Zázračná technologie WiFi od 5G Wireles Communcations?

Patrick Zandl · 16. červen 2003

Na Živě jsem si přečetl článek o inovaci firmy 5G Wireles Communcations v oboru WiFi. Firma údajně umí posílat WiFi signál na vzdálenosti dvanácti kilometrů, signál prochází budovami atd (zdroj: Živě). Tento článek jsem četl od Adama Stona na 802.11Planet někdy v dubnu (zdroj: 802.11Planet) a sám jsem o tom nepsal z několika důvodů. Především ani Stone mi nepřišel přesvědčen, sám to neviděl na vlastní oči a psal z tiskových materiálů firmy.

Další výhradou je fakt, že v USA jsou pro směrové spoje přípustné výrazně vyšší vysílací výkony a pokud je tato technologie založena na tomto faktu, v EU nebude možno to používat.

Do třetice jsem nepochopil, jak se "to dělá" - nenašel jsem nikde ani čárku k technologii. Na samotných stránkách firmy k tomu nic není, jen několik obecných informací o WiFi. A zrovna radiový signál funguje velmi předvídatelně - nemůžete jej nabarvit namodro a on najednou začne procházet zdí, nepomůže jiná modulace. Fakt je ten, že zvýšit průchodnost signálu v pásmu 2,4 GHz na velké vzdálenosti či budovami dosáhnete jen zvýšení vyzářeného výkonu v patřičném směru. Vivato na to jde fázovými anténami, kdy pro každou jednotlivou anténku vyzářený výkon dodrží, ale výkon pošle úzkým paprskem. Jak na to jde firma 5G? To nevím. A nejsem sám.

Souhlasím s autorem článku na Živě, že překonávat bez problému díky WiFi vzdálenosti šesti kilometrů v zástavbě, by bylo lákavé a pomohlo by to natrhnout zadek přemrštěným nabídkám ADSL. Ale pokud bych se měl vsadit, považuji tuto technologii za nějaký chyták, pro který minimálně v Evropě nebude použitelná. A jen tak na okraj, když se podíváte na některé spoje u nás, zjistíte, že i tady najdete spoje přes šest kilometrů - a za splnění regulačních podmínek. Jenže to jsou směrovky na obou stranách a dobře vyladěná technika. Není to právě ten chyták?

Jediná technologie na znatelné zrychlení WiFi ověřená praxí a matematikou je podle mne pouze WiFi SpeedSpray. Jenže ji k nám nikdo nedováží. Asi budu muset sám si udělat u Marigolda shop...:)

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook