Oblékatelné počítače (Wearable Computers) – bublina jak noha?

Patrick Zandl · 12. červen 2003

Včera jsem od kamaráda dostal nějaké info z tiskovky Pioneeru (byla v Japonsku a jeho tam pozvali i když dělá u konkurence, nějak na to nejsou hákliví :) týkající se prvního oblékatelného počítače, který Pioneer vyvinul a hodlá ho prodávat.

Pioneer Computer JacketCelý ten zázrak vidíte na fotce, jeho dominantou je organický displej (OEL) s vysokým kontrastem, rychlou odezvou a širokým pozorovacím úhlem. Tahle legrace slouží k přehrávání informací, je nyní jedno, zda jde o DVD, TV nebo internet - to už záleží na jednotce, která se k displeji připojí. Všechno je vestavěno do oblečení, v daném případě do rukávu nějaké blůzky (znalci módy nechť mne nebijí).

Z toho podle mne plyne bublinovitost celé "technologie". Když budete chtít někdy obléct něco jiného, holt se budete muset obejít bez oblékatelného počítače nebo použít jiný. Philips na věc jde od lesa a umožňuje většinu techniky odepnout a v oblečení je jen kabeláž, Pioneer nechává v oblečení displej. Co s ním udělá vyprání a žehlička, raději nevědět. RD centrum Pioneeru s info o vývoji takových věcí.

Je sice pravděpodobné, že lidé budou časem chtít mít podobné technologie "osobní zábavy a informovanosti" čili hype slova "personal infotainment" při sobě, ale nezdá se mi, že zrovna vestavěné v oblečení. Dovedu si představit mnoho jiných cest, jak dosáhnout téhož a efektivněji bez řešení problémů typu žehlička a pračka. Ve všem spíše spatřuji cestu některých elektronických firem zkusit si z tohoto trhu personal infotaimentu ukousnout svůj díl tak, jak jim jejich výrobní a vývojové programy umožňují.

Zajímavé je, že koncerny jako Nokia, Pioneer, Microsoft a Sony na to jdou ze zcela rozdílných konců a přitom se evidentně snaží o tutéž věc. Více ale věřím na myšlenky Nokia (mobil jako komunikační základ) a Sony (distribuovaná domácí technika komunikující pospolu) nebo na vizi Microsoftu (centrální počítač) než na prodrátované oblečení. A co vy?

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook