované zde pod názvem Přerod fanklubu na fungující KLFREE,  - návrh Datinelu, opět velmi slušně zpracovaný a argumentovaný, je zde.

13. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉