Dočasně jsem zrušil trackback

Dočasně (v čechách víme o dočasnosti své, berte to stejně) jsem musel na Marigoldovi zrušit funkci trackback, která umožnila přidat link ke článku na váš článek na totéž téma. Bohužel ji začali hromadně využívat spameři a vzhledem k tomu, že převýšili provoz této funkce pro normální lidi, tak jsem ji deaktivoval. Až po přechodu na nový systém do něj doplním nějaký antispamový nástroj pro trackback.

20. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Motorola a její HSDPA – úplně jiná káva

Včera jsem na výstavišti chtěl kromě nějakých firemních věcí skouknout i HSDPA u Ericsson a Motoroly. Nejdříve jsem se vypravil do Motoroly, na stánku měli hezké powerpoint demo a kartu Motorola D1100 s podporou HSDPA, jenže mne upozornili, že HSDPA demo zde není. Ukázalo se, že pro operátory a další hóch nóbl společnost je všechno k vidění kousek za výstavištěm, i nelenil jsem, otočil jsem cedulku press aby kompromitující nápis nebyl vidět a dorazil jsem na ono místo (nebylo to lehké najít, ale podařilo se).

18. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Zprávy z tisku

Protože teď bude asi Patrick nějakou dobu mimo Internet a možnost publikování (i když on vlastně může publikovat přes MMS), tak si zde dovolím malou výplň s odkazy na zajímavosti, které se v posledních dvou dnech objevily:

17. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Kongresová příhoda: O Honzových teplých koulích

Tahle příhodá nás všechny včera rozesmála. Protože jsme byli úplně mrtví (průměrná délka spánku za poslední tři dny jsou čtyři hodiny), vypadli jsme z kongesu o něco dříve, už tak v pět - a že nepůjdeme na Nokia párty, ale ihned do pelechu spát. A ještě před tím že si koupíme něco k jídlu.

17. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Šel jsem se podívat na Flarion – a líbilo se mi to

V Cannes jsem se šel podívat na technologii Flexband, kterou americký Flarion možná prodá českému T-Mobile pro jeho síť v pásmu 872 MHz. Přítomný flarionista všechny moje narážky na toto téma hrdinně odrážel, ale bylo jasné, že je to jasné :)

Abych řekl pravdu, Flexband se mi velmi líbil. Jak pohodlnou správou, tak technickými parametry, které síť držela. Mezi tím jsem si prošel pár demo HSDPA sítí (u Nortelu a Lucentu, ještě mne čeká Motorka) a také CDMA EV-DO Rel A u Huawei a ZTE - nic z toho mi nepřišlo zrovna ve formě. Rozesmál mne chlápek v Nortelu, který se nám snažil zabránit, abychom si vyfotili latenci HSDPA a argumentoval s tím, že za ni může internet (což byla ptákovina, logicky jsem pingal hraniční gateway). S latencí 150 ms tedy u HSDPA nic moc - ačkoliv video se nám na disk sypalo hezky svižně. A EV-DO Rel A, ačkoliv Qualcomm někde ve svých písemnostech deklaruje 50 ms na tuhle hodnotu taky nebylo nějak ve formě. Ze souboje těchto technologií pro mne po technické stránce zatím nejvíce vede Flexband - je vidět, že to je od základu  navržené na to, co to dělá a ne sflikovaná nástavba do mobilní sítě.

Podrobnější zkušenosti s Flexbandem Flarionu jsem dal na Mobil.cz.

16. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Šéf T-Mobile René Obermann proti dotacím telefonů

Nejvyšší šéf skupiny T-Mobile René Obermann se včera na diskusním panelu pekně rozpovídal. Tak zaprvé je podle něj potřeba ukončit dotování mobilních telefonů, protože v době stoprocentních penetrací ztratilo svůj historický význam generovat růst celého odvětví. Podle Obermanna bude třeba zvolit jiné postupy na takových trzích, jako je Británie, Portugalsko či Švédsko, kde penetrace mobilů přesáhly sto procent.

16. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Málem vyhozen ze stánku při testování HSDPA

Po včerejších špatných dojmech z HSDPA jsem se rozhodl ověřit, zda jsem nenarazil náhodou na špatný kousek techniky i obsluhy. A tak jsem prošel výstaviště. Siemens vystavuje PowerPoint presentaci, zřejmě tu nemají vlastní základnovku (alespoň jsem si jí nevšiml), takže u něj bylo trudno a kromě hezkých obrázků, které už umím kreslit z paměti, jsem se tu ničehož nedozvěděl.

16. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Skype vstupuje na mobilní telefony

Zatím byl Skype jen na osobních počítačích a PDA. Včera dopoledne potvrdil výrobce zařízení i-Mate, že bude Skype přidávat do svých produktů a odpoledne na tiskové konferenci nám potvrdil i šéf mobilní divize Motoroly Ron Garriques, že Motorola podepsala dohodu se Skype a bude integrovat podporu Skype volání do svých mobilů.

Podrobněji jsem se o tom rozepsal na Mobil.cz.

Černá můra telekomunikačních společností se stává skutečností. Jak to rozdýchají? Uvidíme už v Cannes, protože fenoménu VoIP (to aby se klaté jméno nemuselo zmiňovat narovinu) se bude věnovat i několik přednášek. Zatím jsem jen vyzískal 300 stránkový dokument o P2P provozu v telekomunikačních sítích, to jako studijní materiál... :)

15. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Problém rychlých mobilních dat je také v pokrytí uvnitř budov

Celosvětově je 80% hovorů z mobilu vedených indoor (v budově) to je také důvod, proč se letos v Cannes tolik hovoří o indoor pokrytí pro rychlá data. Problémem totiž je, že uživatel očekává rychlá a kvalitní data zejména uvnitř budov - v kavárně, doma, v kanceláři či někde na návštěvě na presentaci. Jenže v železobetonových budovách je se signálem problém, uživatel ale očekává, že integrovaná anténa mu zajistí kvalitní přenos dat.

15. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Nové funkce lidé nepoužívají, kraluje hlas a SMS

Super přednášku měl John Strand ze Strand Consult na téma Hodnocení vlivu MVNO a diskontních poskytovatelů na cenu a hodnotovou strategii. Mluvil mi z duše: vítězem na trhu je ten, kdo nabídne levnější hlasové hovory a sms. Strand poukazoval na to, jak dánským trhem zamávalo zavedení paušálů za odeslané SMS (za 13 euro pošli libovolné množství sms) a jak tu vedl operátor Telmore, který nabízel především levnější služby (na způsob Oskara).Třeba konkurenční Orange měl výdaje za reklamu 19x větší, ale poloviční loayalitu zákazníků. Rozhodla cena základních služeb: sms a hlasu.

15. únor 2005 - Pokračuj ve čtení 👉