Problém není kolik, ale jak…

Když jsem tak minulý týden používal WiFi sítě (WideNet a Český Telecom), uvědomil jsem si, že největší problém pro mne a zřejmě pro řadu dalších lidí ani tak nespočívá v tom, kolik zaplatit, ale jak zaplatit. Vezměme si příklad WideNetu. Pokud chcete delší připojení, máte dvě možnosti: zaplatit si minimálně celou hodinu kartou nebo eBanka převodem (pokud tedy chcete zaplatit a ihned surfovat). Pokud se bojíte kartu svěřit a ebanku nemáte, musíte si koupit čtvrthodinový interval, který lze zaplatit přes SMS nebo voláním na Žlutou linku. Jako dobrý trik by vypadalo, kdybyste si předplatili čtyři čtvrthodiny a proužívali si je. Jenže ono to nejde - další čtvrthodinu si můžete zaplatit, až vám ta předchozí vyprší. Dost nepříjemné, když se snažíte něco dělat a najednou se vám všechny služby přeruší a musíte znovu od začátku, až po zaplacení...

31. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Dnešní zkušební provoz na novém redakčním systému

Konečně jsem si dohrál se základními věcmi. Vyexportoval jsem z Genesis články a zprávy z Marigolda a nahrál jsem je do Nucleusu, obarvil jsem titulní stránku a stránku článků do designu Marigolda a mimo jiné jsem nově rozřezal titulní stránku tak, že je skoro XHTML Strict, kdyby nebylo problémů s externími kódy, kde to opravím časem.

31. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

3G Týden: prodeje 3G telefonů v Evropě stoupají

Podle výzkumů GfK rostou prodeje mobilních telefonů třetí generace v Evropě. Za duben 2004 bylo prý prodáno přes 225 000 telefonů pro 3G sítě v Evropě (tedy evropského UMTS standardu). To představuje 2% všech prodaných mobilních telefonů a do prosince to údajně má být až 10% celkového objemu.

31. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Františkánská zahrada – vážně WiFi pohoda

Od té doby, co vím, že ve Františkánské zahradě je WiFi, jsem čekal na příležitost to vyzkoušet. A ta právě přišla - ve firmě nefunguje síť a ja jsem potřeboval odpovědět klientům a rozdistribuovat nějakou práci. Chvíli jsem dumal, jak na to - pak jsem si ale vzpoměl na nový notebook, jeho WiFi schopnosti a Františkánskou zahradu a nebylo co řešit.

28. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Tak porůznu…

Občas se dívám, jaké dotazy pokládají lidé vyhledávačům, než dorazí na Marigolda. Je to poučné čtení - zatímco dotazy z ranku ADSL a WiFi tématky se dají očekávat, poměrně velký provoz mám na dotazy jako "Sluha dvou pánů" - přičemž jsem o té hře jednou psal, nebo třeba SuperStar, přičemž si nepamatuji, že bych o tom někdy psal.

27. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Marigoldí rozsah…

Připravoval jsem data k exportu a podíval jsem se, kolik jsem toho vůbec na Marigolda napsal. Pokud vezmu jen zprávy (to jsou ty texty v tomhle sloupčeku, ne ty velké články vpravo), tak jsem se dostal mírně pod 1,9 MB textu v celkem 1053 zprávách. To je jen rozsah textu bez formátování stránky. Uff... to není tak málo, dva miliony znaků...

27. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

FCC vydala návrh pravidel pro uvolnění nových frekvencí

Americký regulátor FCC vydal návrh pravidel pro uvolnění nových frekvencí - týká se to frekvencí pod 900 MHz a v 3 GHz pásmu. Na tomto URL najdete PDF verzi. Návrh nyní musí projít připomínkovacím řízením, kdy se k němu mohou lidé a firmy vyjádřit a jejich připomínky následně FCC může zapracovat, všeho všudy to může platit za více jak 100 dní.

27. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Update a upgrade (o IBM a Nucleusu)

Zastávám fordovskou zásadu, že nezáleží na značce notebooku, pokud je to IBM. Včera se mi podařilo úspěšně zajistit nový IBM R50, jímž nahrazuji dosluhující R31 - a chrochtám si blahem. Půl giga paměti, displej o rozlišení 1400 bodů, takže už se na něj opravdu vejde všechno, co bych potřeboval vidět. A toho místa na disku, paráda. K tomu displeji - což je moje klíčové místo každého notebooku - oproti R31 je citelně kontrastnější a samozřejmě lepší. Chrochty chrochty. Kromě toho je v notebooku Centrinu a tedy i WiFi 802.11b, což se hodí, protože jsem nedávno v kufříku zlomil svoji PCMCIA WiFi kartu. A také bluetooth, ještě ho rozchodím a budu megaspokojen. Takže dneska mimo běžné práce kopíruju data ze starého na nový notebook, instaluju programy a vůbec si nový notebook uživám. Dovedete si představit pět hodin práce na baterky? Já snad dneska půjdu pracovat do Františkánské zahrady na místní WiFi od WideNetu :)

26. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Tim Berners-Lee proti mobilní doméně

Tim Berners-Lee nazývaný nyní s oblibou "otcem internetu" (tvůrce HTTP protokolu) se vyslovil proti zavedení speciálních domén pro mobilní obsah. Své stanovisko zaslal 14. května World Wide Web Consortium (W3C). V něm mimo jiné říká, že zavedení .mobi domény je proti návrhu a účelu internetu. Tuto doménu by si mohli registrovat pouze mobilní operátoři a tvůrci mobilního obsahu (safra, kdo by hodnotil, zda děláte mobilní obsah, říkám já). Lee také dodává, že internet by měl fungovat nezávisle na typu zařízení: "The Web must operate independently of the hardware, software or network used to access it, of the perceived quality or appropriateness of the information on it, and of the culture, and language, and physical capabilities of those who access it." Zdroj: InfoSync a česky DigiWeb.

25. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Další autorsko – publikační pokus se chystá

'Rozhodl jsem se věnovat velkou část víkendu psaní, neboť už bylo na čase dopsat chystanou studii věnovanou širokopásmovému bezdrátovému internetu - WBA - tedy převážně technologiím WiMAX a Mobile-Fi. Postupem doby jsme tu k tomu nahamounili dost podkladů, už to zbývalo jen zpracovat a zlomit do PDF. Ukázal se být trochu problém v mém přesvědčení, že když něco vysvětlovat, tak od podlahy, aby to pochopil každý a nebylo to takové to okecávání, kdy se něco vysvětlí tak, aby se to nevysvětlilo, protože autor moc neví, jak to funguje. Takže jsem ještě o víkendu sháněl další podklady k nejrůznějším proprietárním technologiím Navini, ArrayCom. Humorné je, že tiskový mluvčí byl schopný na dotazy reagovat i o víkendu...

24. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

3G Týden: 3G v Cannes, Hutchison výsledky, Ericsson a HSDPA

Videohovory v národních sítích

Problém videotelefonátů v UMTS sítích tkví v tom, že příliš zřídka lze videotelefonovat v rámci státu, ale mezi různými 3G sítěmi. Dokonce je více roamingů pro videhovory, než národních videohovorových propojení. V Portugalsku už přišli na to, že lidem taková situace moc nevoní a mezi místními sítěmi Vodafone a TMN (vlastněná Portugal Telecomem) lze již provozovat videotelefonáty. Vodafone nabízí videohovory do sítě svého konkurenta za stejnou cenu, jako hovory hlasové - ovšem jen na zkušební dobu do konce roku.

24. květen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉