CDMA weblog a jiné nóvosti

Dneska odpoledne budu na konferenci IT Security vykládat o bezpečnosti bezdrátových sítí. Vymyslel jsem epesní scénku na začátek svého vystoupení, kdy pár přítomným jedincům nahackuji mobil s bluetooth, což rozšíří paniku a nebudou u mého projevu chrápat ale bedlivě poslouchat. Nakonec nemám Series60 telefon po ruce a i jsem si řekl, že možná bude lepší nedělat nějaký průšvih, protože je to usedlá konference a na estrádní oživení tam asi nejsou zvyklí...

31. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Skype pro PocketPC

Skype vypouští tento týden do uzavřených betatestů verzi svého VoIP telefonovacího software pro platformu PocketPC. Požadavek na testery zní PocketPC 2003 s 400 MHz procesorem a s WiFi, jímž se připojuje do internetu. Zatím není jasné, kdy se verze pro PocketPC dostane na veřejnost, ale dobré alespoň je to, že se chystá. Zdroj: Skype fórum.

30. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Drobky: Morphos mne zaujal, vzducholodi mají zase nabídnout broadband připojení

Koupil jsem si nový PC Magazine a protože si jej kupuji především kvůli Dvorakovým sloupkům, hned jsem v něm padl na Dvorakovu chválu operačního systému MorphOS. Zaujalo mne to, podíval jsem se na to, jak MorphOS vypadá a zaujalo mne to ještě více a tak jsem o tom napsal článek na Technet. Dita mi vynadala, že to nikdo nebude číst. Asi nebude - koho by dneska zajímal operační systém vzniklý kdysi pro PowerPC karty na Amigách, ačkoliv je dneska velmi technicky vyzrálý a hezká a má vlastní hardware platformu postavenou na PowerPC.

30. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Mobildrobky: reklama z plakátu do mobilu, FOMA pro UMTS/GSM, WiFi je v Polsku dvakrát dražší než u nás…

Japonská firma Japan Ubiquitous Systems vyvinula multimediální rozšíření pro reklamní plakáty. Celá věc využívá faktu, že v Japonsku je prakticky každý mobil vybavený infraportem a je tak možno do mobilu posílat obrázky. Zařízení se tedy montuje k plakátům a stačí na něj zamířit telefon a dostanete do mobilu další rozšiřující informace k tématu plakátu, například podrobnější ceník, mapku, slevový kupon atd. Zatím se to testuje u východu 8 ve stanici Tameike-Sanno v Tokiu (kdybyste měli cestu kolem), ale v květnu by měly následovat další stanice.

29. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

COL: Satana by připojoval Český Telecom

Vždy, když potřebuje někdo vysvětlit vysoké ceny, vlastní neschopnost, technologické problémy či průtahy, je v telekomunikacích pes k bití po ruce: Český Telecom. Móda označovat ho za původce všeho zla je tak rozšířená a tak vděčná, že nad tím mnohdy už ani nepřemýšlíme a jen automaticky odsouhlasíme konstatování faktu, že bez Telecomu bychom tu už dávno měli sítě čtvrté generace, volali za paušál, měli DSL za korunu a dopravní zácpu v Praze bychom vyřešili teleportací. Dlužno ovšem dodat, že Telecom příliš nevypadá, že by mu situace nějak vadila; minimálně proti ní nic nedělá alespoň v oblasti píárka. Pokud se říká, že Satan používá Windows, tak telekomunikační služby mu jistě dodává Český Telecom.

29. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Wireless Sensor Network Spider-Net (další z CeBITu)

Na CeBITu jsem se šel podívat na další věc, Bezdrátové senzorové sítě, takzvané Wireless Sensor Network (WSN). V tomto případě jsem se šel podívat do Future zóny na Spider-Net, který vyvíjí Drážďanská technická universita. Bezdrátové senzorové sítě jsou taková zajímavá hračka, kterou chápu technicky, ale nějak mi stále mezi prsty uniká obchodně.

26. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Tekuté čočky pro mobily

Na CeBITu také Philips představoval tekuté čočky pro fotoaparáty mobilů. Zatímco dnes mají fotoaparáty v mobilech trvalé zaostření - fix focus - tekuté čočky umí samy měnit zaostření. Chvíli jsem dumal, jak to vysvětlím, naštěstí se ukázalo, že už se to hojně probíralo na TechNetu, kde je i bohatá diskuse, zda taková tekutá čočka není kravina. Asi není, protože na CeBITu to fungovalo, měli to připojené na displej a vypadalo to hezky, ačkoliv je pravda, že z LCD houbeles pořádného poznáte. V každém případě už MobilManie informovala o tom, že Samsung ji představil také v některém ze svých výrobků. A tady jsou informace Philipsu.

26. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Zloděj ukradl na CeBITu u Siemensu mobil. Bohužel pro něj byl vybavený GPS…

Tohje je opravdu pikantní historka z CeBITu. Na stánku Siemensu někdo ukradl mobil, konkrétně prototyp Siemens SX1. Až do tohoto okamžiku běžná scéna. Jenže ten Siemens SX1 byl prototyp proto, že byl vybaven A-GPS, tedy takzvaným asistovaným GPS, polohovacím systémem, kde mobilní síť předá přibližnou polohu GPS modulu a ten ji zpřesní. Výhodou oproti normálnímu postupu je, že je to citelně rychlejší i šetrnější na baterie.

25. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Zkušenosti s CDMA ve východní Evropě

Narazil jsem na zajímavá článek věnovaný zkušenostem s CDMA ve východní Evropě na Kremlinově weblogu. Jen podotýkám, že CDMA se může snadno plést s CDMA - jedno je rozhraní pro radiové přenos, druhé je samotná mobilní síť 2G, takže se může snadno stát, že se pletou člověku sítě vystavené na radiovém rozhraní CDMA (což jsou jak 3G tak 2G sítě). A já si bohužel z hlavy nepamatuju, která ruská síť je CDMA a která je CDMA2000 (byť na frekvenci 450) ...  Jo a tohle je rulézní přístup, cituji z článku :)

25. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

WiFi telefon Senao SI-7800H (z CeBITu)

Na CeBITu jsem mimo jiné bažil po WiFi telefonech, tedy bezdrátových telefonech, kde onu bezdrátovou technologii namísto DECTu nahrazuje WiFi. Uchvátilo mne totiž, jak je to snadné k používání - seženete poskytovatele služeb se SIP technologií (tu většina WiFi telefonů nabízí), pak si stoupnete do pokrytí WiFi signálem a v tom místě se váš WiFi telefon chová prakticky jako mobil. Viděl jsem na konferencích už několik lidí, kteří to tak používají (nebo mají telefon přes USB připojený k notebooku) a moc se mi líbilo, že se jim volá na jejich národní číslo, i když jsou třeba v Cannes. Žádné roamingové poplatky, paráda.

25. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

HD rekordery na CeBITu – zase prakticky nic

Další věc, po které již delší dobu pasu, je HD rekorder - ani nevím, jak se to jmenuje česky. Jde o set-top box o formátu vhodném do věže, který umí ukládat video (přivedené televizní anténou SCART a jinými videokonektory) přímo na pevný disk nejlépe v MPEG4 a z něj ho zase přehrávat, to vše samozřejmě s podporou časování nahrávání, ShowView a podobných udělátek. Ideálně to má také ethernet nebo FireWire konektor pro propojení s počítačem.

25. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉