Kolik zákazníků mají mobilní operátoři DOOPRAVDY?

Patrick Zandl · 27. červenec 2004

Mobilní operátoři se radostně chlubí počty zákazníků, přitom většina lidí znalých věci má o těchto číslech seriosní pochybnosti. Ledaskomu už pomalu dochází, že počet SIM karet se nemusí rovnat (a nerovná) počtu skutečných fyzických uživatelů, neb jeden jedinec může mít a začasté také má i více SIM karet. Na tohle už jsme si snad i zvykli a pokud jsou ty SIM karty živé, nelze zase tak moc namítat, snad jen hádat se o slovíčka.

Jenže magií je také způsob, jakým operátoři počty SIM karet počítají. U klientů tarifních je to jasné - sečtete ty, kteří platí paušál a výsledné numero je nezpochybnitelné - když někdo platí paušál a nevolá, pořád je to klient. Horší je to u prepaid karet. Jak dlouho může být SIM karta neaktivní, tedy bez hovorů, SMS či dat, aby se nezapočítávala do "živých karet"? Každý operátor na to má jiný přístup a nikdy se jím moc nechlubí. GSM Asociace k tomu kdysi vydala doporučení, na které každý zhusta kašle a jede po svém.

V poslední době se až příliš často ozývá hlas, že Eurotel má klientů ve skutečnosti mnohem méně, než kolik udává. Eurotel stále udává čísla z letošního března, kdy prý měl 4,3 milionu klientů. Ve skutečnosti těch, kteří mohou volat, může mít až o milion méně. Důvěryhodné zdroje se zapřísahají, že nedeaktivovaných, tedy funkčních SIM karet v síti Eurotelu je kolem 3,5 milionů (údaj z května). Na zprávu narážím stále častěji - ptají se na to novináři i zaměstnanci operátorů a nejsem sám, kdo to slyšel.

V květnu jsem se pokoušel to ověřit. Není jak. O počtu klientů můžete pochybovat, můžete mu věřit, ověřit ho ale nemůžete, protože k databázi vás nikdo nepustí. Volat tiskové mluvčí je zbytečné, ostatní lidé neví jistě nebo ví jistě a vy nevíte jistě, proč oni vědí jistě. Jistě se tedy nedá říct nic. Můj názor je ale ten, že na zvěstech něco pravdy bude a číslo 3,5 milionu klientů považuji za realistický odhad situace Eurotelu na trhu. S tímto číslem koresponduje vývoj ARPU i některé další nepřímé indicie - a nakonec až příliš zřídka kolem sebe vídám Goučkaře, zatímco pozici Oskara považuji za realisticky udávanou a pozici T-Mobile za mírně nadhodnocenou. Pokud by to tak bylo, Eurotel už před několika měsíci ztratil své prvenství v počtu zákazníků a přenechal je T-Mobile. Kdyby to tak bylo, tomíčkáři by měli důvod k jásotu. Jenže jistě se neví nic a zpráva žije na rozhraní fámy a pikantní insider info...

PS: Není bez pikantnosti, že v tiskové zprávě Sonim Technologies o tom, že Terrence Valeski se stává šéfem této společnosti, se uvádí počet zákazníků Eurotelu jako 3,4 milionu. Podle mne ovšem spíše než pozdní přiznání jde o překlep. Není v zájmu Valeskiho ani Telecomu nyní zveřejnit skutečný stav, pokud je takto odlišný...

!++0|4|Jak vypadá pozice Eurotel versus T-Mobile v počtu zákazníků podle vás?|Eurotel stále vede|Oba jsou prakticky vyrovnáni|T-Mobile jej pomalu předehnal++!

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook