Sen o evropské technologické dominaci je vlastně fuč

Patrick Zandl · 2. září 2004

Evropa měla kdysi takovou zajímavou myšlenku, že stanoví jednotné panevropské technické standardy pro důležité radiové telekomunikační technologie. A mimo jiné v sobě nosila myšlenku, že je za čas přijme celý svět a potvrdí tak, že Evropa je technologicky i ekonomicky dominantní hráč. Mělo jít o tyto technologie: mobilní sítě druhé a třetí generace, bezdrátové sítě, paging a vysílačky veřejné radiové služby (PMR).

Rekapitulujme:

  • GSM - velmi úspěšná technologie
  • UMTS - se čtyřletým zpožděním za CDMA2000 startuje a zatím není příliš přesvědčivou technologií
  • ERMES - efektivně mrtev. Provozují ho jen ti, kterým se nevyplatí jej rušit, prakticky nulový rozvoj technologie, rozvíjejí se jen proprietární standardy Motoroly či Ericssonu a ty se také prodávají
  • HipetLAN/MAN - nikdy to snad ani nikdo nevyráběl (vyjma testovací série). Od naprostého krachu tuto technologii zachránilo sjednocení s normami WiFi/WiMax.
  • Tetra - Dolphin právě umírá a konec je neodvratný (pojednám příležitostně zvláště). Naděje na celoevropskou síť trunkových vysílaček je pryč, mnoho států si i pro státní sítě koupilo nějaké proprietární technologie (jako my třeba Tetrapol). I když Tetra bude opticky umírat ještě dlouho, prakticky už je mrtvá.

Takže jedna technologie z pěti je úspěšná a jedna to možná ještě nějak rozdýchá s pomocí té první. Tolik asi k jednotným evropských technickým normám…

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook