Vítězství nad notebookem

Už chápu, jaký měl pocit Caesar po pokoření odbojných galů. Můj notebook, který mne odmítal pustit, jsem včera přesvědčil hrubou silou. Jednoduše jsem na něm přeinstaloval XPčka, což jeho bezpečnostní politiku rozhodilo natolik, že se mohu dostat ke všem svým dokumentům. Bohužel jsem přišel o instalované programy, ke který se notebook nezná, ale to tak nevadí - notebook za pár dní musím vrátit, takže žádná velká ztráta. A nebudete mi to věřit, ale první věc, kterou jsem udělal - zazálohoval jsem ta data, kvůli kterým mi to zablokování přístupu na notebook tak leželo v žaludku...

29. leden 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Smutná notebooková smrt…

Včera mi do fungl nové kanceláře zapojili fungl nový internet (samozřejmě bezdrát skrzevá WiFi) a tak jsem většinu dne věnoval rozcházení a zapojování fungl nové firemní sítě. Drobné přehmaty - kupříkladu jsme koupili moc malý hub - se rychle podařilo retušovat a dneska už jsem se těšil, jak to hezky všechno pojede a zase budu více času věnovat Marigoldovi.

28. leden 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

I jako truhlář bych se uživil a jiné povzdechy

Začátkem ledna jsem se rozhodl, že bych si mohl pořídit kancelář pro svoji novou firmičku. I jak jsem si usmyslel, stalo se. Našel jsem dopravně dostupné, s bezproblémovým parkovánín i jinak příznivé prostory a začal jsem si je zařizovat, vzpomínaje na svoje začátky v Mobil serveru. První legrace nastala s vymalováním. S dvěma přáteli jsem se usnesl vymalovat svépomocí, což se nakonec podařilo a kancelář je v příjemně žluto-oranžovém tónu (návštěvnící Mobil Media na Vinohradské asi tuší, co to může být za odstín). Když připomenu, že oba přátelé jsou ředitelé velkých firem, lze se domnívat, že jde o nejdražší nátěr v Praze převedeno na hodinovou sazbu natěračů

25. leden 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

SKFREE aneb také Slovensko chce svoji neziskovou broadband síť

Čistě náhodou jsem objevil poměrně krátce existující stránky SKFREE, což "je projekt neziskovej broadband telekomunikačnej siete v Slovenskej Republike." Inspirace českým CzFree je zde nepochybná, vypovídá o tom i název a venkoncem i uspořádání webu SKFREE. Ačkoliv na tom bude mít zásluhu spíše instlace redakčního systému PHPNuke nebo jeho nějakého klonu :)

24. leden 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Roaming mezi WiFi a GSM

Mobil.cz dnes sklízí úspěchy s odhalením skutečnosti, že Antibojkot si organizuje RadioMobil - diskuse se rozběhla vydatně, ale to se dalo čekat. Dalším zajímavým článkem pro nás je ale informace R. Kocmana o roamingu mezi WiFi a GSM. Samozřejmě jde spíše o roaming účetní, než technický - to jest abyste od svého operátora dostali na účtě i účet za používání WiFi sítí. "Společnost TOGEWAnet by samozřejmě byla ráda, kdy se takovým standardem stal její systém WeRoam," říká Rosťa Kocman - a já dodávám, už aby tady něco takového bylo a používalo se to. Mnoho otevřených účtu a složených záloh mi nedělá dobře. Jen já soukromě mám složeno na nejrůznějších zálohách u tří mobilních, jednoho pevného, tří datových atd složeno přes deset tisíc korun, které jsem mohl dát kupříkladu do akcií (a pěkne rychle je propálit :).

24. leden 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Antibojkot T-Mobile organizuje, jak jinak, T-Mobile

V píár kruzích se o tom šuškalo už pár dní a já jsem si chvíli myslel, že do toho nikdo nešlápne. Ale je to venku, Mobil to provalil: Antibojkot? To jen T-Mobile žehlí špatnou komunikaci. Co? Fakt, že RadioMobil organizuje antibojkotní akci, tedy jakousi protiakci bojkotu, který chystají uživatelé T-Mobile na 28. ledna odměnou za četná zdražování. Samozřejmě ji neorganizuje na své triko, ale nechává za sebe hovořit "spokojeného a uvažujícího zákazníka" - pravděpodobně také zákazníka neexistujícího. Je to asi docela symbolické, že si ho musí firma vymyslet...

24. leden 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Instant Messaging pro WiFi sítě, ZyXEL jde do WiFi

Horkým hitem WiFi sítí se stává instang messagingový software schopný využívat lokalizaci ve WiFi síti. Hovořit tak můžete v programu Trepia s lidmi, kteří jsou "za rohem". Tento prográmek, podobný ICQ, funguje jako klasický instant messagingový klient ale s tím, že ukazuje seznam lidí, kteří jsou ve vaší blízkosti. A s nimi si samozřejmě můžete povídat o tom, co se kolem vás právě děje. Zastánci tohoto programu říkají, že odbourává fakt, že na internetu nevíte, kdo je fyzicky kde - a někdy to vadí. Já říkám, že je to prima věc, ale pokud to lidi budou používat. Nejraději bych viděl, kdyby se tato funkce integrovala do ICQ ...

23. leden 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Linksys nebude vyrábět jen 802.11a produkty a nějaké recenze

Linksys v úterý potvrdil, že ruší všechny produktové a vývojové řady založené pouze na standardu 802.11a. Napříště bude vyvíjet a vyrábět pouze dualbandové technologie 802.11a + b a technologii 802.11g. Singlebandové produkty 802.11a jsou tedy nepopulární i u dalšího výrobce a vypadá to tak, že předpovědi se potvrdí - tento standard je rychlejší, ale přichází pozdě a není zpětně kompatibilní, takže se na něj všichni vykašlou a přidají ho jen (v lepším případě) do stávajících produktů. Oproti tomu 802.11g je zpětně kompatibilní s WiFi, takže do ní výrobci investují s klidem.

22. leden 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Internet po kabelu do další desítky měst

Na Technetu a na Lupě vychází zajímavý článek věnovaný fůzi provozovatelů sítí kabelové televize TESmedia a Intercable. Tato fůze by měla přinést připojení k internetu v desítce dalších českých měst, kde tyto kabelové společnosti operují. Tedy, abych byl přesný, TESmedia je ten, kdo internet po kabelové TV provozuje a Intercable je ten, kdo by se to mohl naučit díky této fůzi. Ale nebuďte natěšení, výsledky této fůze se v podobě internetového připojení projeví tak za rok, samozřejmě s výjimkou větších měst jako je Praha a Brno, kde tlačí konkurence UPC a dalších forem připojení.

22. leden 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

ElectroWorld: kdo pípá, bude zastřelen?

Humorná scéna dnes z prodejny ElectroWordu. Sháněl jsem v Průhonicích akutně ethernetový hub i napadlo mne (po Makru, kde ho neměli), že by ho mohli mít v ElectroWorldu. Proběhl jsem tedy během pár vteřin celou prodejnou až k počítačovému pultu, kde mi obsluhující personál osvětlil, že jediný hub mají pro USB a já jsem tedy usoudil, že zde tentokráte nenakoupím.

22. leden 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Zesilovače WiFi aneb regulace výkonu

Na Světu PDA jsem našel článek o zesilovači WiFi signálu. A to mi přivedlo na myšlenku krátce se zastavit u regulace výkonu. Jak asi všichni víme, generální povolení ČTÚ definuje omezení 100 mW (20 dBm) výstupního výkonu na anténě. To ale jasně vede k preferenci vícesměrových antén, kde není tak vysoký zisk - případně u směrových antén k softwarové regulaci výkonu (nebo zařazování útlumových prvků). Jsou státy (USA), kde se výstupní výkon definuje na konektoru WiFi zařízení nikoliv na anténě a tento systém uživatele tlačí spíše k používání směrových antén. Svoje výhody to má - pásmo je méně zarušené, protože signál je směrový. U nás zase nemusíte tolik hledět na délku kabelu a kvalitu, případně když je moc dlouhý, můžete použít zmíněný zesilovač, protože vás zajímá jen vyzáření na anténě.

21. leden 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Prometheus CzFree.Net Gateway

xChaos, provozovatel WiFi spotu Prometheus (zapojeného do CzFree.Netu) psal, abychom o něm zveřejnili nějaké aktuální informace a sám je poslal, takže je můžeme zveřejnit: přes Prometheus jede 40 lidi, po upgrade linky a zprovoznení nových AP to bude asi 100, a přitom to je zaroveň CZFree.Net, 32 kbps zdarma, street DHCP (zatim jedno, brzo min. 4, mozna 5), IPspace 10.11.x.x, propojení se Smíchovem je otázkou jednoho dvou dnu (vše je na místě, staví se to). Stránky jsou zde (když je Marigold viděl, trochu ho přešla depka z toho, že Marigold.cz má primitivní design:).

21. leden 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Opravdu má Marigold.cz tak hnusný design?

Dostal jsem několik (slovy dva) emaily kritizující design Marigolda. Prý je vysloveně hnusný. Neříkám, že jsem na kritiku imunní, ale po pravdě řečeno lidé, kteří jsou kolem Marigolda, jsou spíše technici a až na mne považují příkazovou řádku za vrchol uživatelského prostředí. Čili design jsme kdysi zařadili na spodek to-do listu a tento jsem vyřešil tak, že jsem ubrečel Míru Kučeru, aby věnoval nějaký starší design, který dělal (konkrétně toto je okudlaný původní návrh pro Mobil.cz). A víc jsme neřešili. Je také fakt, že tu moc nehýříme grafikou - jediným obrázkem široko daleko je logo serveru (pět minut práce s Photoshopem včetně hledání, kam jsem ten obrázek asi tak uložil :) případně obrázky apeček a podobných dalších věcí.

21. leden 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Jak připojit konektor na kabel

Připojit konektor na VF kabel není ani tak těžké, jako spíše musíte vědět, jak na to. U vysokofrekvenčního přenosu záleží na kvalitě, nemůžete někde nakapat trochu cínu a myslet, že to bude akurátně stačit - je třeba důkladně to prolít a propájet. A věnovat pozornost detailům. Jen tak se váš kabel napojený na anténu dočká vysokého věku bez velkých oprav a bez ztráty kvality signálu. A to je to, o co nám všem asi běží. Já jsem náhodou při nákupu na netu našel velmi hezký návod s fotodokumentací, jak konektor na VF kabel připojit. Doporučuji začínajícím pročíst. Návod je zde na i4 serveru.

20. leden 2003 - Pokračuj ve čtení 👉