Někdo u Ty-Mobile myslel, když vymýšlel stránky o GPRS

Před sobotním odjezdem do Cannes jsem se rozhodl pořádně prověřit notebook, aby na něm chodily věci, které chodit mají a hlavně abych se přes francouzský Orange opravdu v pohodě dostal na internet via GPRS. Při té příležitosti jsem zjistil, že GPRS přes PCMCIA kartu mám rozchozené pouze přes Oskara, se kterýmžto si ve Francii datově nezaroamuji. I jal jsem se nastavovat GPRS pro Paegas, promiňte, Ty-Mobile.

13. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Kterak úžasně ušetřiti na počítačích a operačním systému

Potřeboval jsem v práci zprovoznit dvě mašiny pouze pro surfování. I napadlo mne, že bych na ně instaloval Linux a Mozillu. Dále mne v mojí šetrnosti (no, tady je na vinně spíše Bořík) napadlo, že bych mohl koupit nějaké popelnice a Linux ještě ke všemu bootovat ze serveru, když už je to tak síťový a báječný operační systém (alespoň to tvrdí reklama v podobě Fufa a Jacka :)

13. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

3G čip s rychlostí 24 Mbps. Konec neomezených dat u broadband ISP?

První zajímavost je spíše charakteru "američní vědci oznámili, že..." - ačkoliv v danném případě jsou to vědci australští v Bellových laboratořích. Ti prý našli způsob, jak v 3G sítích protlačit data rychlostí 24 MBps, tedy více jak desetkrát rychleji, než tomu bylo doposud možné. Článek jsem našel na Wired, mém oblibeném magu, ale mám s ním trochu problémy. Především se o čipu hovoří jako o turbo dekoderu, takže mi přijde spíše, že jde o čip pro kompresi videa, který na relativně úzkém pásmu zakomprimuje video tak, jako by bylo v 24Mbps nekomprimovaném streamu. Nikde jinde jsem k tomu více podrobností nenašel, takže bych řekl, že je to nějaký zmatek. Je to škoda? Jak článek říká: stavby a investice do 3G sítí jsou už v plném proudu a na takový čip už nikdo čekat nebude. Dejte ho do dalšího upgrade... 4G sítě jsou ostatně za rohem, vloni jsem byl na konferenci, kde se řešily problémy sítí 5G a mimo jiné se navrhovalo 3G sítě přeskočit úplně :)

13. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Regional Bgan – když se GPRS vloupá do satelitů, může být legrace

Strašně dlouho jsem považoval Inmarsat za beznadějně zastarávající systém. Iridum a Globalstar nabízely více a modernějších možností. Jenže obchodně neobstály právě pro svoje náklady na onu modernost. Mezi tím Inmarsat posadil na oblohu pár nových satelitů a rozhodl se nabídnout nové a moderní služby, především pak přenosy dat. A tak se narodil systém Regional Bgan, o němž jsem v Čechách zatím nezaznamenal ani zmínku. V podstatě jde o rychlá data skrze satelit.

11. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Proxim a jeho 802.11g plán

Nový Orinoco AP-600 access point má být další živnou půdou pro 802.11g podhoubí ve WiFi sítích. Ačkoliv toto apčko setrvává na klasickém WiFi 802.11b, může být pomocí mini-PCI karty rozšířeno na 802.11g nebo jakýkoliv budoucí standard. Přitom jde o levné (na Proxim ano) APčka - cena 280 USD pro 802.11b případně 390 USD pro 802.11a sítě. 802.11g bude stát 350 USD a upgrade mini-PCI karta má vyjít na 100 USD, ovšem Proxim přikládá kupon na slevu 25 USD z APčka vybaveného 802.11b - abyste se dostali na stejnou cenu jako později nastoupivšího 802.11g - chce se tak bránit přechodu zákazníků jinam a chránit jejich investici.

11. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Marigold mezi akademiky českého internetu

Na internetu právě vypuká další Český zavináč o nejlepší internetové projekty. A Marigold jest akademikem, tedy tím, kdo je pověřen (mezi dalšími asi šedesáti akademiky) vybírat ty nejlepší internetové projekty. A protože nejsemž Bůh, rád bych načerpal z vašich tipů  inspiraci. A tedy pokud víte o někom, kdo by si titul nejlepšího webu v nějaké zavináčové kategorii zasloužil, neváhejte psát na marigold@marigold.cz - samozřejmě mi jde o weby nové, ne ty staré jako iDNES, Mobil, Seznam atd… Prostě pište, co rádi používáte a co je tak maximálně dva roky staré… Zajimá mne to. A třeba se poštěstí prosadit zajímavou novinku! Web Českého zavináče je zde.

11. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

I doma se schyluje ke kloudné WiFi síti

Nevěřili byste, kolik výmluv je možné najít pro zprovoznění vlastní WiFi sítě. Poznal jsem to na sobě. Pravda, po bytě jsem měl WiFi pokrytí solidní, ale rozhodl jsem se trochu rozšířit svoji sousedskou síť a zapojit do netu i lidi z protějších domů. Na CzFree zatím nevidím, takže není přes koho se připojit do této sítě a být IN. Tak alespoň vyzkoušet, co WiFi řeknou ostatní na sídlišti Luka.

10. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

France Telecom jde také do WiFi

France Telecom se hodlá podobně jako T-Mobile a British Telecom pustit do WiFi businessu. Firma hodlá doplnit svoje aktivity GSM a UMTS sítí o WiFi stavbou hotspotů v exponovaných lokalitách. Podrobnosti zpráva neuvádí, čili někdo ve France Telecomu přišel na to, že by tu mohl ujet vlak a rychle naskakuje, aby akcionáři neměli pocit, že je někde problém. Nu, snad to France Telecom zvládne lépe, než jak začal Český Telecom, když instalovat hotspoty na linku a vůbec se nepáral ani s externí anténou…

9. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

CzFree Rakovník aneb Wiracom

Další komunitní síť na bázi CzFree Netu se rozjíždí v Rakovníku - dokonce pro ni vzniká občanské sdružení pod názvem Wiracom. Web najdete zde (jednoduchý, ale co byste chtěli). Cena za připojení počítače do internetu je slušných 500 měsíčně Kč plus 900 Kč instalační poplatek, techniku pro připojení si samozřejmě můžete koupit. Do internetu je sdílena linka 128 kbps.

9. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

ČRa nabídly BlueTone Wireless internet za pár babek…

České radiokomunikace, které vloni na Invexu vstoupili na pole poskytování internetu pro běžné zákazníky, nabídly službu připojení k internetu přes WiFi - BlueTone Wireless. Za necelou tisícikorunu si můžete pronajmout linku 64 Kbps, služba funguje v západní Praze a v okolí Hradce Králové. Zbytek povídání najdete na Technetu, nic zajímavého podstatného už tam ale není, je tam ale solidní menší diskuse.

9. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉