Bezdrátové sítě v pásmu 120 GHz

Patrick Zandl · 8. červen 2005

Už dlouho jsem nepsal na Marigoldu nic o nějakém čarodějném udělátku. Nedávno jsem dostal od kamaráda z japonska sadu dokumentů věnovaných výzkumu NTT DoCoMo nových radiových frekvencí. Zatím jsem poslední použitelné sítě kladl někam do pásma 60 GHz, kde kvůli absorbci způsobené kyslíkem tyhle sítě nemají daleký dosah, na druhou stranu mají solidní rychlosti momentálně až 1,5 Gb/s. Cokoliv nad to už jsem považoval za radioastronomii a pokus naslouchat rozpadu hvězd.

Chlapci v NTT DoCoMo na to šli poněkud jinak - vytáhli si frekvenční tabulku a šli se podívat, kde je volno. Ejhle, zjistili, že v pásmu nad 100 GHz je docela slušně volno, samozřejmě kromě vyhrazených prostorů pro radioastronomii. V takovém pásmu 120 GHz si našli volné pásmo o šířce 14 GHz (tedy pásmo 116 - 130 GHz, což usoudili, že by mohlo stačit i pro solidní kanálovou rozteč s výhledem do krátké budoucnosti.

Jak to s volnými pásmy vypadá v Japonsku a co na to povětrnostní vlivy a kyslíková absorbce, ukazuje následující obrázek (z dokumentů NTT):

Kyslíková absorbce a povětrnostní vlivy

Pánové se rozhodli prakticky ověřit, zda by bylo proveditelné takové spojení sestavit. Vzhledem k nedostatku vhodných a kvalitních součástek pro sestrojení radiového spoje na takové frekvenci celou záležitost obešli tím, že spoj sestavili jako opticky na stejné frekvenci, když použili optický signálový generátor milimetrových vln. Na vzdálenost jednoho kilometru dosáhli rychlosti 10 Gb/s.

Další detailní podrobnosti si můžete dostudovat zde v PDF verzi článku...

Vzhledem k tomu, že tento článek je z roku 2003 a já viděl materiály z konce roku 2004 a ve výzkumu nepokročili zase moc daleko, tak bych se nebál, že by téhle technologii hrozilo v nejbližší době praktické nasazení. Přeci jen součástky schopné práce na tomto pásmu jsou dost limitující (tím, že prakticky nejsou).

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook