VoipBuster nabízí volání na pevné linky zdarma (a Teleo a Xphone)

Patrick Zandl · 5. červen 2005

VoipBuster je program/služba, který je v posledních dnech na českém internetu pro telefonování stále populárnější. Důvodem je fakt, že od června lze s tímto programem telefonovat na pevné linky z počítače zadarmo - ačkoliv maximální doba hovoru je omezena na jednu minutu. I tak je to zajímavé.

Kde jsou problémy? Tak především VoipBuster má tuto nabídku pouze jako marketingovou akci. Ještě v květnu nabízel telefonování za jeden eurocent, i to bylo dost laciné, ale mnoho uživatelů to přeci jen nepřesvědčilo na to, aby si předplatili kredit u neznámé švýcarské společnosti. Za jeden cent není tak zajímavé, jako zadarmo, ale reklamní kampaň to udělá větší, než protelefonované peníze, řekl bych. Ovšem s tím rizikem, že VoipBuster telefonování zadarmo zařízne. Už tak přistoupila firma k omezením - ještě včera mohl být hovor zdarma dlouhý až dvě minuty, dneska už se na webu hovoří jen o minutě. Na druhou stranu se na webu také tvrdí, že když si koupíte kredit za 1 euro, budete moci do těchto destinací volat zdarma bez omezení. Nějak se mi to nezdá - neznám nikoho, kdo si to koupil a sám to riskovat nechci, ale datle ani Stalinovi nevyrostly, někde tam bude háček.

Teleo

V oblasti VoIP se to v poslední době slušně mele. Na úspěch Skype v podobě devíti a půl miliardy provolaných minut by rádi navázali i další. Například Teleo existující z počátku roku. Na měsíc zdarma na test nebo za pět dolarů měsíčně s vlastním kanadským či americkým příchozím telefonním číslem dle přání a 250 minutami do pevné telefonní sítě zdarma (vztaženo k vybraným destinacím), minuta dalšího hovorného do normálních destinací (USA, Kanada, Německo, ČR atd) je za dva centy, tedy za nějakých 50 haléřů na minutu. V měsíčním paušálu je i hlasová schránka a přesměrování hovorů (které Skype zatím řádně nemá). Volání mezi uživateli Teleo a na jiné SIP telefony je zdarma úplně. Vtipná je integrace do Outlooku i brosweru, takže čísla v nich můžete přímo volat přes Teleo - prostě je to hezky vymakané, jen to nemá české příchozí číslo. Škoda přeškoda.

A české Xphone

Relativně čerstvou novinkou je česká služba Xphone, která se teprve chystá a je ve fázi betatestů. Proč běží na ORG doméně nechápu, ale asi to není tak podstatné, jako trochu matoucí. Jde opravdu o českou službu, testoval jsem ji a vypadala nadějně, je také postavena na standardním SIPu, ale měla se do ostrého provozu rozeběhnout v červnu a zatím mi jen server zmizel z internetu. Snad se probudí. Na druhou stranu, oproti Softphone.cz tu vlastně nic nového není a Softphone zatím funguje hezky.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook