Blogy i mobilně přes SMS a MMS zprávy!

Patrick Zandl · 19. únor 2003

Jestli mne v Cannes na 3GSM kongresu něco příjemně zaujalo, tak to byla nabídka blokovacího software fungujícího přes MMS a SMS zprávy. Krátce k blogům: blogy jsou malé soukromé weby, kde jejich majitelé neustále píší něco o něčem nebo i vcelku o ničem. Kupříkladu Marigold je blog. Blog plní majitel zpravidla přes web. Jenže někoho napadlo naprogramovat software pro tvorbu blogu, který má rozhraní pro zadávání dat přes SMS a MMS zprávy.

To je velmi chytré. MMS zprávu můžete naformátovat a napsat na mobilním telefonu, dneska už včetně diakritiky. Telefony s vestavěným fotoaparátem mohou přímo do zprávy přidat fotku, video nebo zvukovou nahrávku. Prostě luxus publikování – vy totiž takovou MMS zprávu někam pošlete a ona se automaticky přidá na váš blog.

Nyní se Marigold musí pochlubit: na tohle samozřejmě kdysi přišel taky a do Genesis (systému, který Marigold používá) je takové rozhraní chytrými lidmi jako je Lami zapracováno. Jenže Genesis není blokovací systém, ale komplexní redakční software, z něhož by se normální bloger osypal. Ačkoliv dost možná vznikne zjednodušená verze Genesis Blog určená pro tvorbu blogů – to ale Marigold moc ovlivnit nemůže.

Nicméně myšlenku zabudovat do blogů vstup přes MMS/SMS považuje Marigold za extrémně užitečnou. A tak zkouší otravovat české tvůrce blokovacích software, aby tuto možnost doplnili. Ono totiž MMS zprávu lze poslat i na email a tam už dojde jako klasické HTML – stačí takové HTML vhodně překlopit do stránky a máte rozhraní MMS -> blog.

Chytí se taková myšlenka? Marigold si myslí, že ano. Zejména lidi, jejichž blogy se týkají outdoor událostí nikoliv keyboard inside – tedy věcí u kterých musíte odlepit zadek od židle a odejít od počítače (cyklistika, plavání, atd – nepleťte se takové věci stále existují) – těm by se hodilo přímo při cyklistickém závodě udělat příspěvek a rovnou ho poslat na svůj blog… už proto že mobil s MMS by byl po ruce spíše než notebook.

Jak takový blog vypadá, uvidíte na demotelco.com – dělá ho firma Newbay a můžete si tam svůj blog vytvořit. Bohužel mizerně podporuje češtinu…a kdyby do toho někdo z vývojářů chtěl jít, nechť se mi ozve na marigold@marigold.cz!

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook