Nokia party – prodávali jsme Eurotel

Podle fotek, které jsem posílal v průběhu, můžete oprávněné usoudit, že jsem byl na Nokia Party. Nokia Party je vždy pojem. Snad každá firma tu pořádá své party, zrauty a podobně podniky pro lidí, kteří ji za něco stojí nebo se tam procpou, ale Nokia party je vždy vrchol, to se nedá nic dělat. Jak by ne, na Nokia party nedochází pití, je tam vždy narváno a vždy tam potkáte spoustu lidí, které znáte, nebo byste znát odkenud měli. Nejinak tomu včera. Ačkoliv simultánně probíhaly další party, jako třeba party Philipsu, na Nokia party se záhy začali lidí z těchto party přesouvat.

Nad stanem na pobřeží (pokud nevíte, jak vypadá megastan, tak to je on) svítily proudy světla že světlometů - po půlnoci když jsme seděli na pláži v písku a popíjeli, tak jsme si Takhle vypadal Nokia stan, foceno z LG7100dělali srandu, že je tam má protiletadlová baterie Nokia, která střeží stan proti bombardérům že Siemense. Těsně na jednou stranou stanu šumí moře a pokud si člověk chce pročistit hlavu nebo mírně popovídat, stačí vyjít že stanu na molo, posedět, popít.

Party byla, jak jinak, narvaná k prasknutí. Hrála nějaká finská kapela, která výborně hrála staré dobře šlágry a dav se opravdu dobře bavil. Pokud byste se na ty lidí dívali jak na dav, bylo všechno v pořádku, ale zajímavé bylo vylest si na takový květináč před pódiem a z výšky se dívat na ten dav a rozebrat ho na jednotlivce. V sáčku, často s u krku povolenou košili tam křepčili významní zákazníci Nokie, významní konkurenti i lidí, kteří se tam prostě nějak přimotali. Výborný pohled. Mimo jiné jsem zjitil, že Steve Langkamp (kdysi marketingový šéf Eurotelu) je COO v Magic4, což je firma produkující prohlížeče do mobilů, samozřejmě do všech jiných, než Nokia telefonu. Prostě četná shledání.

Party jsme skončili někdy po první hodině, protože po deváté ranní začíná keynotes, kde vystupuje i Valeski z Eurotelu a my jsme to chtěli vidět a přišlo nám nemoudré hned že stanu vylézt na přednášku, když už po ní pojedeme dvanáct hodin domů. To by fakt nemuselo dobře dopadnout. Ostatně, ani Valeskiho jsem na party neviděl. Zato jsem udělal průzkum mezi zde přítomnou česko-slovenskou honoraci telekomunikací, kdo se stane novým majitelem Eurotelu. Všeobecně se tipuje, že to nakonec nějak koupi Vodafone. Podrobnější analýza kolem půlnoci zněla, že nějaká finanční skupina koupi Telecom, prodá Vodafone Eurotel, na tom se finančně zahojí a pak rozstřílí Telecom na části komukoliv, kdo bude ochoten si něco koupit. Devět z deseti lidí v telco si to myslí, tak se to asi stane ;)

Automaticky Ohakovano. Tímto se loučím z Cannes, dalzi zprávy už asi budou jen via MMS (pokud si zase já vůl neprohodím sim kartu), protože na počítačích bude narváno a my budeme chtít brzy vyrazit.

26. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

UMTS starty – odlišně je chápe T-Mobile i Vodafone

Velmi vlažná prohlášení adresoval UMTS technologií šéf T-Mobile Rene Obermann na GSM kongresu v Cannes. Podle něj jde o velmi slibnou a potřebnou technologií, která má bohužel malou oporu v dostatku mobilů. T-Mobile se podle Obermanna nevydá cestou, jakou zvolil Vodafone, tedy prozatímní provozování sítě pouze pro datové služby, UMTS síť T-Mobile je přístupná všem, kdo mají T-Mobile kartu či roaming, UMTS mobil a jsou v oblasti UMTS pokrytí.

25. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Tema v Cannes – Push to Talk over Cellular aneb PoC

Jedním z hlavních témat v Cannes je Push to Talk ověř Cellular aneb PoC. Včera mu byl věnován celý jeden konferenční blok (blog?), kdy svoje zkušenosti presentovali lidé, kteří už s PoC nějaké mají, jinak zmínky o této technologií má prakticky každý a v podstatě každý přednášející ji tu vidí jako záchranu pro upadající příjmy z hlasových služeb.

25. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

T-Mobile Caller Tunes

Na stánku T-Mobile se mluví o tom, že služba Caller Tunes bude v nejbližší době spuštěná i v České republice. Ohlásit by ji oficiálně měli na dnešním večírku T-Mobile. Služba Caller Tunes (nevím, jak se jmenuje česky) představuje možnost nastavit si vlastní tón (hudební skladbu), který se ozve uživateli, jenž vám volá, místo oznamovacího tónu ve sluchátku. Za službu se platí měsíční poplatek. Prý je všude jinde úspěšná, jak by také ne, je to taková blbůstka, která se musí lidem líbit.

25. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Location Based Services – jsem k tomu skeptický

Protrpěl jsem několik přednášek o Location Based Services (LBS). Přednášky byly z větší části postavené na presentaci konkrétních produktů a nebylo to zase tak zajímavé. Služby založené na znalosti polohy jsou v mobilních sítích s oblibou velmi diskutované, všechna řešení ale mají svoji nevýhodu. V zásadě jsou dvě možná řešení: lokalizace na bázi znalosti Cell ID, což je docela nepřesné (s tolerancí stovek metrů) nebo na bázi GPS, což předpokládá vestavbu GPS modulu do mobilu. Existují kombinace (představuje je třeba Siemens), kdy lokalizace polohy podle Cell ID zrychlí samotné přesné určení polohy podle GPS. Jenže v každém případě (tedy použitelném případě) to předpokládá vestavět do mobilů něco, co v nich dneska není, tedy GPS. Hodně firem (jako Webraska) to řeší externím GPS, které připojíte k smartphone a dohrajete do něj patřičný software. Webraska má to GPS připojitelné kabelem, existují ale i propojené přes bluetooth.

25. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Konec MMS zpravodajstvi z Cannes

Tak to vypadá, že moje MMS zpravodajství z Cannes předčasné konci. Všechny mobilní sítě jsou zoufale přetížené, dneska jsem se tu snažil opět učinit několik pracovních hovoru a skončilo to fiaskem, kdy jsme se vzájemné moc neslyšeli. Operátoři to vyřešili svorně tak, že odpojili GPRS a tím i MMS, jak jsem avizoval, ostatně telefonovat v Boygues sítí se absolutně nedá, Orange France ještě trochu jede a SFR na třetí pokus také. Hlavně že se na veletrhu tak často mluví o MMS seamless user expirience - moje user expirience je spíše naser expirience. Go karta tu nefunguje vůbec, už bez ohledu na telefon. Prostě super - na největším kongresu mobiláru mobily nefungují.

25. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Dnesni keynotes session – Ollila, Svanberg a dalsi

Před chvilkou skončila keynotes session, kde mluvil šéf Nokia Jorma Ollila, prezident Ericssonu Čárl Henric Svanberg a Paul Ottelini, prezident a COO Intelu. Pak ještě povídal něco Rich Tempeton z TI, to ale už bylo neuvěřitelně nudné a v podstatě na bázi firemní produktové presentace, takže jsem to nevydržel a utekl.

25. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Další přednáškový blok: video services

Dnešní přednáškový blok začíná tématem videosluzeb. První mluvila Laura Rovizzi z italského operátora Wind. Podle zkušenosti Windu videoprenosy buďto vyplňují čas mezi dvěmi aktivitami, nebo dublují právě probíhající aktivitu, například při poslouchání nějaké konference se stahuje video jen tak pro ukrácení dlouhé chvíle. To je zajímavé si uvědomit - video na mobilech není pro lidí nijak primární a od toho by se měla odvíjet použitelnost i cena.

Wind ve své sítí videoslužby nabízí v portálu přes i-módě. Používání dle typu videoslužeb je následující:

28% erotika
22% zprávy
11% sport
13% hudba
7% komix
7% počasí
3% finance
2% doprava

Polovina uživatelů videosluzeb u Windu jsou stali uživatele a zajímavé také je, že streamovani videa je rovnoměrně rozložené během dne i noci, nevznikají žádné špičky. Důležité pro nástup video služeb je podle Rovizzi jednoduché ovládání telefonu, jejich dostupnost a přednastavení videosluzby v telefonu tak, aby uživatel vůbec nic nemusel aktivovat ani nemusel nikde nic nastavovat nebo někoho o nějaké nastavení žádat, což vyžaduje spolupráci s výrobcem mobilů.

Druhé vystoupení měl Hugh Griffiths, šéf datových produktů u britského operátora O2. Ten říká, že "obsah je král" - s tvorbou obsahu jsou spojené vysoké náklady (pořízení a správa obsahu, marketing obsahu a programování platformy) a že by to operátoři měli respektovat a nabídnout poskytovatelům obsahu nějaký únosný model podílu na poskytování obsahu skrye mobilní sítě. Zajímavé jsou ale hlavně zkušenosti O2 s mobilním obsahem. Kupříkladu udělali pokus, že 70 lidem rozeslali klip, kde někdo nafukuje na pláži gumový člun, pak přiběhne kluk, do člunu skočí a tomu člověku co ho nafukoval tím tlakem praskne hlava. Klip se během několika týdnu rozeslal na 20 miliónů počítačů. Ale to byl jen takový pokus, co se stane s nehlídaným obsahem, jak se dalo čekat, přesvědčil O2, že si svůj obsah musí hlídat...

Podle zkušenosti O2 je důležité, aby uživatel byl přesně informován o tom, jak dlouho se bude zvolený videoklip stahovat. Pro spokojenost uživatele je i u videa velmi důležitá hlasová kvalita (obrazová je v rámci možnosti zařízení samozřejmost). O2 také tvrdí, že obsah se má přidávat do již existujícího portálu a nemá se vytvářet speciální portál pro video. Je také důležité nabídnout lidem obsah zdarma a možnost sdílet jimi vytvořeny obsah jako mms fotografie a videa.

Třetím přednášejícím byl Franz Joachim z UPC Morgen. Ten zase přinesl několik praktických údajů o tom, jak takový dnes distribuovány videosoubor vypadá. Má délku 80-120 KB, 10-12 frame/s, jeho stažení trvá 25-30 vteřin, zhruba stejně dlouho trvá jeho přehrávání. Video má typický rozměr 128 x 96 bodů a je blokováno pomoci DRM proti preposlani dalšímu uživateli. To jsou ale zkušenosti s Blue řešením UPC. Nicméně už z toho je vidět, že video na mobilů zatím rozhodně není o přehrávání celovečerního filmu.

Co podle Joachima uživatele motivuje k přehrávání videosouboru na mobilů?

  1. uspokojení z toho, že používá nějakou kuriozitu, se kterou se může pochlubit přátelům
  2. touha sdílet s někým nějakou hezkou chvíli a to především mezi partnery a přáteli
  3. specifické kontextově potřeby, například stažení traileru v okamžiku, kdy přemýšlíte, na co jít do kina.

Podle Joachima je nebezpečím pro rozšíření mobilního videa souboj formátu - 3GPP standardizuje .3gp formát, Microsoft tlačí svoje Windows Média a ještě jsou tu Reál Média. Tím vznikají problémy s podporou videa v mobilů - některé mobily video nepodporují vůbec, jiné jen některý kodek a jsou s tím problémy, například už při posílání MMS zpráv mezi mobily, kdy si člověk musí uvědomit, že některé mobily video v MMS vůbec nepodporují.

Joachim také upozorňuje na to, že můžeme být překvapení - velké zkušenosti s distribuci videa pro nízkou šířku pásma mají totiž firmy podnikající v porno businessu a tu se do mobilního videa pouštějí s velkou vervou...

25. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

V Cannes je rušno

Včera byl opravdu nacpaný program a dneska to nevypadá o mnoho lépe. Za chvíli začínají keynotes, kde má vystoupit Obermann, šéf T-Mobile a také jeho vodafonní protějšek. Tak tam utíkám. Ukázalo se, že MMS přenos docela funguje, jen když zadám subject, tak to tam hodí nějaké nesmyslné znaky. Řešení se subjectem je, dělat to jinak.

24. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Siemens tisková konference

Tiskovou konferenci Motoroly jsem z poloviny zasabotoval a prchnul z ní, protože se tam nedalo sednout, byl tam vydýchaný zvuk a nebylo nic vidět, jen při maximální snaze slyšet. Díky tomu jsem v předstihu dorazil na Siemens tiskovku a zaujal strategické místo, protože situace s narváním se zde opakovala. A protože jsem měl možnost si v tomto případě si něco zapisovat, podívejme se na pár zajímavých momentů ze Siemens presentace.

24. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Samsung představuje dva nové mobily

V Cannes bude Samsung představovat dva nové mobily, vyhmátnul jsem jim tiskovou zprávu ještě před konferencí, takže stručný popis mobilů je ode mne už na Mobil.cz. Teď kmitám na přednášku o roll-outu 3G sítí, dneska je husto zajímavých témat, potřeboval bych se na klonovat.

23. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Jen tak před odjezdem…

Tak mám kompletně zbaleno na GSM kongres v Cannes - maličkou taštičku s osobními věcmi a velký batoh technického vybavení. Nakonec jsem reorganizoval věci, které s sebou táhnu, zhruba následovně. Digitálním fotoaparátem se stává Sony DSC-V1 (sponzorují BakovDevils), kterým jsem nahradil svoji 717. 717 je sice o něco lepší foťák, ale také podstatně větší a na to, co v Cannes budu fotit, bude V1 ideální, má i pouzdro na opasek, zatímco 717 je opravdu kus skla, na který s sebou musím nosit batoh. Z notebooku jsem odinstaloval připojení do sítě via GPRS, protože je pravděpodobné, že bych nevydržel, někde to vyzkoušel a pak by mne šlak trefil, až by dorazil účet. Takže připojení do internetu jen přes WiFi nebo ethernet na press centru případě kdekoliv, kde nepozorný síťař nechal ve WiFi díru. Počet hotspotů v Cannes je podle všech katalogů buďto velmi malý, nebo cena 30 € za hodinu není to, co potřebuji.

21. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

WiFive323 Phone for Windows Mobile

Další vkusný software pro využití WiFi v zařízeních založených na Windows Mobile se jmenuje WiFive323 Phone. A skutečně, jak očekáváte, je to VoIP telefonie pro PDAčka založená na Windows Mobile. Podporuje SIP i H.323, teoreticky by to tedy mohlo spolupracovat s mnoha službami nabízeními i u nás. Technické specifikace najdete zde na stránkách výrobce. Ku stažení zdarma na Handango - volat lze mezi PC a mezi PDA vybavenými tímto programem.

20. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Drobky: Nová síť wOzNet, první megapixelové GSM Sharp GX30, Eurotel Jukebox

Na Mobilu vyšel zajímavý článek Petra Nachtmanna věnovaný nové bezdrátové síti wOzNet. Má jít o maličká zařízení, které půjde připevnit na věci, zvířata atd, která bude vybavena GPS a pomocí základnové stanice bude mít síť přehled o tom, kde který čip je. A stojí za tím zakladatel Apple Steve Wozniak, takže to asi nebude úplná bouda. Smůla je, že to pracuje v pásmu 900 MHz (v USA volné).

20. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Návrat mezi T-Mobile a Go nepochopení

Včera jsem opět rozšířil řady zákazníků T-Mobile. Ne snad, že bych zrušil soukromého oskárka, ale podařilo se mi včera odchytit dva statutární orgány mého zaměstnavatele a dotlačit je do Jindřišské, kde je naproti sobě prodejna Eurotelu a T-Mobile. Bez statutárních orgánů totiž ani ránu a podle společenské smlouvy podepisují dva. A tak se upsali na dva roky k T-Mobile, já jsem zinkasoval Hit tarif, tlustou složku papírů a po deseti minutách jsem odešel bohatší o fakt, že konečně nemusím firemní hovory realizovat ze svého čísla. A také o příjemné poznání, že aktivace tarifu jde u T-Mobile už docela svižně (to kdysi nebývalo) a že už prakticky nic nestojí. Za aktivaci inkasují 121 Kč a skládá se záloha ve výši měsíčního paušálu.

19. únor 2004 - Pokračuj ve čtení 👉