Eurotel Live! – napotřetí to snad klapne (ale já jsem skeptik)

Eurotel je někdy kromobyčejně vytrvalý a nepoučitelný, když jde o to, udělat nějakou službu a při tom vyhodit hromadu peněz. Začalo to někdy v roce 2000, kdy přicházel WAP. Eurotel své WAP služby shrnul do Juice portálu, otevřel obrovskou reklamní kampaň a než zjistil, že není mnoho lidí sexy pro nový Juice, vyházel mírně pod 80 milionů Kč. Ještě před tím ale s Citybank spustil novou službu JuicePay, která umožňovala platit i přes wap. Byla to bomba, jak se ale ukázalo, tak hozená do vlastních řad. Už tehdy se povídalo, že veškerá aktivita byla na straně Citybank, jejíž management dostal z centrály vytaháno za uši, že není dostatečně in v elektronických platbách. A tak se sflikoval JuicePay, běžel přes nějaké indické servery Citybank, projela na něj reklama (na invexu jste mohli zdarma objednávat doutníky a podobné věci), než to Eurotel po roce odpískal. Mimo jiné i pro to, že si vrabci na střeše štěbetali, že služba získala zhruba dvě stovky regulérních uživatelů...

11. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Došlo jim to: WiFi bude pro novináře na CeBITu zdarma

Nemám rád firmy, které si myslí, že trhnou peníze na novinářích a kupříkladu na veletrzích inkasují peníze od novinářů za připojení do internetu. Ona to není žádná legrace snažit se poslat do redakce nějakou zprávu a ještě hledat, komu kde co zaplatit. Kupříkladu v Cannes jsem za to SFR vyloženě neměl rád.

11. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Top level doména pro mobilní obsah

A máme tu novou iniciativu (tedy ne že bych ji nečekal): požaduje se doména prvního řádu pro obsah na mobilní telefony. Hlavními členy této iniciativy je Nokia, Vodafone, Microsoft, GSM Asociace, Samsung, HP, Orange, 3 a Sun.  Jejich tisková zpráva je dlouhá předlouhá, ale jaká ta TLD má být, to se nikde nepíše. Doporučil bych nějakou, kterou jde napsat na první stisky na klávesnici mobilu. .wap tomu mimochodem vyhovuje ;) Zdroj: MSMobiles. Jo, k čemu by taková TLD měla být? Aby se nemíchaly služby, které nejsou na internetu přístupné a jsou vyhrazené pro mobily. Problém se dneska řeší doménou třetího řádu (wap.mobil.cz versus www.mobil.cz), to ale není zrovna štastné, protože některé servery svoji internetovou verzi vůbec nemají a jsou jen pro mobily. Vyčleněním pod vlastní TLD by se člověk zbavil problému, že přijde na titulku nějakého webu a ta mu jen cpe něco ku stažení - typický to příznak wapové stránky v MSIE…

10. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Přehled technického zpravodajství – můj hyperportál ;)

Nedávno jsem si tu stěžoval, že je škoda, že všechny agregátory obsahu řeší načítání RSS jako prosté rozchlívečkování (samozřejmě s čestnou blogportálovou výjimkou, kterou málokdo odhalí). A tak jsem si to vzal trochu jako výzvu, abych něco zkusil spíchnout v Genesis já. Otázka, proč v Genesis - v ničem jiném neumím a Genesis je docela mohutný framework. Bohužel někde už mi v mojí licenci nedává tolik prostoru, kolik by bylo třeba, takže je pravda, že v PHP by to bylo mnohem lepší. Až za to, že v PHP neumím :)

10. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Ležím, potím (a přesto pracuji)

Ještě jsem dneska zůstal doma - horečka je otravná, sice ustupuje, ale tak snadno jsem se jí nezbavil. Vyžahnul jsem doma všechny dostupné acylpiriny, tři velká balení čaje a potím se v posteli. Protože mám mírnou zminici, beru si do postele notebook, pěkně hřeje a sympaticky vrčí, skoro jako kočky - jenže na jejich chlupy jsem alergický a kýchat už se mi opravdu nechce.

10. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

ČRa zakročily proti sdílení Bluetone Angel

České Radiokomunikace vydaly včera tiskovou zprávu, v níž uvádějí, že provedly analýzu provozu ve své bezdrátové síti Bluetone Angel a zakročili proti "překupníkům kapacity" - tedy proti lidem, kteří kapacitu svého bezdrátové připojení Angel prodávali či sdíleli dále. Tisková zpráva vysloveně uvádí, že oblíbenou metodou sdílení kapacity bylo WiFi.

10. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

BBC slízává pochvalu za nasazení foto-mobilů do zpravodajství

BBC se vloni odhodlala k zajímavému kroku - vybavila čtyřicítků svých reportérů telefony a vybudovala systém pro příjem zpráv pomocí foto-telefonů - reportéři tak mohou posílat jak fotky, tak dokonce video přímo z mobilu do BBC. Už vloni, při návštěvě Bushe v Británii s tím sklízeli úspěchy, protože reportéři s mobilem byli nenápadní, všude se vmáčkli a fotku byly schopni ihned odeslat do redakce.

10. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Vodablog – mobilní weblogy pro Vodafone na Microsoft .Net

Vodablog.com je nová služba pro weblogy, přímo pro mobilní weblogy, která se objevila na internetu. Už její jméno napovídá, že bude určena především pro zákazníky společnosti Vodafone, dokonce se říká, že jde o testovací provoz služby Vodafone, na druhou stranu ale na webu nikde není ani logo společnosti ani její jméno, takže čert ví, komu to vážně patří. V každém případě na webu upozorňují, že jde o demonstrační službu.

9. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

MobilDrobky: Jbag – dokumenty domobilu, Pic4MMS.com a Big Brother via 3G sítě

Dostal jsem odkaz na docela zajímavý software, který umožňuje nahrávat i rozsáhlé dokumenty do javových mobilů. Služba se jmenuje Jbag a funguje v zajímavém trojúhelníku: stáhnete si windows software, v něm si vytvoříte text (nebo ho tam zkopírujete). Pak si vlezete na wap stránku a odtud si stáhnete Java Midlet s textem, který si chcete přečíst. Aby to bylo více vzrušující, můžete ten text publikovat do veřejné oblasti, odkud ho mohou stahovat ostatní. Hezké - jediná nevýhoda, nerozumí si to s diakritikou. A další nevýhoda přijde: jednou to zřejmě bude za peníze. Vyzkoušejte na Jbag.net.

9. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

GPRS roaming – účet za 3500 USD…

Nevím, jestli znáte Joi Ito, to je japonský bloger, takový pošuk asi tak jako já (ehm a venture kapitalista), pořád laboruje s novými technologiemi a je příjemné si jeho weblog číst, protože samozřejmě v Japonsku se dá laborovat s jinými hračkami, než tady u nás. I když dlužno dodat, že nejsme sto let za opicemi, jen se v některých vymoženostech míjíme. A Joi Ito si pořídil Nokia 6600, sbalil notebook a vyrazil do světa, kde si datových přenosů s T-Mobile užíval plnými doušky. Samozřejmě v roamingu a samozřejmě via GPRS. Nu a teď mu přišel účet na 3500 USD.

9. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Můj sexisticko-šovinistický útok na ženy v bezdrátových sítích

Mám mít v březnu dvě přednášky na téma bezpečnosti v bezdrátových sítích, jedna je pro jednu nadnárodní společnost a její IT techniky. Poslal jsem emailem svoji PowerPointovou presentaci, načež mi bylo odpovězeno, že ji musím přepracovat, protože nevyhovuje korporátním zásadám. Zarazilo mne to, presentace byla graficky hezká, žádná sprostá slova, prostě ladila a byla šik. Jenže pak se ukázalo, že základním problémem bylo její sexistické zaměření, kdy já (=maskulinní prase) jsem nepředpokládal, že útočníkem na bezdrátovou síť může být i žena. A kdeže jsem to nepředpokládal? V okamžiku, kdy jsem použil anglický, obecně uznávaný výraz pro jeden druh útoku nazvaný man in the middle - muž uprostřed. Správná otázka byla, proč jen muž, copak nemůže být i žena uprostřed?

8. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Drobky: Contactel prý převezmou ČRa, T-Mobile pro váš lepší svět, javový benchmark pro mobily a java hry

Dnešní Euro píše o tom, o čem se už nějakou chvíli spekuluje, totiž o tom, že Contactel by měly převzít České Radiokomunikace. Na konci řetězu ale je stále Deutsche Bank, která ovládá ČRa přes Bivideon. Podle všeho by České Radiokomunikace Contactel nacucly do sebe a značku by použily jako značku pro komunikaci se zákazníky, protože značka Bluetone je zatím docela málo známa. Ještě jste se v motanicích kolem Contactelu a jeho prodeje neztratili?

8. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Mobildrobky: americká CDMA2000 EV-DO Monet to balí, LBS pro hry

První americká síť CDMA2000 1x EV-DO Monet patřící firmě Monet Mobile Network ukončí svůj provoz 2. dubna 2004. Síť nabízela přístup k rychlým datovým službám v osmi městech Jižní a Severní Dakoty, Wisconsinu a Minnesoty od roku 2002, kdy byla vlastně pilotní předváděčkou 3G sítě od Qualcommu, ačkoliv nenabízela hlasové služby. Důvodem má být nedostatečný počet zákazníků, firma jich získala jen pár tisícovek.

7. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Bez přihlášení už to holt někdy nepůjde…

Zachvátila mne horečka - mrcha jedna. Bohužel moje projevy chřipky jsou lékařsky neuctivé. Při horečce mi teploměr ukazuje přes 36,2C, pokud je to opravdu kruté, dostanu se i k 36,5C, což ale nejsou teploty, které by lékaři uznávali jako horečkové stavy. Takže s tím ani k doktorovi nechodím, protože mi ještě není zatěžko dát 12 Kč na Paralen a týden ležet v posteli, protože venkoncem nic jiného se s tím dělat nedá a jak mne přátelé lékaři již poučili, léky proti chřipce pouze zmírňují některé její příznaky, ve skutečnosti ale nic neléčí. A tak ležím v posteli, v pondělí se to pokusím vysvětlit v práci a budu úřadovat z domova. A mezi tím jsem o víkendu trochu programoval.

7. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Universal Software Radio a GNURadio – softwarově definovatelné radio

Prozkoumal jsem internetové zdroje a zjišťoval jsem pokroky v mé oblíbené oblasti softwarově definovaného rádia. A našel jsem zajímavé projekty, které už běží a generují výsledky. UniversalSoftwareRadioPeripheral je projekt hardware pro softwarově programovatelné rádio, hardware se připojuje k počítači via USB 2.0 a lze si do něj naprogramovat vlastní definici rádia. K dispozici jsou už nejrůznější dekodéry jako FM, HDTV atd. Cílem tohoto projektu je vyrábět levný hardware v řádu maximálně stovek dolarů, autoři se již domlouvali i s Flextronicsem na výrobě.

5. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉