Den blbec…

Včera byl elementární příklad něčeho, co označuji jako “Den blbec”. Co se mohlo vysypat, se vysypalo, co se mohlo pokazit, se podělalo totálně.

26. říjen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

High Speed Downlink Packet Access (HSDPA)

O datech v UMTS síti už něco málo víme, především to, kde jsou jejich zádrhely. Už tušíme, že to s rychostí nemusí být slavné, ale také to, že to slavné není ani se zpožděním a časovým rozptylem při přenosu dat, tedy se dvěma kvalitativními parametry, na které jsou služby vyžadující QoS háklivé. O HSDPA jsem již trochu psal, ale nyní to vezmeme maličko podrobněji. Jen připomínám, že HSDPA je systém rychlých dat pro stahování, tedy downlink, pro uplink se používá stávající mechanismus, případně se do Release 6 počítá s novým…

25. říjen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Elektronické mýtné – jak vypadá Toll Collect OBU

Když jsem tu minulý týden psal o elektronickém / digitálním mýtném, dostal jsem řadu reakcí. Nejvíce mne zaujalo to, co psal v komentářích Marko Zekič a z čeho jsem získal nástin dojmu, že kamion je rozšiřitelný o další přídavné karty podobně, jako počítač vybavený například PCMCIA, tedy že nebude problém vsunout u kamionu do slotu Toll Collect kartu, která se spojí s palubním počítačem a bude využívat jeho výpočetní kapacitu. Za následek by to mělo to, že by takové zařízení nemělo příliš mnoho smyslu krást.

25. říjen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Má být internetové připojení sociálně spravedlivé?

Včera na Lupě vyšel článek poslance za ODS Zbyňka Novotného věnovaný návrhu ministestva informatiky národní broadband strategie. Ponechám zatím stranou to, že při čtení textu jsem se nemohl zbavit dojmu, že jeho prvotním účelem bylo zatopit ministru Mlynářovi, protože materiál bazíruje na druhotných záležitostech (například rozprava, zda internet má být vysokorychlostní nebo širokopásmový, což je asi uživateli putna, pokud se mu data stahují rychle a levně), případně relativizuje Mlynářova tvrzení, aby je následně potvrdil. Nejzásadnějším momentem je zjištění, že ODS považuje za vysokorychlostní internet přípojku nad 1 Mb/s, zatímco Unie svobody MI by souhlasilo s rychlostí čtvrtinovou. Což je rovněž pro většinu uživatelů velmi hypotetická úvaha.

22. říjen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Přístupový bod Wline W 4500 s řízením rychlosti připojených klientů

Wline W4500

Oblíbený problém - jak efektivně limitovat rychlost připojených klientů k přístupovému bodu WiFi sítě tak, aby jeden klient nesežral všechnu rychlost. Řešení tu již bylo několik, na WiFiCentrum.cz jsem ale našel nový a zajímavý přístupový bod Wline W 4500 s cenou 2000 Kč bez DPH, který řízení šířky přiděleného pásma umožňuje. Nenašel jsem ovšem žádnou podrobnější informaci o tom, jak jemně lze přidělené pásmo řídit, podle obrázků administrace to ale vypadá, že vcelku dostatečně.

21. říjen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

EDGE parade

Zatímco krávy z Prahy postupně mizí (tedy alespoň ty plastové), přichází k nám další zábava dovlečená Eurotelem – ještě rychlejší mobilní data. Protože, abychom nežili v bludu, je třeba mít na paměti, že to byl Eurotel, kdo po dvakráte přišel s impulsem pro rychlá data. Ponejprv, když zavedl datový paušál a několik desítek tisíc lidí se přes GPRS připojilo k internetu. Podruhé, když Eurotel GPRS nazřel jako pomalé a zainvestoval CDMA. Můžeme si o CDMA myslet, co chceme, ale jisté je, že bez CDMA by nebylo EDGE. Už jsem tu probíral, že T-Mobile se prakticky nikde na trhu do rychlých dat nehrne, pokud nemá konkurenci – například v případě Vodafone funícího s UMTS nebo Orange utrácejícího právě za EDGE.

20. říjen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Zůstal jsem u Gmailu

Minulý týden mi vypršelo roční předplatné na Runbox.com. Už jsem jej neobnovoval - po několika týdnech používání Gmailu jsem se službou stále spokojen a zvyknul jsem si na ni.

19. říjen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Zaujalo na Invexu: WiFiCentrum a Keybola

Když jsem říkal, že na Invexu bylo houby, nebyla to tak úplně pravda. Našel jsem tam pár nových zajímavostí, ale bylo jich po málu, takříkajíc jako šafránu. Velký stánek zde mělo WiFiCentrum, což je slovensko-český shop s WiFi technikou. Možná mne budete kamenovat za mizerný postřeh, ale já si WiFiCentra poprvé všimnul v minulém PC Magazínu, takže coby český shop je pro mne novinkou. Navíc hezky provedenou.

19. říjen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Digitální mýtné jsem ještě nepochopil…

Máme prý mít digitální výběr mýtného. Kontrakt asi dostane v nějakém svobodném a spravedlivém tendru Český Telecom. Vymyslí se skvělá technologie nebo se ještě skvěleji koupí, aby byla kompatibilní s Evropskou unií. Každý kilometr po dálnici bude bedlivě střežit GPS a Gallileo. Naše silnice tím dojdou věčného spasení.

18. říjen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Overload

Omlouvám se, nepíšu nic. Turboúvod do UMTS se zasekl na těžkém pracovním přetížení. Dorazil jsem do práce a kupodivu se tu za mne po dobu mé nemoci nic samo neudělalo. Smlouvy se nezkontrolovaly, faktury se nezapsaly, lidi se sami nebuzerovali. Ach, jak zrádné je to zvratné SE. Nic SE samo neudělá. Udělám to buďto já, nebo konkurence. V danném případě bych raději, kdyby to vyšlo na mne. A tak jsem v turborežimu já i bez pokračování článků o UMTS… :)

15. říjen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Malá ocenění velkých mužů

Invex je mimo jiné příležitostí, jak dekorovat zasloužilé osoby a jiné veletržní exponáty. Podle stále rostoucího počtu ocenění a podle času, který při předávání cen věnují pořadatelé faktu, že se s cenami nedostalo na všechny zájemce, lze sice celou dekorativní šarádu spojenou s Invexem shrnout ze stolu jako pouhou snahu BVV protlačit alespoň v několika článcích invex do médií v positivním světle (a zároveň hromadně neurazit řídnoucí řady vystavovatelů). Jenže letos to všechno nabylo ještě komičtějšího rázu. Osobnost roku české informatiky a telekomunikací je cena, která se na Invexu uděluje již tradičně a již tradičně nic nevyjadřuje. Do této ankety totiž nominují své kandidáty vystavovatelé Invexu, dále členové SPIS, APVTS a CACIO – a nominují je na papír. Což je ten problém. Pokud nevíte, proč se papežové volí formou konkláve, tedy metodou, kdy se kardinálové coby voliči našlapou do malé místnosti a zamknou a vypustí teprve tehdy, když zvolí papeže, tak je to právě ten důvod (a církev už za 2000 let volbu přeci jen stihla vychytat). Pokud totiž máte napsat jedno jméno na papír, máte tendenci se opakovat. Napadne vás pár pohlavárů, kteří jsou všude viditelní, ale už si v tom kvaltu nevzpomenete, že Ferda Vonásek z První garážové s.r.o. má letos dva registrované telco patenty a v odborném i manažerském zahraničním světě je respektovanější, než manažeři státního podniku, kteří jsou zajímaví jen v tom momentu, kdy sedí v jeho čele, nikoliv pro své odborné kvality.

14. říjen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Kniha SMS – Střežení a ovládání objektů pomocí mobilu a SMS

Kniha o GSM alarmech

Tak jsem si na Invexu koupil knihu nazvanou “SMS - Střežení a ovládání objektů pomocí mobilu a SMS”. Stála cca 250 Kč (veletržní sleva, jinak 299 Kč), vydal ji Ben a autorem je Alexandr Krajčiřík. Kniha je vlastně sbírkou popisů nejrůznějších zabezpečovacích a ovládacích zařízení využívajících pro hlášení GSM síť. Autor zcela evidentně preferuje levné bastly a tuzemskou produkci, kniha je ostatně orientována na bastlíře a lidi, kteří si chtějí něco na toto téma doma splychtit. Něco takového jsem přesně potřeboval. Malý teoretický úvod, velký přehled zařízení na trhu (kniha právě vyšla, takže přehled je aktuální) a přehled snímačů a zapojení tak, abyste si na vybraný GSM alarm mohli připojit pár čidel a naučili se rozmístit je ve vozidle nebo objektu. </p>

13. říjen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉