Drobky: robot Aibo dělá vlastní weblog, srážky via MMS a další drobnosti

Lupa dnes přináší článek na téma zrušení CDMA450 Eurotelu Telecomem, je z pera Jiřího Peterky. Jiří Peterka vyslovuje názor, že Telecom ruší projekt CDMA450 kvůli obavám o své ADSL. Takže to nesouvisí s dalajlámou? Další úvahu na téma CDMA přináší MobilManie z pera Jiřího Hlavenky. Ten nabádá k smířlivosti a domnívá se, že strategie Telecomu se teprve vytváří. Doufejme, že má pravdu - musíme si uvědomit, že nové vedení nemá s tím starým prakticky nic společného až na budovu, ve které sedí. A že připravit novou strategii chvíli trvá. No, je to na delší úvahu, budu ji muset sepsat... Jiří Hlavenka měl včera na Živě hezkou úvahu k WiMaxu: Stane se WiMax konečným řešením pro internetovou konektivitu? Já bych znovu před WiMaxem rád varoval: nic z toho, co se slibuje, se ještě nevyrábí, nejsou s tím žádné praktické zkušenosti vyjma reklamních letáčků. Neslibujte si od té technologie spásu, spása se neděje tak snadno!

19. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Verizon típnul aukci čísla 212-867-5309

Ještě včera večer, když jsem se díval, jak pokračuje aukce čísla 212-867-5309 (to je to číslo z písničky Tommy Tutone), bylo na "tachometru" více jak 80 000 dolarů. Aukce se sice jednu chvíli přehoupla přes 200 000 USD, tedy k pěti milionům korun, pak ale zasáhlo eBay, prověřilo pár přihazujících a cena se dostala zpět k osmdesáti tisícům dolarů, tedy na "pouhé" dva miliony korun. Údajně se ještě vyšplhala přes 90 000 USD, to jsem ale už nezaregistroval. A mezi tím zasáhl Verizon, telefonní operátor, u něhož je číslo připojeno. Verizon prohlásil, že je vlastníkem čísla a na eBay toto číslo nabízející John ho nemá právo prodávat. eBay na to konto aukci smazalo.

18. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Telecom smetl CDMA450 z eurotelího stolu. Pardon, pozastavil

Dnešní MF DNES přináší oficiální zprávu o tom, že Český Telecom zakázal Eurotelu pokračovat v přípravě sítě CDMA450, která měla odstartovat už v dubnu letošního roku v prvních městech (informoval jsem na Mobil.cz). MF DNES cituje: „Na základě písemného oznámení z Telecomu jsme projekt zastavili. Informovali jsme o tom zaměstnance i dodavatele,“ říká Diana Dobálová z Eurotelu. Firmě to oznámil 2. února dopisem šéf Telecomu Gabriel Berdár. Telecom včera reagoval, že záměr Eurotelu není definitivně smeten ze stolu. „Pozastavili jsme jej do doby, než bude schválen podnikatelský plán Eurotelu pro rok 2004“, říká Vladan Crha z Českého Telecomu.

18. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Nový Sony Ericsson A1402 má i ovládání TV

Bohužel bude zase řeč o mobilu pro CDMA 1X, respektive v tomto případě přímo pro Sony Ericsson A1402japonskou síť KDDI. Ta v tomto týdnu uvedla na trh tři nové mobily, z nichž nejvíce mne zaujal Sony Ericsson A1402s. Jen podotýkám, že všechny tři mobily mají ve standardní výbavě GPS modul pro zjištění polohy.

18. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Poslední přípravy :)

V sobotu odjíždíme do Cannes a předstartovní přípravy finišují. Rozhodl jsem se, že v Cannes nebudu za trubku a že si opravdu detailně prostuduji, co je to UMTS - výsledkem čehož ležím půl roku v knihách a specifikacích. Nejlepší to bylo první dva týdny, když jsem opravdu měl dojem, že jsem všechno pochopil. Jenže pak jsem našel pár droboučkých nesrovnalostí, zanořil se a z drobného ponoru do specifikací se stalo půl roku. Platí totiž, že čím hlouběji se v UMTS pohybujete, tím ménší máte dojem, že mu rozumíte. Vedu čilou korespondenci s polovinou světa včetně lidí, kteří vymysleli četné patenty a došel jsem k závěru, že to nikdy nepochopím. Sdělil jsem tento svůj závěr jednomu z členů UMTS fóra a ten mi odpověděl, že nemám věšet hlavu, že on taky ne. Uklidnil mne. Kromě toho jsem zjistil, že jedním z lidí kolem UMTS standardu je můj příbuzný Erich, radostné to shledání. Právě jsem se díval a moje složka 3G na pevném disku má 821MB dat.

17. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Počty odeslaných SMS se liší podle výrobce mobilu

Našel jsem zajímavou studii od Yankee Group - ta sledovala využívání SMS v návaznosti na jednotlivé značky mobilů. Už jsem o tom dříve přemýšlel také a je dobré vidět statistické výsledky. Takže následující procenta ukazují, kolik procent uživatelů mobilu danné značky odeslalo alespoň jednu SMS za den:

17. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Motorola MPx200 – tak má vypadat propadák

Jsem rád, že nejsem v tomto názoru sám a že se dostal i na papír tisku. Jestli považuji nějaký smartphone za propadák, pak je to Motorola MPx200. Chytrý telefon za hromadu peněz s funkcemi, které osloví opravdu málokoho. Jestli mu něco chybí, tak je to především fotoaparát a bluetooth. Souhlasím s tím, že dnes nemá smysl kupovat si chytrý telefon, který tyto funkce nemá, především když konkurence za podobnou cenu obojí nabízí. Podobný názor má i britský Mobile Today: “An integrated camera may not appear to be an essential tool for business users but when rivals are all equipped with cameras and even include video recording, it’s a blow not to have one.”

17. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Mobilní hra ovládaná vestavěným fotoaparátem: Moorhen Camera X

Čekal jsem, kdy někdo přijde s další praktickou ukázkou využití fotoaparátů vestavěných do mobilního telefonu. A hle, je to tady - tentokráte v zábavní oblasti, tam je to řádně třeba. Moorhen Camera xUž žádné snímání ISBN kódů z knížek a online porovnávání nabídek, tentokráte se čočka v mobilu využije přímo k ovládání hry. S inovací přichází firma Mobile Scope a jde o mobilní verzi Slepiček, hry Moorhen. Ta se na trh bude dodávat i ve verzi Moorhen Camera X,tedy ovládaná čočkou aparátu.

17. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Na eBay se draží číslo – a už za milion korun…

Díky přenositelnosti čísel jsou telefonní čísla v USA nyní vhodná i "na kšeft". Na eBay právě běží dražba telefonního čísla 212-867-5309 a zatímco ještě v sobotu číslo bylo k mání za dva tisíce dolarů, v neděli večer se vyšplhalo k 15000 dolarům a v pondělí ráno se dražilo přes 40 000 USD, tedy kolem milionu Kč. Aukci si můžete prohlídnout a přihodit si zde, do jejího konce zbývá ještě šest dní.

16. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Druhá generace Tamagoči přichází – s infraportem

Tamagoči byl kdysi velký hit - japonský hračkářský gigant Bandai jich od roku 1996 prodal přes 40 milionů kusů. Princip hry je jednoduchý - máte svoje digitální zvířátko, o které se Tamagoči 2004staráte. Nu a nyní přichází druhá generace Tamagoči a znovu se jí předpovídá megaúspěch. Druhá generace Tamagoči je totiž vybavena infraportem a dva tamagočiové se mohou díky tomu navštívit a seznamovat.

15. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

BREW bude bojovat o přízeň i v Evropě proti J2ME

V Evropě to v rovině aplikační v mobilech vyhrávají zatím javové aplikace J2ME, midlety - to samozřejmě v případě, že nejde přímo o nativní aplikaci pro Symbian či Mobile Windows. Jenže minulý týden probíhala v Londýně vývojářská konference věnovaná BREW a Qualcomm bude chtít tuhle svoji technologii protlačit i do Evropy.

15. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Syndikace obsahu: Google se přiklonil k Atom proti RSS.

O RSS se už dlouho nedá říct, že by to byl příliš jednotný formát pro syndikaci obsahu, na druhou stranu v něm existuje základní množina prvků, které fungují prakticky kdykoliv a kdekoliv a jíž se většina webů drží. Krom toho pro parsování RSS existují knihovny pro všechny možné programovací jazyky, takže RSS je oblíbené a rozšířené navzdory tomu, že má snad pět různých verzí.

13. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

První nalezená WiFi restaurace: Jáma

Dneska jsem našel první skutečnou restauraci, kde nabízejí WiFi. Já vím, existuje pár restaurací, kde WiFi nějakou shodou okolností chytnete například díky tomu, že je vedle nečí hotspot, nebo že tam hotspot zavedl Telecom (KFC, KávaKávaKáva), tohle je ale první restaurace, o které vím a která si sama vlastními silami zřídila WiFi hotspot pro své hosty. A ještě ke všemu zdarma. Jmenuje se Jáma a je v ulici V Jámě, kousek od Václaváku.

13. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Nokia Series 60 Python

Do jedné diskusní konference už dorazily první poznatky týkající se programovacího jazyku <IMG height=232 alt=nokia-python src="/wp-content/uploads/nokia-python.jpg" width=200 align=right border=1>Python pro Nokia Series 60 zařízení. Screenshot už ukazuje, jak se v Pythonu pro Nokie programuje, vypadá to jako normální Python, má to ale plný přístup k GUI Series 60. Konečně tedy bude možno datlovat si vlastní aplikace i přímo v mobilu a nevyvíjet je jen na počítači v SDK. Osatně, Python je poměrně jednoduchý programovací jazyk, takže se jistě mnoho zajímavých aplikací v něm objeví.

13. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉