Článek o inzertním tržišti Potenza

Na Lupu jsem přislíbil (a také dodal) článek o inzertním tržišti Potenza, dneska vyšel. Aby to nebylo jen o něm, doplnil jsme tam i billboardí bbKontext, kdysi Edwards.

Možná jste si všimli, že zde reklamní kampaně Potenzy proběhly, využil jsem marigoldí čtenáře tradičně jako pokusné králíky, abych nějaké zkušenosti se systémem načerpal.

Potenzu považuju za zajímavou možnost pro menší servery, pro ty větší to asi zatím nebude. Je ale prima, že textová reklama se stále více rozmáhá. I když, už jsem taky na nějakém slovenském weblogu zachytil stížnosti, že na Marigoldovi je textová reklama, že je na každé stránce a jak je to odporné... Jenže jak jinak bych se mohl rochnit ve statistikách v číslíčkách, kdyby mi je negeneroval vlastní server.

Jedním z mých životních snů je probourat se Seznamu na web a moci si rochnit ve statistikách toho, kdo tam co vyhledává. Ivo Lukačovič něco publikoval na blogu, ale to je slabý čajíček - chybí poměry, regiony, časy. Jsem fanatický milovník Data Miningu a když mne nedávno jeden velký zahraniční operátor konečně pustil do mnou navržené úpravy výstupu z databází, chrochtal jsem si blahem. Například proto, že jsem si konečně statisticky potvrdil, že majitelé smartfounů se dělí do dvou skupin - na geeky, kteří je užívají do mrtě a na business usery, kteří je nevyužívají prakticky vůbec. Ptáte se, proč mne do té databáze pustili? Inu proto, že mám hříšnou myšlenku aplikovat systém, jak ty uživatele, kteří služeb svých telefonů nevyužívají, donutit (spíše naučit), aby je využívali. A to operátor samozřejmě rád :)

4. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Drobky: Oskar chce UMTS, retušovaná fotka ředitele Siemensu, Skype a hlasová schránka a další

ČTÚ včera oficiálně potvrdilo, že Oskar Mobil podal žádost o udělení telekomunikační licence UMTS v rámci prvního stupně výběrového řízení. To by znamenalo, že nakonec je společnost ochotna zaplatit za tuto licenci 2 mld Kč. Gratuluji k odvážnému rozhodnutí, i když je prý spíše výsledkem intenzivních jednání. A škoda, že licence nebude technologicky neutrální.

Rovněž zasedal na ČTÚ řídící výbor zmanipulovaného tendru pro 872 MHz. Netuším na co, údajně "projednal základní dokumenty upravující jeho činnost po dobu trvání uvedeného výběrového řízení." Proč, když už jste vybrali? (info na webu ČTÚ)

Rozesmál mne článek na Chronomagu. Ředitel Siemensu oznamoval další propouštění, k tomu se ale nehodilo, aby měl na ruce drahé hodinky Rolex. Tak mu je vyretušovali. Německá média si toho všimla a propírají to. Holt je třeba rozlišit, k jaké situaci si jaké hodinky vzít.

Skype ve své nové verzi pro Windows má i hlasovou schránku. Zatím se to testuje, posílá se emailem registrační klíč a zprávy se ukládají na Skype server, takže zřejmě do budoucna to bude za poplatek. Podrobnosti na xTel.cz.

Další známý český novobloger - Jiří Palas má svůj blog, rovněž na blogovacím systému Seznamu. Někdy si říkám, že přítomnost prominentních blogerů (jako je majitel firmy) donutí Seznam tento blogovací systém trochu vylepšit.

iAudit zatím rozeslal více jak třicet kódů pro audit weblogů. A už se lidé z iAuditu vyjádřili i k tomu, kde že v tom vidí zisk pro svoji firmu. Nikde - byl to okamžitý nápad a nic je to nestojí (via Oříšek). Prý jsem je na ten nápad přivedl já :) - ha, v čem to já nemám prsty ...

3. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Petr Halfar zemřel

Jsou lidé, jejichž smrt je pro mnohé jen jménem na úmrtním oznámení, číslem v policejní statistice. A pak jsou lidé, jejichž smrt citelně zasáhne desítky tisíc lidí, ať už si to připouštějí či nikoliv. Jeden z nich, majitel a zakladatel telekomunikační firmy ha-vel a.s. Petr Halfar, nás opustil v pondělí.

Ve svých dvaceti letech založil se svým kamarádem ve Frýdku-Místku firmu, která dodávala konektivitu jen pár firmám v největších městech severní Moravy (Opava, Ostrava, Frýdek-Místek). I přes nedůvěru mnoha lidí v okolí dokázal rychle expandovat a z firmy udělal významného telekomunikačního operátora. Zajišťoval videokonference významných kulturních akcí (např. hudební ceny Anděl), připojoval obyčejné lidi i kancelář prezidenta Václava Havla, logo jeho firmy mají na trenýrkách hráči nejednoho prvoligového fotbalového týmu. Byl to velký člověk.

Říkal o sobě, že je dítě štěstěny, a lidé z jeho blízkého okolí mu museli dát za pravdu. Ať dělal sebekrkolomnější věci či projekty, vždy mu vycházely. Až do pondělka. Jeho anděl strážný s ním přestal mít trpělivost a jeho život skončil pod koly autobusu. Čtyři měsíce před jeho třicátými narozeninami, čtyři měsíce před rEvolucí, o které vždy snil. Chtěl zpřístupnit vysokorychlostní internet každému a zadarmo. Opravdu zadarmo, bez poplatků za telefon či cokoliv jiného. Jeho vize byla šílená, nikdo jí nevěřil. Přesto díky svému nadšení a přesvědčení vtáhl do projektu několik významných lidí mnoha profesí, kteří pomáhali jeho sen uskutečnit. Je moc brzy odhadovat, zda se jeho nejbližším spolupracovníkům podaří splnit mu jeho sen alespoň in memoriam. Když zemře srdce a duše, tělo žít nemůže. A Centrála pro něj znamenala rEvoluci.

Na parte mu napsali: Chtěl tak moc. Já jen připisuji - ale ne pro sebe.

2. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

… 10 giga, kam se podíváš

Tak se nám s desetigigabity rozthl pytel. Po CESNETí trase Praha-Brno a spojích NIXu NIX1-NIX2, NIX2-NIX4 a NIX1-NIX4 tu máme dva spoje CESNETu do NIX2 a NIX4.

Asi není úplná náhoda, že všechny ty trasy končí v CISCO Catalyst 6500 (nebo stejném šasi s nálepkou CISCO 7600 OSR).

Bude někdo další? Žije v ČR Juniper? Foundry? Jan Tleskač? Hola hoši ...

2. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Zákon o obsahu

Na Lupě.cz dneska vyšel první díl mého článku věnovaného historii a rozvoji broadband internetu v Koreji. Článek byl původně jednodílný, ale s šéfredaktorem Lupy jsme usoudili, že jsem ho přeci jen natáhl přes míru a že bude dobré ho v polovině rozseknout. Navíc se musím pochválit – je to po dlouhé době článek, se kterým jsem spokojen, je k němu nastudován dostatek podkladů, ty nejlepší jsou i prolinkované, je to dostatečně hutné a přitom ještě čitelné (alespoň se mi to zdá).

Proč článek o  Koreji? Protože korejský trh je vlastně nejrozvinutější světový trh, co se broadband i mobilních služeb týká. Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je "Zákon o obsahu". Zní to trochu děsivě, korejský zákon o obsahu není jednolitý zákon, ale řada právních úprava, které se tak pro pohodlí novinářů a dalších pisálků nazývají. Smyslem zákona o obsahu je vlastně zakotvit jednu jedinou povinnost. Pokud jste tvůrce obsahu a získáváte na něj podporu ze státních fondů, máte povinnost tento obsah zpřístupnit na internetu.

Zákon je zajímavý tím, že už nedefinuje povinnost obsah zpřístupnit zdarma – to by bylo nelogické a šlo proti ekonomickým zájmům jeho poskytovatelů. Vznikla tak řada placených obsahových služeb, protože korejský trh sám pro sebe produkuje velkou část filmů, hudby, knih – jen část je import z ciziny. A vznikly tak služby, které opodstatnily existenci broadbandu. Své filmy musely dát na internet nejenom státní televize, ale i soukromí producenti, kteří získávají dotace od státu na tvorbu a protože korejská podpora domácí tvorbě je dost široká a kdekdo tu má alespoň vratné půjčky na produkci, většina korejského obsahu se nakonec musela objevit na internetu, byť v placených archivech.

Za následek to mělo i rozvoj terciální sféry. Korejští výrobci jsou velmi daleko s video-on-demand (VOD) a vesele vyrábějí a prodávají VOD přehrávače místním broadband operátorům. Vznikly korejské i-platební systémy, řada webů nabízí hostování videa a video se stalo všední součástí korejského internetu. Korejský "Zákon o obsahu" prý byl jedním z faktorů, který prosadil broadband mezi lidi. A já tomu docela věřím.

Představme si to na naše poměry – i zde velká část domácí filmové produkce vzniká za podpory státních fondů nebo státních institucí jako ČTV, ačkoliv procento importované produkce je u nás vyšší než v Koreji. Představte si, že by ČTV nabízela svůj filmový archív. Samozřejmě nikoliv zadarmo, za přehrání filmu, pořadu, seriálu, byste zaplatili svých X Kč. Podle mne by tohle byl jeden z důvodů, proč si koupit broadband. A také jeden z hnacích motorů terciální sféry – proč by se pak nemohl najít šikula, který by udělal set-top box, jenž by propojil ADSL přípojku se SCARTem vaší TV a umožnil vám sledovat tyhle filmy přímo v TV a pohodlně si je přes TV obrazovku vybírat. Hned by tu poskočily mikroplatby ze sféry neexistence do běžné reality, hned by se s tím začaly provazovat další služby.

Inu, škoda. Liberální trh nefunguje vždy a osvícený zásah je někdy nutný. Hloupé je, jak poznat, že ten zásah je osvícený…

1. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

V Cannes bude představen UIQ 3.0

Novou verzi grafického rozhraní UIQ 3.0 bude na 3GSM kongresu v Cannes představovat jeho výrobce UIQ Technology. Právě o tom informoval rozeslanou tiskovou zprávou, předváděčka se bude konat hned v pondělí 14.2. na jachtě. Jachta je v Cannes velmi oblíbeným prostředkem k presentaci, protože výstaviště je hned vedle přístavu jachet a novináři z jachty po vyplutí nejeví tendenci prchat :)

1. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Story o sousedských sítích (14.)

Po delší době jsme tu s novinkami na frontě komunitní sítě. Novinky jsou pouze v lokalitě dvě (poblíž Prahy, zapojeno do CZFree.Net).

V naší gubernii vypukla taková malá sametová revoluce. Schopnost místního gubernátora udržet metaCLOUD (dva CLOUDy) se ukázala být natolik vytrvalá, že se naše část rozhodla pořídit si vlastní adresní prostor a autonomní systém a stát se plnohotnotným CLOUDem. Pak si náš gubernátor může honit ospf třeba na několika stovkách  nestabilních směrovačů, nás už to ohrožovat nebude.

Zároveň v naší oblasti skončil velkopodnikatel Cendra (ano, Supernetwork/Superhosing), o kterém natočila jímavou reportáž TV N@va.

Jeho roli převzala společnost connection.cz (což je firma velkoknížete CZF Zdeňka Deu Jandy). Uvidíme, zda se podrží tradice Thundernetu a Supernetworku.

Symptomatický pro CZF podnikatele (AKA mám PC router a pár rádií a říkám si ISP) je nářek xchaose ve veřejném fóru CZF. Měl dojem, že když on lidem nabídne férové podmínky, budou se k němu chovat férově. Férovost na straně poskytovatele je na místě, ale v životě bych si nemyslel, že se ke mně bude chovat 100% zákazníků loajálně nebo férově.

Jo a abych nezapoměl. Chystá se "meziCLOUDový CZF sraz". Někteří mají ten pocit, že by to měl být jakýsi parlament nebo dokonce vláda. Hm (delší a více sofistikovaný názor naleznete na veřejném fóru CZF) ...  

1. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

… a pak že jsou keše mrtvé …

Před 14 dny jsme nainstalovali v CESNETu novou Akamai farmu. Tahle má 10 serveříků od Verari systems. Fakt hezký 2U mašinky s opteronama. No ale o tom to není. 

Po oživení se chvíli nic nedělo (asi jsme upadli špatného stavu v nějakém akamajím procesu). Pak ovšem akamajáci ty krabičky nadráždili a teď z nich teče do akademických sítí v ČR a NIXu (=do českého Internetu) ve špičkách 800 Mb/s (week 4 na měsíčním grafu NIXu).

1. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Tažení proti anonymním SIM kartám je blbost

Je to pozoruhodné, co všechno dokáže skopová poslanecká hlava vymyslet, aby byla vidět. Novinkou je tažení proti anonymitě uživatelů předplacených SIM karet. Díval jsem se v neděli na Sedmičku, kde velmi hlasitě pro toto horoval poslanec Radim Turek (ČSSD) a vlasy se mi ježily hrůzou na hlavě, co ten člověk dokázal navykládat.

Důvodem pro spojení SIM karty s konkrétní totožností člověka má být boj proti kriminalitě.
Poslanec Turek si asi představuje, že až bude chtít odposlouchávat všechny dealery drog, tak požádá operátory a oni mu je nahrají.

31. leden 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Český VoIP poskytovatel Fayn je na prodej

Společnost Fayn.cz s.r.o, poskytovatel stejnojmenné služby telefonování po internetu je na prodej. Podle D. Kirše ze společnosti Fayn "společnost prochází změnou struktury, kterou doprovází jednání s dalšími partnery. Cíl a účel je jediný, zvýšení podnikatelské úspěšnosti faynu na domácím trhu a další expanze."

31. leden 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Na Novém Smíchově je free hotspot

Dorazil jsem na Nový Smíchov, populárního to obchodního centra. Mají tu WiFi, bohužel to telekoumácké, s nezapamatovatelným přístupovým jménem a heslem, jež nelze změnit. Mám ho uložené v notebooku, ale na Nokia 9500 tedy rozhodně ne.

29. leden 2005 - Pokračuj ve čtení 👉