Kterak jsem přišel o SIM kartu a konečně si koupil notebook

Dnešek byl téměř dnem osobních tragédií. Především jsem ráno přišel o svoji oblíbenou SIM kartu Eurotelu, kterou jsme používali k testování služeb Eurotelu a já také mimo jiné k tomu, abych si tu a tam vybral poštu na cestách. Byla to totiž SIM karta testovací, to jest taková, od které nechodí účet. A to se to přeci jen trochu klidněji vyvíjí a datuje... Jenže někdo z povedených kamarádíků se pokusil (úspěšně) udělat si její klon. A Eurotel na to dneska přišel a kartu poslal do kytek. Krajně nepříjemné, protože novou asi už nedostanu. A tak jsem zůstal se svým Paegasem a Oskarem osamocen... buuuuu... Otázku, zda si SIM kartu Eurotelu mám kupovat a platit ze svého, jsem si po důkladné úvaze provázené pohledem na stav běžného účtu, zodpověděl záporně...

7. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

WiFi ve vlaku, zabezpečení WiFi sítí tedy nic moc…

Chcete používat WiFi sítě ve vlaku? Pokud pojedete už příští měsíc z dánského Copenhagenu do švédského Gothenburgu (a nebo taky opačně), máte šanci. Systém vyvinutý firmou Icomera propojuje vlak vybavený WiFi spoty megabitovým satelitním spojením. Protože satelit kvůli ceně nabízí pouze downlink (příjem internetu), uplink (odchozí kanál) zajišťuje GSM síť. Jak vypadá taková anténa na vlaku, duálně pro satelit a GSM, uvidíte na tomto snímku. Stránky této služby Linx najdete zde a už podle obrázku vidíte, že asi nejde o zahumusenou čugálu typu ČD uvedenou do provozu za protektorátu. Halooo, pane Dušek, čtete to? Mohli by naši železničáři přestat chlastat, stávkovat, remcat a udělat také něco takového? Že by se třeba i u nás dalo jezdit vlakem i v případě, když nemusíte...

6. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Spotřební elektronika Philips vybavena WiFi. Ostatně, vede tudy cesta?

Na Technetu najdete novinky Philipsu připravované pro CeBIT. A konečně dochází na to, že se bezdrátové sítě dostávají i do spotřební elektroniky. Philips představuje minivěž Streamium MCi-250 vybavenou mimo jiné WiFi rozhraním, dále Wireless Digital Multimedia Reciever, centrálu domácí zábavy, která propojí další zařízení jako TV, rádio atd s vaším domácím počítačem a umožní míchat a propojovat vše se vším bez drátů. Vrcholem všeho je dálkové ovládání Philips iPronto schopné používat jak WiFi tak infra pro pohodlné ovládání jednotlivých spotřebičů.

6. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Sony nabízí domácí WiFi serveříček…

Sony představilo maličký server FSV-PGX1 určený pro domácnosti. Váží 390 gramů, je vybavený Linuxem a má WiFi rozhraní (802.11b). Vestavěný 20 GB pevný disk nabízí 17,5 GB použitelného místa, zbytek zabírá Linux instalace. Server o rozměrech 83x155x31mm je opravdu veliký jako trochu přerostlé PDAčko a firma počítá s tím, že bude sloužit jako domácí fileserver, případně i jako router pro přístup k internetu - v tom případě si musíte dokoupit rozhraní za 35 USD, které je vybaveno ethernetem pro připojení k broadband modemům. Server podporuje FTP, NFS a CIFS protokoly a přes WiFi k němu může být připojeno 250 uživatelů, tedy i pro větší domácnosti by měl stačit :)

5. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Ještě jednou WiFi versus 3G

Tak jsem ještě našel zajímavé srovnání z pera British Telecomu. Tentokráte od Davida Hughese zodpovědného v BT za mobilní služby. Podle něj vychází cena 1MB dat ve WiFi síti BT (a ta tedy rozhodně nepatří mezi nejlevnější) na 5 pencí - tedy asi 2,5 Kč. V 3G síti byste podle předpokladů BT zaplatili 50 pencí, zhruba 25 Kč. Ve WiFi síti WIA u nás zaplatíte za stejný objem dat 1 Kč a CzFree vyjde zdarma. Jen pro srovnání - přes GPRS v síti T-Mobile zaplatíte za stejný objem dat v nejlepším případě 30 Kč. Fajn argument pro to, jít si koupit 3G telefon. Nicméně Hughes připomíná, že WiFi nabízí jen ostrůvky pokrytí, zatímco 3G sítě by měly mít pokrytí plošné. Problém? Především v to, že málokdo potřebuje pro data plošné pokrytí… Nu, uvidíme co k tomu řeknou odborníci na 3G kongresu v Cannes - nezapomeňte na něj 17-21. února 2003 v Cannes!

4. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

BT pokryl v Británii letiště a hotely WiFi

BT přestal čekat na datovou spásu v podobě 3G sítí a rozhodl se přikročit k WiFi. WiFi signálem pokryl letiště a vybrané hotely ve Velké Británii. Celkem jde o 80 hotspotů v hotelech Hilton (no, žádné hostely si tedy nevybral :), čtyři letiště a nějaké ty dálniční motoresty. Dalších 40 hotspotů by se mělo spustit brzy. Zajímavý je k tomu komentář Pierre Denona, šéfa BT Retail: "WiFi za poloviční cenu nabízí trojnásobnou rychlost oproti 3G. V BT Openzone stojí přístup 10 pencí za minutu širokopásmového přístupu." Vida, nejsem sám kdo je k 3G datové budoucnosti pesimista.

4. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Na co by nám byl broadband router a jak ho vybrat

Máte doma nebo ve firmě dva počítače, nebo o něco málo více? Chtěli byste je rozumně propojit mezi sebou a nechat sdílet připojení do internetu? Na to by se vám hodil broadband router. Co umí, jak ho vybrat, na co bude? PoradímeSlíbil jsem testy broadband routerů a slovo se má držet. Než se do nich pustíme, chtěl bych vás s problematikou broadband routerů seznámit.

Router je zařízení starající se o směrování provozu mezi vnitřní sítí a internetem – ostatně i proto se jmenuje router, směřovač. Broadband (nebo též soho, home atd) router je označení, které se vžilo pro levné verze těchto routerů určené pro domácnosti a malé firmy. Takovýto router je určený pro směřování provozu několika málo počítačů, zpravidla obsahuje rovnou výbavu pro jednoduché a snadné zapojení malé sítě. Broadband se jim říká proto, že jsou určeny pro připojení přes nějaký broadband (tedy širokopásmový, rychlý) kanál do internetu – například přes kabelovou televizi, ADSL atd. Většinou disponují ethernetovým konektorem pro připojení do internetu, některé jsou ale vybaveny i rozhraním RS-232 pro připojení modemu, nebo vestavěným ISDN či ADSL modemem. Je třeba zvážit, jakým přístupem disponujete, firmy nabízejí broadband routery ve velké škále konfigurací, takže je můžete používat i s připojením přes analogový modem, nebo s vestavěným modemem atd.

V případě, že máte UPC Mistral, vystačíte si s broadband routerem s ethernetovým konektorem, protože modemy kabelového internetu mají výstup i přes ethernet.

Jak jsem řekl, broadband routery zahrnují vše potřebné pro stavbu malé sítě. Co to konkrétně znamená?

  1. WAN rozhraní, tedy rozhraní pro připojení do internetu. Většinou realizováno jednoduše ethernetový konektorem. A tady začínají první rozdíly – většina broadband routerů má WAN rozhraní jen pro 10 Mbps ethernet. To také většinou není omezením, ale pokud byste chtěli takový broadband router použít ve firmě k vytvoření nějaké podsítě a připojili ho na firemní stovkový nebo gigabitový ethernet, zbytečně by byla tato podsíť bržděná. V naprosté většině případů to ale není omezní, protože připojení do internetu jen výjimečně takové rychlosti dosahuje.
  2. LAN pro zapojení několika počítačů vnitřní sítě – většina broadband routerů nabízí čtyři konektory stovkového ethernetu, takže můžete připojit až čtyři počítače do vnitřní sítě. Výborné pro domácnost nebo malou síť, kde máte dva a více počítačů. Pokud byste neměli takovýto router, musel by provoz mezi internetem a ostatními počítači směřovat jeden z počítačů, který by pro takovou funkci musel být zapnutý v okamžiku, kdy by další počítač chtěl na internet přistupovat. To se ne každému zdá pohodlné a toto řeší právě dedikovaný router, jenž tuto roli přebere. Navíc pokud máte více jak dva počítače, už byste stejně museli přemýšlet o nákupu hubu, tedy rozbočovače síťového zapojení, do něhož byste více počítačů mohli zapojit. Router zastane i jeho funkci. Dlužno říci, že existují broadband routery i s jiným počtem LAN konektorů (3,5 a 8), ale čtyři porty jsou nejtypičtější.
  3. DHCP server – DHCP server je praktická věc pro vaši síť – díky tomu se nemusíte starat o konfiguraci síťového nastavení jednotlivých počítačů zapojených do sítě, o všechno se postará DHCP server, který nastavení klientům rozešle.
  4. NAT a firewall – každá síť potřebuje ochranu. Routery bývají vybaveny firewallem na bázi NAT, tedy interního překladače adres a zamezení přístupu na porty. Díky tomu se nelze zvenčí dostat jednoduše na počítače ve vaší vnitřní síti – jednak jsou schovány za IP adresou routeru a jednak router monitoruje přístupy na nestandardní porty a nenechá tudy útočníka projít. Routery rovněž umožňují omezit přístup z vaší sítě do internetu nestandardními porty – to omezí fungování různých trojských koňů, které si uživatelé stáhnou například přes ftp nebo emailem. Router si také většinou vede záznam o takových pokusech o průnik a můžete proti nim i dále zakročit. Firewall je velmi užitečná funkce routeru, která se hodí!
  5. DMZ – demilitarizovaná zóna. Může se stát, že potřebujete, aby nějaký počítač ve vaší vnitřní síti byl viditelný a přístupný z internetu bez ochrany firewallu. K tomu slouží nastavení demilitarizované zóny, takže router bude všechny přístupy na zadanou IP adresu směřovat bez kontroly a omezení na zadaný počítač. Broadband routery takto umožní zpřístupnit pouze jeden počítač a je důležité na to pamatovat u některých online her, které bez tohoto nastavení nelze provozovat. Většina nových online her se s tím ale už umí snadno vyrovnat. Také se toto nastavení používá, pokud chcete například za routerem provozovat webový či emailový server dostupný z internetu.
  6. Omezení a řízení přístupu – broadband routery umožní definovat seznam MAC adres (unikátní „výrobní“ čísla síťových karet), ze kterých lze nebo nelze se připojit na router a tedy používat vnitřní síť. Zpravidla je to zbytečné omezení, protože kabelovým ethernetem se na router málokdo v domácnosti zapojí bez vašeho vědomí, pokud jde ale o router vybavený WiFi, bude se vám toto omezení hodit v případě, že by vaše připojení chtěl používat bez vašeho vědomí soused.
  7. Print server – některé routery nabízejí také paralelní port pro připojení tiskárny. Díky tomu je možné tiskárnu používat z jakéhokoliv počítače tiskem po síti bez ohledu na to, zda je nějaký jiný počítač zapnutý.
  8. WiFi – většina výrobců již má ve svém programu broadband routery podporující WiFi. Díky tomu je možné se do sítě připojovat přes WiFi. Takový router může mít jednu nebo dvě antény a může umožnit odpojení malých antén a připojení antény externí.

Konfigurace broadband routerů

Moderní broadband routery lze konfigurovat nejenom specializovanou utilitou, ale hlavně přes webové rozhraní z klasického prohlížeče. Routerům, které tuto podmínku nesplňují je lepší se zdaleka vyhnout.

Webové rozhraní má možnost vypnout zapnout přístup k němu z internetu – pozor na to, pokud přístup k internetu povolíte, rozhodně si změňte heslo. A spíše to nedělejte, pokud nemáte neodbytnou potřebu takový router spravovat z internetu (například pokud je u technicky méně zdatného kamaráda).

Webové rozhraní většinou vyžaduje nastavení parametrů internetového připojení, většina routerů je od výrobce nastavená na příjem DHCP, takže je stačí do internetu zapojit a již fungují. Pokud nemáte DHCP, je potřeba nakonfigurovat jim IP adresu a další síťová nastavení ručně. Vše funguje (pokud nemáte nějaký netradiční či hardwarový problém) během pár vteřin.

Při nastavení je vhodné věnovat chvíli pozornosti také nastavení firwallu. Je nutné si uvědomit, že programy pro internetovou telefonii a pro hraní online her pracující skrze nestandardní porty neprojdou na internet a bude tedy nutné porty povolit. Když nevíte, o jaké porty jde, je dobré to vyzkoušet tak, že program zapnete a do logu odchozího provozu (logy bývají rozdělené na útoky z vnějšku a z vnitřní sítě) se podíváte, přes který port se program pokoušel prorazit.

Právě při nastavování firewallu zjistíte, jak moc se od sebe software jednotlivých routerů liší. Zatímco nastavení DHCP a statické síťové nastavení se asi moc pozměnit a vylepšit nedá, v software firewallu je propracovanost vidět na první pohled. Už jenom rozdíl ve výpisu logů mezi staršími zařízeními, moderními no name routery a značkovými zařízeními je značná. Například Linksys má v sobě databázi služeb a portů, takže vás rovnou informuje, jaká služba kudy přistupovala ven a také povolení určité služby je jednodušší, stačí ji vybrat ze seznamu. Linksys také umí spolupracovat s externími specializovanými firewally jako je ZoneAlarm.

Stejně tak se routery liší v omezování přístupu jednotlivých uživatelů – některé jen umožní zadat pár MAC adres, jiné hezky vypíšou seznam MAC adres a identifikací počítačů, které jsou nebo byly připojeny a umožní je přesouvat do seznamu povolených nebo zakázaných adres a takový seznam může čítat dvě stovky i tisícovku MAC adres. To se vyplatí v případě, když připojujete lidi přes WiFi a chcete mít přesný přehled o tom, koho připojujete a vyhazovat parazity.

Existují i velmi propracované broadband routery, například výrobky Netgear v sobě mají vestavěný kompletní firewallové řešení. Zejména s nástupem WiFi do routerů se setkáváme s různými stupněmi podpory WiFi. Některé routery umožní jen nastavit ESSID nebo kanál, kde má WiFi fungovat, případně WEP zabezpečení, jiné jdou dále a umožní omezit přenosovou rychlost, vyzářený výkon a další parametry.

Kategorie broadband routerů jde docela daleko – například SMC vyrábí router s vestavěným file serverem. V tomto případě ale jde již o odlehčené PC vystavěné na Linuxu a s pevným diskem, nikoliv specializovaný hardware.

Pro domácí použití je v podstatě jedno, jaký broadband router zvolíte. Ne každý ale umí pracovat s UPC Mistral a vaším kabelovým modemem – pokud ho tedy chcete nasadit na Mistral, vyplatí se nejdříve to vyzkoušet přímo u vás a nespoléhat se na tvrzení, že ostatním to funguje nebo nefunguje.

Routery se výkonnostně prakticky neliší – odchylky v řádu procent, které mezi nimi ve výkonnostních parametrech existují, se na malé domácí síti vlastně ani nemají šanci projevit. Větší problémy budete mít s rozdíly v managementu routeru – ovládání noname nebo málo známých značek bývá dosti chaotické a jednoduché, zatímco renomované produkty SMC, Linksys, D-Link či Netgear vás provedou jednoduchými tabulkami a pro zdatnější uživatele nabídnou i pokročilá nastavení. Záleží jen na vás, co upřednostníte.

Pro pořádek připomínám, že přehled broadband routerů vybavených WiFi najdete v rubrice Přehled WiFi techniky.

3. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Dynamická IP adresa u UPC Mistrál je už fakt dynamická

Poměrně dlouho měl DHCP server kabelového internetu UPC Mistral benevolentní vztah k přidělování dynamicky generovaných IP adres. Většinou adresu přidělil a nechal vám ji do skonání světa nebo síťové karty. V podstatě se dalo říct, že jde o adresu statickou a hodně lidí se k ní tak chovalo - natvrdo ji zadávali do hardwarových routerů, kteří si jinak s dynamickou adresou těžko uměly poradit a nenačítali ji (proč to na Mistralu nešlo, o tom se vedou velké spekulace).

3. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Bezdrátové sítě 802.16 – doplněk k WiFi

Na Technetu dneska vyšel zajímavý článeček o tématu, jemuž jsem se tu ještě nestihl věnovat. Je o připravovaném standardu 802.16 určeném pro metropolitní sítě (MAN). Někteří lidé se bojí, že má jít o konkurenci nebo kanibalizaci WiFi, ale jde spíše o jeho doplnění - 802.16 sítě by se měly používat k rádiovému propojení hotspotů mezi sebou. Článek doporučuji k přečtení.

3. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Lidé z CzFree jednali s Inway o „sdílení lokalit“

Jeden takový malý společenský drb, který ke mne dobublal složitou, lež důvěryhodnou cestou. Někteří nejmenovaní lidé z CzFree jednali s ISP Inway o tom, že by Inway mohl montovat svoji techniku tam, kde má CzFree své spoty. Inway provozuje komerční síť v pásmu 2.4 GHz a 10 GHz a v licencovaném 3,5 GHz - takže bylo možné vše uspořádat tak, aby se to s CzFree nerušilo.

31. leden 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

WiFi vážně bude ohrožovat 3G sítě – už se bojí i BT…

Další zajímavý článek je na ZDNetu: BT's Wi-Fi adventure snubs 3G. Konečně někdo přiznává to, na co jsem dlouho upozorňoval - WiFi sítě znamenají "problémy" pro sítě 3G, tedy UMTS. A to problémy smrtelné! Proč? Inu, protože UMTS jsou vlastně jen hlasové hovory a rychlejší data. Jenže ne tak rychlá data, jako WiFi a zdaleka dražší. Proč byste neměli používat WiFi spolu s telefonem GSM vybaveným daty HSCSD/GPRS jakožto záložním datovým spojem? Stejně UMTS sítě ze začátku nabídnou rychlost podobnou jako GSM a v terénu nebudou mít pokrytí vůbec a budou se spoléhat na GSM.

30. leden 2003 - Pokračuj ve čtení 👉