Series 60 tisková konference

V roce 2005 bude prodáno cca 50 milionů smartphone, z toho 20 milionů bude mít Series 60. Celkem více jak dvacet modelů v prodeji. Z toho zajímavého, co třetí edice Series 60 podporuje: vylepšené přehrávání hudby, DRM a USB Mass storage. Nové telefony se Series 60 představené dnes

14. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Ericsson a HSDPA

O HSDPA a tom, jak změní mobilní komunikaci, povídá na úvodní konferenci technický ředitel Ericssonu Hakan Eriksson. Zatím to vypadá na slušně nudnou přednášku, rozplývá se nad tím, že WCDMA má celosvětove 18 milionů uživatelů a jak to naroste na 300 milionů do roku 2007.

14. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Tak jsme dorazili do Cannes

Naše malá čtyřčlená výprava včera dorazila do Cannes. Z úsporných důvodů jsme letěli z Prahy do Paříže a odsud do Marsei, odkud se přepravujeme vozem. Registrace a některé dřívější akce začínají odpoledne, do té doby se asi pojedeme podívat, jak si žijí vyšší sorty v Monaku, je to nedaleko.

13. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Monako a Cannes začíná

Ráno jsme se po snídani zabalili a vyrazili jsme do Monaka, protože do odpoledne, kdy začínají registrace, nebylo beztak co dělat. V neděli jsou pouze fóra členů GSM Asociace, což nikdo z nás není a vstup novinářům je tam zakázán.

Monako je taková malá ospalá díra zajímavá snad jen tím, že je daòovým rájem. Jenže získat tady občanství, to znamená mít tu byt a protože je Monako maličkým městem, jsou tu byty pekelně drahé a namačkané prakticky kdekoliv to jde. Jak to zhruba vypadá, vidíte na fotce - fotka zachycuje prakticky celé Monako. K Monaku samozřejmě patří jachtičky a přístav jachet, pokrytí WiFi sítí, protože někteří z majitelů jachet ještě nejsou rentiéři a musí občas i pracovat. Bohužel jsme WiFi neměli zaplaceno, takže no access.

3GSM kongres v Cannes je hlavně místem setkávání a my jsme s potkáváním začali už v Monaku. Sedli jsme si totiž na břeh moře, objednali jsme si kávičku a začali jsme rozesílat přátelům a známým fotografie přístavu přes MMS. Jenže se ukázalo, že naše čtveřice je schopna z cca osmi mobilů rozchodit MMS zprávy tak na pěti. A vedle sedící mladík se nás zeptal (vida, že máme na kavárenském stolečku desítku telefonů, několik PDA a hromadu digitálů), zda jdeme také na 3GSM. Přikývli jsme. Byl to zajímavý švéd pracující v japonské firmě věnující se tvorbě mobilních portálů, tak jsme s ním setrvali hodinu v družném rozhovoru, vyměňujíce si zkušenosti. Samozřejmě měl také batoh nacpaný prototypy mobilních telefonů. Ptal jsem se ho, jak je to s politikou broadbandu v Japonsku, tedy s omezením těch vysokorychlostních linek, jestli tam mají nějaký FUP. Vysvětlil nám, že on třeba má doma 12 Mb/s DSL linku od Yahoo BB a že žádné limity tam za těch svých cca 20 USD měsíčně nemá. Jenže v Japonsku má silné postavení Sony, vlastní i pár ISP a horlivě bojuje proti pirátům, navíc stahování nelegálního obsahu je v Japonsku samo o sobě nelegální. To kontrastuje s námi, v ČR je nelegální jen poskytování takového obsahu, nikoliv jeho stahování. A tak, když ISP zjistí, že stahujete nelegální obsah, předají vás policii nebo vás minimálně odpojí či jinak napálí.

V Cannes je letos 3GSM kongres naposledy. Příští rok už bude v Barceloně; říká se, že si vystavovatelé stěžovali, že Cannes je drahé. Je to docela pravděpodobné, protože v Cannes sehnat hotel za rozumné peníze je fakt velký problém. Veletrh a konference začínají zítra, od devíti hodiny běží keynotes. Letošní 3GSM bude věnováno hlavně vysokorychlostním datům HSDPA pro UMTS sítě a obsahu pro mobilní sítě.

A veliký stánek tu má také Flarion - pro jistotu jsem ho vyfotil, mám tu také schůzku pro demo nové Flarion FLASH OFDM sítě.

A ještě jedna náladová fotečka - Celý svět je fajn, celý svět je Orange :)

13. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Má město stavět vlastní telekomunikační infrastrukturu?

Přesně na tohle se mne, jen trochu jinými slovy, ptal včera jeden novinář v souvislosti s oznámením městské části Praha 5, že zpřístupní WiFi síť zdarma na svém území. Je to adekvátní otázka: má či nemá město (či v tomto případě jeho část) stavět telekomunikační infrastrukturu? Nesupluje tím obchodní aktivity někoho jiného?

Sám jsem si včera odpověděl kladně, respektive tak, že stavět ji může. Tak, jako město staví lavičky, chodníky, osvětlení, tak se může rozhodnout, že postaví telekomunikační síť a dá ji za svých podmínek, třeba i zdarma, k dispozici. Není to ostatně poprvé, WiFi sítě nabízejí města jako Prostějov nebo Kladno, byť v omezených lokalitách. Telekomunikační infrastruktura ve městě také není novinka, třeba PragoNet byl podobný pokus, jenže místo bezdrátů se tahaly kabely, město na tom prodělalo hromadu peněz a ještě rádo firmu střelilo soukromníkovi. Praha 5 se v tomto zjevně poučila a síť nechala outsourcovat, navíc od počátku ji považuje za dobročinnou aktivitu a nabízí ji zdarma. Celá síť (prý 10 hotspotů, neověřeno) stála řádově 2 miliony Kč. Na czfreeneťáka hromada peněz, pro městskou pokladnu bakšiš, cena pár nových laviček.

Co z toho Praha 5 bude mít? Píárko, lepší dojem občanů – alespoň těch, kteří internet používají. A co na to řeknou ti, kteří na Praze 5 svoji WiFi síť provozují, jak to nadchne lidi jako Deu? Moc ne. Co naplat, zdarma je zdarma.

11. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Tryzna na vyteklý displej notebooku a další delikatesy

Tento týden se vůbec nevydařil. Neuvěřitelně nahuštěná práce toho nebyla hlavní příčinou. Začalo to v neděli, kdy jsem s překvapením zjistil, že někdo dokáže být bezdůvodně neuvěřitelně nechutný. Abych si spravil náladu, vyrazil jsem na Výjezdní zasedání, jak zoveme slety s Péťou, Alešem, Boříkem a Vrecem. Aleš navrhl, že zasedání se bude konat v podniku Petřínské terasy, již dle názvu sídlícího NA Petříně. I v pondělí jsem zaparkoval v zakázané zóně D a vyrazil jsem na Petřín. Pěšky, protože Petřín i Petr považuje za místo nedosažitelné (minimálně v zimě) vozem. Cesta byla zledovatělá nechutně, posyp se tu asi nevede, ale zuby nehty jsem se na vrcholek vyškrábal ve slušném časovém limitu a s dvouminutovým zpožděním oproti plánovanému termínu srazu. Jenže jsem ten podnik nemohl najít (a to na Petříně není restaurací zrovna mnoho), takže jsem zavolal Alešovi. A Aleš mi vysvětlil, že se mezi tím rozhodli sejít se někde pod Petřínem a že to stejně nestíhají, takže se sejdeme dole na Újezdě. Český překlad, kdybych já pitomec nedorazil včas (věda, že budu jediný), nemusel jsem se škrabat hore-dole. I vydal jsem se na cestu dolů. Jenže zledovatělá cesta dolů už nešla tak snadno a seknul jsem sebou na záda – bohužel na zádech jsem měl batoh s notebookem, to aby mi ho v autě někdo neukradl. Naštěstí to byl jediný stinný bod večera a setkání s přáteli mne uklidnilo, že nejsem tak hnusný vyžírka a nelida, jak se mohlo zdát – a že jde spíše o výběr lidí na setkání.

V úterý jsem v práci zjistil, že displej notebooku odmítá zobrazovat – jak by ne, má v sobě dvě hnusné škuby. Do pr… práce, to se mi musí stát pár dní před odjezdem do Cannes, kde jsem chtěl na notebooku psát článečky a dokonce si přetáhnout pár videozáběrů. Z toho už nic nebude – Nokia 9500 sice zřejmě zvládne zachytit pár poznámek, na editování videa ale rozhodně nestačí. Navíc nemám ani dost času před Cannes na to, abych zkusil uprosit někoho v servisu IBM, aby mi ten displej dali do pátku dohromady :(

Taky jsem v úterý zjistil, že jsem dostal pokutu za parkování v Zóně D (nechal jsem tam auto přes noc). Policistka si mne změřila pohledem a pravila, že jak si to mohu dovolit tam parkovat. I děl jsem, že jsem měl v sobě dvě lahve vína a nepřišlo mi nejlepší nápad říditi v tomto stavu. Asi jsem měl, nedostal bych pokutu a při troše snahy bych podjezd na Zlíchově netrefil na vzpěru, ale tak akorát mezi…

V práci hromada schůzek, dodělávání přípravy na Cannes a projektů, které hoří, naštěstí nepříliš mojí vinou, bohužel ale tak, že hasím já. Abych si spravil náladu, rozhodl jsem se učinit dobrý skutek a pomoci slepému pánovi do tramvaje. Pán se děsivě rozčílil, jal se mne pronásledovat a záhy se ukázalo, že ne každý, kdo stojí na pereonu s bílou holí a zrcadlovkama, musí být nutně slepý – může mít třeba jen zálibu v zrcadlovkách a jet z nákupu bílé hole k mopu, což já přisleplnoun už tak detailně nerozliším.

Nakonec nejfantasknější úlitbu zaneprázdněnosti jsem vytvořil včera, kdy v největším mumraji jsem se rozhodl vyrazit si koupit něco dobrého za zub a udělat si reklamní chvilku pro sebe. Moje drzost šla až tak daleko, že jsem ve firmě nechal oba mobily a vyrazil jsem do Pannerie. Nakonec ve mně svědomí hlodalo tak, že jsem ty dva koláče shltnul ve sprintu zpět a největší lenoru jsem si dovolil v momentě, kdy jsem na telefonech vymazal seznam osmi nezodpovězených hovorů.

Vtip týdne: nainstaloval jsem si do Mirandy Elisa bot, chytrý program, který odpovídá těm, kdo mi píší. Nastavil jsem ho již dříve, aby se tvářil jako moje sekretářka a tenhle týden jsem ho aktivoval, protože už jsem nestíhal ani ICQ řešit – takže Elisa odpovídala na ICQ za mne. Dneska ráno čtu email od jednoho zahraničního zákazníka a ten mi píše, na čem se s mojí sekretářkou domluvil a že je fajn, když mu někdo tak rychle odpovídá na jeho problémy a pomáhá mu je řešit. Haleluja. Nevíte někdo o něčem podobném ve verzi pro SMS a hlasová volání?

Výčet průšvihů samozřejmě není úplný, je pouze representativní.
Do toho všeho jsem po nocích začal ve chvílích maximální unavenosti (kdy už ztrácím výkon) hledat nový redakční systém, abych se mohl tak do měsíce – dvou s Marigoldem přestěhovat z BlogCMS, jak jsem Radkovi slíbil.  Nemáte někdo zkušenosti s PHPNuke, PostNuke a těmi jejich českými variantami jako je PHPRs? Jde mi hlavně o komentáře, kde by se mohly jednotlivé příspěvky známkovat dle kvality (když už to budu měnit) a jednoduché zadávání článků. Znáte někdo Mambo? Nehledám už blogovací systémy, ty jsou většinou až příliš jednoduché na marigoldí rozežranost, shnáním už nějaký větší open-source CMS, takže jestli máte s něčím positivní zkušenosti, napište mi, pomůže mi to…

V sobotu do Cannes...

10. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Redakční systém pro Marigolda – ten nový a starý

Jelikož jsem na téma důvodů přechodu Marigolda z Blog:CMS dostal řadu dotazů jak v komentářích, tak emailem a nakonec i oklikou přes jiné, tak bych to rád uvedl na pravou míru, ač se mi do toho nechce více a bolestivě patlat.

Čtvrteční schůzka několika lidí včetně Radka Hulána v Zanzibaru měla webovou dohru, kdy Radek v neděli na webu publikoval článek, kde "skandálně odhaloval", jaký jsem já (a Tomáš Kapler – noname) vyžírkové, kteří tyjí z jeho práce a nic pro něj nedělají (Radek článek smazal a už není ani v google cache). Měl jsem zcela jiný dojem, než Radek, dal jsem to taky najevo jemu i do komentářů, diskuse nebrala smysluplného konce. Jako volové jsme vypadali oba dva – já navíc jako vůl překvapený, který nechápe, co se stalo.

Radkovi jsem napsal, že pro klid duše nás obou tedy do dvou měsíců přesunu Marigolda z Blog:CMS a zcela tak opustím jeho práci a abych vyrovnal jakýkoliv byť pomyslný dluh, dodal jsem mu dva routery, které chtěl – nic na to neřekl, což u něj může znamenat cokoliv. Tím to pro mne končí. Nemyslím si, že bych se k Radkovi a jeho práci kdy zachoval nečestně, vyžíračsky, jenže nemám chuť ani čas se o tom věčně dohadovat a utápět svůj čas ve sporech beze smyslu a s člověkem, jehož způsob myšlení je mi (jak se ukázalo), na hony vzdálen. Zaplatil jsem si tak vývoj pluginu, který jsem chtěl a který zůstává open source, takže doufám, že si ho uživatelé Blog:CMS a Nucleusu užijí ve zdraví a ku své spokojenosti jako můj příspěvek.  

Redakčních systémů, na kterých může Marigold běžet, je samozřejmě celá řada, některé lepší, některé horší. Chci, aby Marigold byl více založený na diskusích, chci také systém jednoduchý, aby se dal používat z různých prohlížečů a rychle se natahoval. Hodilo by se mi přidávání článků emailem, ale už jsem sehnal dva programátory v Rumunsku, kteří tvrdí, že za únosné sumy v eurounijní měně tohle dodělají do jakéhokoliv systému.

Prošel jsem řadu systémů, které se nabízí na OpenSourceCMS a je tu řada žhavých kandidátů – weblogové systémy jsem vyřadil, protože přeci jen na moje hračičkovství jsou už málo obsáhlé. Potřebuji generovat dynamický obsah, některé systémy jsou dělané spíše na firemní stránky, než zpravodajsky stavěné weby (Typo3 mi tak přišlo). Ve hře jsou systémy jako Drupal, AngelineCMS, Mambo, PostNuke a PHPNuke. Uvidíme, zatím zkoumám, protože bych rád, abych nemusel měnit URL a aby se mi podařilo překonvertovat komentáře – ty už bych znovu nerad ztrácel. S konverzí dat zřejmě také mnoho problémů nebude, protože ti Rumuni tomu na rozdíl ode mne rozumějí a umí udělat.

Mám na celou věc trochu jiný názor, než Rony. Možná je pro nějaký redakční systém čest, že si jej vybere Marigold a ten systém to bez problémů ustojí (přeci jen půl milionu zobrazených stran za leden je na weblog i menší CMS systémy hodně) – jenže je mi milejší na tohle nevsázet. Na webech jako je CGI Resources nebo CodeLance je hromada inzerátů programátorských šikulů , kteří udělají, co je potřeba, za rozumné ceny a s tím, že je zaplaceno a jste vyrovnáni. Člověku to ušetří nepříjemná překvapení. (A taky docení lidi jako je Arthur Dent a jeho Bloguje).

Pravdu má samozřejmě i Noname, když říká, že mohu používat Nucleus, bratra Blog:CMS nebo si vytvořit klon. Nechce se mi to, nemám proč – rád se naučím s něčím novým, použiju starý design Marigolda, který jsem vyvinul v Genesis a rád si všechno přiohnu po svém. Nucleus i Blog:CMS mi nevyhovují svým systémem změny vzhledu, které způsobují, že se mi nedaří dělat vlastní úpravy designu a rozvíjet věci, které bych chtěl, na moje potřeby je to už příliš neflexibilní a jednoduché. Za normálních okolností se s tím dá žít, v tomto případě je to ale jen další závaží na misce vah.

O pokusech s novými systémy a názory na ně budu samozřejmě informovat, vypadá to, že nejsem sám, kdo se rozhlíží.

10. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Co si mám myslet o teležalobách a teležalujících?

Tele2 zažalovalo Český Telecom a ten to považuje za komunikační gesto. Bude to gesto za dvě miliardy, které by Tele2 rádo, nebo jen vyhodí peníze za právníky a udělají si trochu toho píárká? Aby žalob nebylo málo, dnes prohlásil eTel, že tuto žalobu podporuje. eTel také významně prohlásil, že on již má tradici v podávání  žalob, neboť již dříve žaloval "Telecom ve věci ochrany před nekalosoutěžním jednáním a porušováním závazných pravidel hospodářské soutěže ze strany ČTc ve smyslu § 53 Obchodního zákoníku a ve smyslu §11 Zákona o ochraně hospodářské soutěže." Škoda, že už nedodává, jak to dopadlo, protože žalovat může kdo chce koho chce  a za co chce; to ještě má daleko do prokázání viny.

Celý případ je při tom docela jednoduchý a dobře jej rekapituluje Jiří Peterka. Před lety zavedl Český Telecom tarifní balíčky Home Standard, které obsahovaly kredit na volání ve výši 90 Kč a stály měsíčně stály 299 Kč a Home Mini, které stálo 190 Kč a byl v něm kredit 90 Kč hovorného (a citelně vyšší sazby, než u Home Standard). Vtip u Home Mini byl v nemožnosti aktivovat volbu operátora.

Tehdy se začalo brblat, že lidi, kteří požadují volbu operátora, by si nemohli vybrat kredit a že je třeba udělat tarif bez kreditu. A tak vznikl Home Zero za 279 Kč bez volného kreditu.

Meritem sporu se staly dvě věci. Tak především fakt, že Home Mini není možno použít s volbou operátora, tedy volat přes síť jiného operátora a Telecomu platit jen paušál za Home Mini. Telecom na to vždy reagoval slovy, že jde o dotovaný paušál vytvořený na základě požadavků regulátora a že kdyby bylo na něm, žádný takový paušál by nenabízel a že když už má dotovat sociálně slabší občany, tak rozhodně nechce, aby na tom vydělávala jeho konkurence.

Druhým problémem byl rozdíl mezi výší kredítů a cenami Home Standard a Home Zero. Kreditu 90 Kč se člověk vzdal za 30 Kč nižší měsíční paušál. I tu je historické vysvětlení. Telecom tehdy (rok 2002) chtěl vyšší paušál, regulátor a ministerstvo financí hlasem nerozdílným pravili, že toho grossdá nebude. Telecom ustoupil, řka, že tři kila potřebuje, ale je ochoten dát lidem kredit na volání. Regulátor na to kývl a celou záležitost posvětil.

Kde je problém a kdo má pravdu?

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že problém je v nízké ceně paušálu. Zatímco u liberalizovaných telekomunikačních kdysi státních operátorů se paušál pohybuje v průměru na hranici 500 Kč (bez nějakého kreditu), u nás je bezkreditový paušál na poloviční hladině. Příklady: britský BT za 10,5 libry, Deutsche Telekom 15,66 euro, podobně KPN a další.

Český Telecom již tehdy upozornil na to, že ty peníze potřebuje a v poslední době se také snaží lobovat za to, aby se na paušál za hlasové linky 500 Kč dostal. Argumenty typu "za socíku se mu to už zaplatilo" jsou kravina svědčící o tom, že argumentující v životě neviděl výroční zprávu a výsledovky Telecomu, které jsou veřejně dostupné.

A nyní, co s tím.

Buďto se smíříme s tím, že výsledky regulace platí na obě strany, tedy že mohou i ovlivnit hospodaření Tele2, nebo připustíme plnou liberalizaci trhu a necháme na Telekomu a alternativních operátorech, ať si dělají, co chtějí.

Navíc Tele2 nebylo nijak poškozeno – pouze hypoteticky. Oproti tomu Telecomu někdo pořád nařizuje, za kolik smí prodávat své služby na síti, kterou si vybudoval. Proč si Tele2 nebuduje vlastní síť? Kdysi postavilo radiovou síť, její rozvoj (se mi zdá) ale nějak vázne a operátor se specializuje spíše na to, že buzeruje Telecom, co má a nemá dělat.

Alternativní operátoři v ČR v poslední době (až na čestné výjimky) přešli do tohoto pohodlného režimu. Buzerují Telecom, že jim neumožňuje přebrat mu celý jeho business a provozovat ho za velkých provizí na jeho vlastní síti. Jen málokterý operátor investuje do vlastní infrastruktury, natož plošně. A Tele2 má ještě tu drzost se soudit? Přijde mi to uhozené na hlavu. Budu já se snad soudit s Tele2, že tím, že nevybudoval alternativní infrastrukturu k té Telecomácké mi vznikla škoda a budu ji vymáhat? Bylo by to podobně padlé na hlavu.

Nelze říci, že se vším, co Telecom dělá, souhlasím. Ale zrovna tohle není věc, se kterou bych měl odvahu ho žalovat a Tele2 tak činí podle mne jen s vědomím, že do Telecomu kopat je dneska v módě. Navrhl bych jiné metody – inkviziční tribunál by byl jistě lépe funkční a byla by s ním větší legrace. Ostatně, zkuste vytvořit anagram ze slovíček SATAN a ĎÁBEL – samozřejmě, vyjde vám STANDA.  A zkuste vytvořit kabalistický součet těchto čísel – vyjde vám velké číslo, kabalisticky GROSS. Ha, máme důkaz o propojení Ďábla a Telecomu – teď už jen dutou jehlu, stigmata a dábel je usvědčen, ani jsme nepotřebovali čarovat s tarify a paušály.  

9. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Petice za odvolání Stanislava Grosse

Filip Rožánek s Martinem Malým (Artur Dent) sestavili petici za odvolání premiéra Stanislava Grosse. Podepsal jsem ji. Jak by ne - člověk, který si nemůže vzpomenout, kde sebral peníze na drahý byt a následně na to má tři fantaskní verze, ve mně nebudí důvěru. Nebudil ji sice ani před tím, ale poslední dva týdny tomu dává korunu.

Tři důvody z petice (našlo by se jich víc, na pár stran - ale petice musí být stručná):

6. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Flarion představil Flexband

Americký výrobce vysokorychlostních mobilních IP sítí Flarion představil pokračování svých Flash OFDM systémů. Novinka se jmenuje Flexband a je založena na technologii nazvané BeaconTone.

BeaconTone je založen na monitoringu interferencí a neustálý výběr nejlepšího přenašeče pro zajištění co nejkvalitnějšího připojení. Zatím není příliš zřejmé, jak BeaconTone funguje, zda jde o nějakou variaci na adaptivní antény, nebo prostý monitoring přenášeného signálu a případné přeladění na méně rušenou frekvenci, takže je předčasné jásat – ještě uvidíme, jak průlomová technologie to bude.

Samotný systém Flexband je zatím také spíše zahalen mlhou, protože plné představení si Flarion nechává na 3GSM kongres v Cannes (ano, už jsem objednaný na demošku).

Opět jde o 1,25 MHz nebo 5 MHz široký OFDM systém, přičemž na šířce pásma 1,25 MHz nabídne 5,3 Mb/s pro downlink a 1,8 Mb/s pro uplink ve špičce, vždy však alespoň 2,5/0,8 Mb/s pro downlink/uplink.

Pro 5 MHz rozteč jsou nabízené rychlosti ještě lepší – ve špičce 15,9 Mb/s a minimálně 6 Mb/s pro downlink, případně 186 hlasových hovorů pro sektor.

Proč jsou takové rozdíly mezi maximální a zajištěnou přenosovou rychlostí? Ty má mít na starosti právě BeaconTone – pokud se mu daří vás přeplánovat do méně zarušeného přenašeče, potečou vám data rychleji.

Flexband konečně přináší i koncová zařízení s podporou hlasu, ty bude vyrábět Siemens a na trhu mají být do konce roku. Jediné zatím popsané zařízení bude Siemens Gigaset, který bude možno přes USB a Flash OFDM připojit do VoIP, jde zřejmě o předělaný Gigaset s USB podporou pro Skype. Samotné terminály fungující bez dalších propojek zatím ohlášeny nejsou…

V Cannes bude také představen první router s podporou Flash OFDM - Netgear WAR314. Tento router se bude schopen připojit do sítě nejenom přes ethernet, ale také přes Flash OFDM.

Flarion svůj Flexband záměrně představil krátce poté, co Qualcomm oznámil dostupnost čipových sad pro 1x EV-DO Revize A. To má podporovat až 3.1 Mb/s na forward linku a až 1.8 Mb/s na reverse linku, tedy zhruba stejné (či mírně horší, dle situace) hodnoty, jako Flexband.

Sítě, které se na technologii Flarion začnou stavět od letošního léta, tedy budou vybaveny již systémem Flexband, pokud si ho výrobce objedná. Dobrá zpráva pro český i německý T-Mobile. Siemens bude dodávat kompletní řešení pro Flarion od druhé poloviny roku (prý).

Tak uvidíme. Velká demoška Flarionu pro panstvo i lokajstvo je v Cannes 17. února odpoledne, až pojím dost chlebíčků a popiju dost šampáňa, pošlu své aktuální dojmy…

5. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉