Ha-vel volá ha-loo s novou VoIP službou, která vám zaplatí za příchozí hovor

Patrick Zandl · 14. září 2005

Tento týden z VoIP novinek asi nevyjdeme. Ha-vel právě spouští novou verzi své VoIP nabídky, tentokráte zaměřenou spíše na drobnější uživatele (firemní VoIP služby nabízí ha-vel už docela dlouho), tedy pro telefonování z jednoho telefonu nebo počítače. Služba se jmenuje ha-loo (ano, počáteční H je stejně jako ve jménu firmy malé) a kromě toho, že je povedeně přítulná a postavená na standardním SIPu i rozumných cenách, má ještě jednu zvláštnost. Z každého příchozího hovoru dostanete pět haléřů za minutu ke svému kreditu. Navíc se snadno můžete stát ha-loo dealerem a vydělávat na tom, co uživatelé, které jste do služby přivedl, provolají.

Ale popořádku. Registrace je zdarma, jen si můsite koupit kredit v minimální výši 100 Kč plus DPH, platnost kreditu není omezena, pokud alespoň jednou za rok provedete/přijmete hovor (po roce je služba zrušena). Při registraci je tu jedna finta - musíte si vybrat, v jakém telefonním obvodě číslo chcete. Přečetl jsem si větičku, že jsem zodpovědný za to, že si vyberu číslo z TO kde bydlím a že ponesu všechny následky, když tomu tak nebude. Zatěšil jsem se, že si registruji číslo v pardubickém TO, aby mi mohla mamka volat za lokální taxu, jsa připraven nést následky. Nicméně ha-vel mne od pošetilosti mého jednání ochránil a registrační formulář pravil, že vyplňuji jiné bydliště, než kde chci mít číslo a že to mám uvésti do souladu. Takže jsem si registroval pražské číslo a bylo po zvířátkách. Třikráte tfuj směrem k regulátorovi za požadavek geografické souvislosti telefonních čísel...

Dobré zase je, že číslo si můžete vybrat a výběr byl docela slušný, vzal jsem si hezké, zapamatovatelné. Je dobré si ho zapamatovat, protože bez něj se nepřihlásíte, jak doplnil Marek do diskuse, login je telefonní číslo.

Ceny jsou, stručně řečeno slušné. Tarifikování po první minutě je po půlminutě, cena za minutu hovoru 90 haléřů plus DPH, lokálně mimo špičku pouhý padesátník. Volání ve vlastní síti i na další VoIP operátory (CESNET, VOIPEX, 802.VOX) je zdarma a jelikož ve firmě používáme také Ha-vel, tak se můžete zdarma vykecávat i s technickou podporou Pipeline (běda vám!). A já můžu zdarma volat domů Ditě, bo doma máme Voipex. Ten peering je hezká věc...

Zajímavou vlastností je ten poplatek 5 haléřů, které dostanete z každého placeného příchozího hovoru. Poslední věcí, u které bych se chtěl zastavit, je modul Dealer. Díval jsem se na to, vypadá to pěkně propracovaně. Až se budete registrovat, vyplňte můj dealerský kód MARIGOLD - chci se podívat, jak to funguje. Takové věci se totiž v Čechách zase tak často nevidí běžet dotažené do konce a tady to vypadá zajímavě. Zjednodušeně řešeno dealer dostane vyplacenou provizi z provolané částky nad 5000 Kč měsíčně a to odstupňovaně dle výše té souhrnné částky, kterou utratí lidé, jež přivedl. Začíná to u 3% a roste až do 20%. A teď, proč chci, abyste tam uvedli můj dealerský kód: nechci na tom bohatnout, chci vidět, jak ekonomika takové věci funguje, tedy zda to může vůbec něco tomu dealerovi přinést a kolik z kolika lidí. Něco jiného je totiž teoretický předpoklad a něco jiného je praxe. Funkce Dealera navíc umožní libovolnou část ze sumy vrátit zpět těm lidem, kteří dealerský kód vyplnili, takže já bych vám vrátil celou sumu, pokud by k tomu něco došlo. Moje zvědavost bude ukojena a vy ušetříte. A pokud máte někdo nějaké zkušenosti s takovými provizními systémy, dejte vědět do diskuse - já bohužel většinou špatné, moc nefungují (v tom smyslu, že by oběma stranám něco více přinesly).

Trochu škoda je, že ha-vel nenabízí žádné telefony přímo na webu, osobně mám dojem, že lidi už více tíhnou k hardware řešením, než k softwarovým klientům.

Tak a to je k ha-loo asi všechno, vyzkoušet můžete zde.

PS: Ještě jsem tím bohužel netelefonoval, SIP ve firmě neprojde přes firewally, ale ten klasický vo-ip ha-vel většinou funguje velmi slušně (jen kdyby mne tak ta naše linka nemíchla).

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook