Totál brutál WLAN síť s GPRS

Nedávno mi psal o radu jeden čtenář s problémem tak pikantním, že mi to nedá se o něj podělit. Bydlí v jakési vísce v horách, kde o nějakém pevném připojení za rozumnou cenu nikdy neslyšeli a podle všeho ani dlouho neuslyší, nicméně se rozhodl spolu s kamarády, že si tam zasíťují své chalupy a přivedou do vesnice internet. A tak se tu vzdělali a postavili si komunitní síť na WiFi. A pak přišel ten pikantní problém - oni tu síť připojovali do internetu pomocí GPRS a aby měli větší rychlost, koupili si dva mobily a dvě nostop připojení via gprs. Jenže se ukázalo, že obslužná BTSka nemá dva mobily najednou ráda a rychlost shodí prakticky na rychlost jediného připojeného mobilu. A tak jsme špekulovali, co s tím, až se to vyřešilo tak, že se k mobilu přidělala směrovka a ta se namířila na jinou BTSku na druhé straně údolí :)

24. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

T-Mobile přeci může CDMA síť spustit ihned…

Včerejší konference "Kráčíme k širokopásmovým zítřkům" přinesla mimi jiné vyjádření šéfa ČTÚ D. Stádníka k nárokům na frekvenci 450 MHz - ten řekl, že licence je udělena do roku 2011 a sahat na ni mu "zavání znárodněním". Což lze pochopit. Ministr Mlynář také řekl, že mu přišel dopis rozesílaný T-Mobilem s požadavkem na přidělení této frekvence a nastolení "fér prostředí", ale že si nemyslí, že by T-Mobile v této frekvenci svoji přístupovou síť kdykoliv stavěl. Také si to myslím, ze strany T-Mobile mi to přijde jen jako obstrukce a snaha zabránit zadarmo konkurenci přijít se zajímavou službou. A víte, proč si to myslím? Protože T-Mobile může spustit svoji CDMA síť kdykolív se mu zachce. Mluvíme samozřejmě o 3G frekvencích v pásmu 2 GHz, které si T-Mobile už zaplatil a kde může dle libosti rozjet CDMA2000 (to je stejná technologie jako ta CDMA450 jen v jiném pásmu) nebo WCDMA síť.

24. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Garfield proti limitům na Chello :)

Včera jsem tu psal, že snahy ořezávat rychlosti pro notorické sosáky na UPC docela chápu, mimo jiné se přes den také vyjasnilo, že limity MOHOU být uplatňovány, nikoliv že BUDOU STRIKTNĚ uplatňovány. Ukazuje se, že UPC to opravdu mělo lépe dát vědět novinářům i zákazníkům, protože se to rozmázlo podstatně více, než kdyby to UPC v klidu oznámilo a včas objasnilo, jak to je. Takže tiskové oddělení zdůrazňuje, že omezení se nebude uplatňovat vždy ihned při překročení limitu, ale bude se to posuzovat individuelně.

24. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

WLAN calculator od Ferimexu zdarma

Slovenská firma Ferimex dala na svůj web volně ke stažení utilitku nazvanou WLAN Calculator. Je to program, který podle zadaných parametrů spočítá především SOM (System Operating Margin) - tedy zisk na trase bezdrátového spoje, jímž ověřujete, zda přenosová trasa bude funkční. Vyplníte parametry použité WiFi techniky (lze použít předvolené parametry některých wifi výrobků) a musíte dbát na to, aby hodnota SOM přesáhla 20 dB - pak je trasa provozuschopná.

23. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

UPC počtvrté: limity dat na Chello oficiálně

Dnes si připadám jako zvláštní vydání UPC... takže počtvrté informace k UPC Chello, kterou poskytl pro Živě tiskový mluvčí UPC F. Malina (František, ten z VancoNetu je Filip, to není agregace funkcí!): Společnost v minulých dnech ukončila dlouhodobé vyhodnocování problematiky objemu přenesených dat. Vyhodnocení ukázalo, že objem přenesených dat za měsíc nepřesáhne u téměř u 93 % uživatelů služby chello classic více jak 5 GB. Přibližně 90 % předplatitelů služby chello plus postačuje obvyklý přenesený objem 15 GB/ měsíc.

22. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Spectrian: Sinclair ZX Spectrum Emulator pro Symbian Series 60

Tohle byste rozhodně neměli minout - Spectrian je emulátor ZX Spectra pro Symbian Series 60 telefony a na svědomí ho má firma White Cloud Software. Emuluje procesor Z80, kvalitně emuluje zvuk, umí se tvářit jako Spectrum Spectrum 48K / 128K / +2 / +2A a programy do něj můžete nahrávat z nejrůznějších abandon archivů ve formátu Z80, SNA a TAP a to jak emailem, tak přes bluetooth a infraport.

22. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Eurotel oficiálně potvrdil: CDMA450 startuje v květnu

Eurotel dnes rozeslal tiskovou zprávu informující o tom, že projekt CDMA450 přeci jen nepůjde k ledu, ale bude startovat v květnu 2004. Celou tiskovou zprávu přináší MobilMania, já to sem překlápět nebudu, stejně tam kromě toho není nic jiného zajímavého, snad jen to, že Eurotel se bude snažit, aby licenci do 450 MHz spektra nedostal nikdo jiný. Tedy, ono to tam není přímo takhle napsané, ale je to český překlad dvou píárkových odstavců textu. Jupí jupí, Eurotel potěšil, už se moc těším, jak tu bude s touhle službou rušno :)

22. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Utajené WiFi od UPC Chello

Je to tak - UPC opravdu nabízí ke svojí službě Chello připojení skrze přístupovou síť vybudovanou na WiFi. Přístupovou síť via WiFi buduje UPC tam, kde nenabízí přípojky kabelovým internetem. V současné době jsou přípojné body v lokalitách Nusle, Krč, Horní Počernice, Bráník, Pankrác, Libuš, Spořilov a Dáblice.

21. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

UPC hezky potichoučku zavedlo limit pro kabelový internet Chello

A máme to tady - není to tak dávno, co jsem psal o tom, že UPC se bude jistě chtít nějak zbavit neomezeného limitu na svém kabelovém internetu. A už se ho zbavil, hezky potichoučku. Pokud máte linku 256/96 Kb/s - tedy základní domácí Chello linku, srazí vám UPC rychlost po překročení 15 GB za měsíc na 64/64 Kb/s . Jaký je limit na linku 512/128 Kb/s, netuším. Nikde to oficiálně napsané není, dozvíte se to, až vám přijde email... V diskusi na DSL.cz jsem zase našel informace, že Chello Clasic má limit 5GB a Chello Plus 20GB - co je pravda, netuším.

20. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Můj první 3G hovor

Tak jsem ve čtvrtek provedl svůj první hovor v živé 3G síti (tedy ne na nějakém testovacím polygonu, kde všechno musí fungovat...).  Ponejprv se ukázalo, že moje Twist karta (bývalý tarif, speciálně vyměněný na USIM kartu) je zcela v pořádku a schopna 3G hovoru, jen se musí vylézt ze železobetonové kóje tiskového centra a experimentovat venku. Tam se Siemens U15 ihned chytnul, přihlásil mne do 3G sítě T-Mobile D (v telefonu jsem nastavil, že povoluji jen WCDMA sítě, tedy evropské 3G). Pak už jsem jen zakřičel na Vreca, ať mi zavolá, nadiktoval jsem mu číslo a za chvilku už jsem přijal svůj první 3G hovor. Drobnou vadou na kráse bylo, že jsme od sebe stáli asi deset metrů, takže dojem zkreslovalo to, že jsem slyšel o vteřinu dříve, co Vreco říká v reálu, než mi skrze mobil doputoval jeho hlas, ale jinak to bylo parádní, zvuk čistoučký, no jako bychom stáli kousek od sebe ;)

20. březen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉