Karneval mých dcer a rozdávání odposlechových mouder

V sobotu byl karneval, kam jsem se vypravil se svými dvěma dcerami a mimo to s digitálním foťákem (ne tím v Nokia 7650). A z toho vzniklo osm desítek fotografií, jež jsem umístil zde a lze s nimi listovat. Bystřejší si povšimnou, že Vanda, ta starsí (4 roky) byla za Ferdu Mravence a Lída (2 roky) není zelená od přírody, ale pouze maskovaná za žábu. Méně bystří to poznají podle informací obsažených v předchozí větě. Vždy jsem obdivoval podobné akce, které pořádají lidé z nadšení - bylo to v sokolovně v Liboci, nemělo to žádného sponzora typu Delvita či Globus, prostě se jen pár lidí co chodí s dětmi cvičit rozhodlo a udělalo hezkou akci, na kterou malé děti přišly v maskách a plnili pětici úkolů - což je bavilo. Nakonec se tancovalo, což je rovněž bavilo.

23. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Trapas s mým programováním

Včera jsem spouštěl první část své nové firmičky Cinetik a samozřejmě mne hned potkal malý deklas - kus software, o kterém jsem si myslel, jak bude v pohodě, v pohodě nebyl. A samozřejmě to padá na moji hlavu, protože jsem ho nejenom navrhl, ale i naprogramoval, budiž mi omluvou, že obojí ve velmi krátkém čase, protože mi to přišlo jasné a logické. Ukázalo se, že jsem to mírně podcenil, takže mám o víkendu co dělat. Alespoň že barva na zdech kanceláří drží, když už jsem ji maloval já s Boříkem a Alešem :)

22. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Siemens o bezproblémovém roamingu mezi WiFi a GPRS, bezdráty od Radiokomunikací

V Cannes ukazoval Siemens bezproblémový (seamless tomu říkají) roaming mezi WiFi a GPRS. Předváděli to na té hezké lodičce, co kotvila v zálivu a viděl to z nás všech jen Honza. A ten tvrdí, že to sice fungovalo, jenže to Siemens zatím není schopen vyrobit. A jak se to používá? Jednoduše: surfujete na WiFi a v okamžiku, kdy se dostanete mimo jeho pokrytí, přejdete ihned do GPRS dat a ani nepřerušíte surfování. Správná obchodní otázka zní, zda to lidí budou chtít - přechodem z WiFi na GPRS také přejdete asi na stonásobnou cenu. A o tom bych se třeba já radši dozvěděl dříve, než z měsíčního vyúčtování. Navíc nás s Honzou napadá, zda by se to nedalo řešit celé čistě softwarově - klientík by hlídal, kdy spadne WiFi připojení a ihned sestavil GPRS připojení. Ostatně, pokud máte Nokia D211 PCMCIA kartu (na které to ostatně Siemens předváděl), tak vám to podobně funguje, jen musíte přepnout aplikaci a dvakrát odkliknout OK...

22. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Zpět z Cannes…

Stačilo třináct hodin jízdy autem a neusnout za volantem. Obojí se podařilo a tak jsme doma…a oba jsme zalezli do postele (každý do své) a hezky se z toho všeho vyspíme. Čili novinky až tak zítra, opravdu…

20. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Změnit rozvržení titulní stránky?

Když jsem si otevřel poštu (vyspávat po autojízdě nemůžu, málem jsem zapoměl na večeři s pár telco přáteli), našel jsem několik emailů kritizujících rozvržení titulní stránky. Fakt je, že když jsem titulku navrhoval, měl jsem ještě trochu jinou představu, jak to bude fungovat. Jenže dneska správně připomínáte, že ty články co jsou na prvním místě, jsou sice důležité, ale nemusí být na prvním místě z hlediska aktuality. Zatímco zprávy jsou každý den prakticky nové...

20. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

GPRS roaming běží, díky bohové a T-Mobile…

Dneska už to vypadalo, že budu muset vysázet pokorně 20 € za jeden den připojení k WiFi. Jenže včera konečně naskočil GPRS roaming mezi T-Mobile a Orange F, takže jsem mohl odeslat články atd přes GPRS. Nikdy bych nevěřil, že GPRS roaming vyjde levěji, než WiFi - nu, SFR si na tom WiFi dobře mastí kapsu.

19. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Dneska končíme s Cannes ačkoliv 3GSM kongres nekončí

Dost bolo legrace a sebevzdělávání a utrácení. Dneska zabalíme saky paky, naložíme oktávo a pošupajdíme zpátky do republiky bohatší o několik desítek kilogramů prospektů a CDček a chudší o několik stovek euro. Čili pojedeme přes celou noc a zítra nebudu moc komunikativní. Ale chystám se sepsat všechno to zajímavé, co jsem tu našel - až budu sedět na své židli, na svém internetu (klidně i cizím, ale hlavně ne za 240 Kč / 1MB dat atd. 3GSM kongres pro nás končí a mohu říct, že jsme spokojeni. Naposledy jsem tu byl před dvěmi lety a ten posun od konferencí ke spojení výborných konferencí a vystíhující doprovodné výstavy, je opravdu povzbuzující. Jen mne překvapuje, že z českých redakcí tu nikdo nebyl - asi docházejí peníze a zájem o telekomuniace :(

19. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Blogy i mobilně přes SMS a MMS zprávy!

Jestli mne v Cannes na 3GSM kongresu něco příjemně zaujalo, tak to byla nabídka blokovacího software fungujícího přes MMS a SMS zprávy. Krátce k blogům: blogy jsou malé soukromé weby, kde jejich majitelé neustále píší něco o něčem nebo i vcelku o ničem. Kupříkladu Marigold je blog. Blog plní majitel zpravidla přes web. Jenže někoho napadlo naprogramovat software pro tvorbu blogu, který má rozhraní pro zadávání dat přes SMS a MMS zprávy.

To je velmi chytré. MMS zprávu můžete naformátovat a napsat na mobilním telefonu, dneska už včetně diakritiky. Telefony s vestavěným fotoaparátem mohou přímo do zprávy přidat fotku, video nebo zvukovou nahrávku. Prostě luxus publikování – vy totiž takovou MMS zprávu někam pošlete a ona se automaticky přidá na váš blog.

Nyní se Marigold musí pochlubit: na tohle samozřejmě kdysi přišel taky a do Genesis (systému, který Marigold používá) je takové rozhraní chytrými lidmi jako je Lami zapracováno. Jenže Genesis není blokovací systém, ale komplexní redakční software, z něhož by se normální bloger osypal. Ačkoliv dost možná vznikne zjednodušená verze Genesis Blog určená pro tvorbu blogů – to ale Marigold moc ovlivnit nemůže.

Nicméně myšlenku zabudovat do blogů vstup přes MMS/SMS považuje Marigold za extrémně užitečnou. A tak zkouší otravovat české tvůrce blokovacích software, aby tuto možnost doplnili. Ono totiž MMS zprávu lze poslat i na email a tam už dojde jako klasické HTML – stačí takové HTML vhodně překlopit do stránky a máte rozhraní MMS -> blog.

Chytí se taková myšlenka? Marigold si myslí, že ano. Zejména lidi, jejichž blogy se týkají outdoor událostí nikoliv keyboard inside – tedy věcí u kterých musíte odlepit zadek od židle a odejít od počítače (cyklistika, plavání, atd – nepleťte se takové věci stále existují) – těm by se hodilo přímo při cyklistickém závodě udělat příspěvek a rovnou ho poslat na svůj blog… už proto že mobil s MMS by byl po ruce spíše než notebook.

Jak takový blog vypadá, uvidíte na demotelco.com – dělá ho firma Newbay a můžete si tam svůj blog vytvořit. Bohužel mizerně podporuje češtinu…a kdyby do toho někdo z vývojářů chtěl jít, nechť se mi ozve na marigold@marigold.cz!

19. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

GPRS roaming T-Mobilu ve Francii nefunguje, Regional BGAN pres satelit jede…

Pokud mirite do francouzskeho Cannes na 3GSM kongres a domnivate se, ze budete moci pouzivat pro pripojeni do internetu GPRS roaming mezi T-Mobile a Orange F, mame pro vas spatnou zpravu. Ackoliv by fungovat mel, nefunguje. Orange tvrdi, ze chyba je u T-Mobile a volat na infolinku ceskeho T-Mobile za roamingove penize, k tomu jsme se jeste neodhodlali. V kazdem pripade to nefunguje a je to hodne skoda. A pak se mate na profesionalni sluzbu spolehnout...

18. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

3G sítě v problémech, WLAN je mobilním operátorům doporučováno

Tak jsem konečně vyhodil v presscentru od internetu jednoho hocha, co se tu evidentně flákal a připojil se vlastním notebookem. Chtěl jsem vám jen narychlo sdělit, že mám rozepsáno asi deset článků, doufám že alespoň jeden stihnu na zítra. Právě jsem byl povečeřet jednohubky u HPčka, mají zajímavá WiFi řešení (kromě jiných věcí, co dělají) a o tom budu psát příště.

18. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Piste, co vas zajima z telekomunikaci v Cannes a na co se zamerit

Kdyz uz tu v Cannes jsme, napiste mi na mobil, co vas zajima a po cem specialne se tu mame podivat. Samozrejme toho projdeme dost, ale treba bychom vynechali nejake dulezite tema. Nezapominejte - 3GSM kongres v Cannes je odrazem toho, kam budou vyrobci a operatori tlacit mobilni site po dalsi leta. A byla by skoda si neceho nevsimnout. Pouzijte email adresu jan.marigold@mujoskar.cz - to prijde jako SMS na mobil. Takze ji radsi piste kratsi, at to dojde - ps. adresa marigold@mujoskar byla zabrana…

17. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Cannes 2003: Microsoft presentuje smartphony

Tak se hlásíme z Cannes. První přednášky byly extrémně zajímavé, ale fotografie pro vás mám z přednášky Juha Christensena věnované smartphone telefonům a řešením Microsoftu. Především byly představeny tři nové terminály - jeden od Samsungu, druhý od Mitacu a třetí je vyráběný pod značkou T-Mobile a dostane se i na náš trh. URL, kde jsou patřičné fotky a komentáře je zde, klikněte si. Kromě toho Microsoft představil řešení Mobile2Market umožňující personalizovat si svůj smartphone ještě před jeho nákupem - a vybavit si ho online softwarem a funkcemi, jaké potřebujete. A samozřejmě za to online zaplatit. První to implementuje Orange.

17. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Specifikace 802.11g WLAN sítí se blíží standardizaci

Důležitá zpráva přišla v pátek - standardizační institut IEEE oznámil, že byl nalezen soulad ve všech problematických bodech a že návrh specifikace 802.11g ve verzi 6.1 bude přijat jako standard a to zhruba v červenci letošního roku. Do té doby musí projít specifikace ještě dvěma koly jednání, aby se vyloušily všechny potenciální problémy.

14. únor 2003 - Pokračuj ve čtení 👉