Story o sousedských sítích (13.)

Když už nás Noname tak hezky popíchl, zkusím sesumírovat několik zajímavostí ze světa komunitních sítí(=CZFree.Net).
 
Pohybuji se v pražském CLOUDu (což je de facto jeden autonomní systém), který je podle mého názoru ztělesněním anarachie, kdy duchovní vůdci (provozovatelé AP) dobrovolně respektují rozumná rozhodnutí gubernátora. On je naštěstí rozumný, takže zjevné blbosti, které u duchovních vůdců narazí, nijak netlačí. Takže například nastavení OSPF v jedné části CLOUDu vypadá tak, že výpadek okruhu je detekován až po čtyřech minutách - to aby nestabilní Linuxy měly dost času naběhnout po zresetování.

11. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Technicko osobní zážitky

Tak jsem tak nějak doufal, že RaDo, Ook nebo Sean sem také něco napíšou, když já nemůžu, ale vypadá to, že to zůstává na mně. Jak jsem ale už upozorňoval, nemám tentokrát čas psát každý den něco, věřím, že mě omluvíte. Mám nápad na jeden wi-fi related článek, ovšem zabere to dost času, takže to tu vyjde doufám v pondělí ráno.

Jinak v krátkosti souhrn mých technicko osobních zážitků za včerejšek:

1. Volal mi známý - Skot, řídí v Praze jednu irskou společnost - odešla od nich jedna zaměstnankyně - jak se totiž dozvěděl, pracovala pro konkurenční společnost a k němu šla jen vyzobat databázi (nechápe, u nich by takový člověk už nikdy nesehnal zaměstnání, protože by každému zaměstnavateli bylo jasné, že může podtrhnout i jeho). Tak mě poprosil, zda-li bych neprošel komp na kterém dělala a server, jestli tam po ní nezůstaly nějaké prasárny (trojani atd.). Naštěstí byla buď tak blbá, že tam nic dát neuměla a nebo tak chytrá, že to rychle odstranila.

2. Volal bratranec - otvírají dnes bar přidružený k jeho vinotéce. Mimochodem IMHO nejlepší v Praze, on sám je jedním z deseti nejlepších sommeliérů v ČR, pro víno jezdí většinou přímo k vinařům (specializují se samozřejmě zejména na Francii, ale mají i hodně ČR, Itálie, Chille atd.) a tak u nich nakupuje velká část luxusních restaurací v ČR (teď mají i vlastní internetový obchod s víny). Ale zpět k tématu - instalovali tam kamery, šéf chce prohlížet zaměstnance z domova, potřebovali znát nastavení jejich routeru, který jsem tam instaloval. Byl jsem kousek od nich a tak jsem se tam šel kouknout.Jeho prohlížeč neustále skákal na nějakou stránku, zjevný projev nějakého červa. Tak jsem stáhnul nějaký spyware remover a nestačil jsem se divit - 537 šmejdů.Samozřejmě má w98 a MS Explorer. Hrál jsem si s tím asi 3 hodiny, každý odstraňovač jich odstranil jen část.
Jinak nový bar je úžasný, byla tam ještě spousta práce - navážely se nápoje, skleničky, uklízelo se, tak jsem se k nim připojil, protože dnes ráno měli kolaudaci a muselo se to stihnout. V jednu hodinu ráno bylo hotovo a tak nám barman předváděl celý nápoják (učil přitom svého zástupce). Takže jsem dnes přišel do školy se tříhodinovým zpožděním ;-)

9. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

CDMA je slepá ulička

CDMA je slepá ulička

Ano, vím, že možná tnu do živého a že se mnou mnozí nebudete souhlasit, přesto si neodpustím tuto polemiku na téma CDMA. Vedly mě k tomu vlastně dvě události. První byla Wireless Wednesday minulý týden, kde jeden člověk v diskusi (myslím, že to byl pan Čermák z firmy LogicaCMG z firmy Logos - vytváří pro Eurotel jejich Office Connector) upozorňoval na to, že se ve světě diví, jak tu máme úžasně levné neomezené mobilní připojení a pan Ryšánek z Eurotelu přihazoval, že nikde na světě nemají tak velké pokrytí vysokorychlostním mobilním datovým připojením. Druhá příčina pak byl včerejší článek EDGE - internet ve stínu CDMA na Živě. Autor - Ota Schön v něm srovnával rychlosti EDGE a CDMA a ke svému překvapení zjistil, že je CDMA dvakrát rychlejší. Mohlo by se zdát, že EDGE je předem odsouzen k zániku a že CDMA je nějaká super technologie, ale zkusím vysvětlit můj osobní pohled na věc.

7. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Největší česká databáze bezdrátových sítí již obsahuje 194 záznamů

Mapa Wi-Fi sítí

Předpokládám, že Patrick je touhle dobou už někde v letadle na cestě do Egypta (i když nevím přesně kdy odlétá), přejme mu šťastné líbánky a málo teroristů po cestě.

Protože udělal tu chybu ;-) a nechal mi redakční práva do systému, tak sem opět budu dva týdny přidávat články já. Doufám, že se tentokrát přidají i ostatní s těmito pravomocemi, už si nebudu moci dovolit trávit tím denně 3 hodiny.

První má zpráva se týká seznamu Wi-Fi sítí na Internet Pro Všechny. Malinko Mílovi Sovovi pomáhám a tak jsem rád, že seznam stále roste a roste. Dnes je tam 195 sítí a dalších zhruba 60 je připravených ke schválení. Bohužel ale ti co sítě přidávají jsou nepoučitelní a do přidávacího formuláře píšou nesmysly, čímž přidělávají Mílovi spoustu práce, a z mnoha důvodů nemá Míla čas jim několikrát volat a mailovat. Takže vy co jste tam svou síť přidali a přesto jí tam nevidíte - prohlédněte si vždy vzorovou síť a napište to podle toho. Do políčka cena nepatří údaje o počtu e-mailových schránek atd. Bez údajů o agregaci, rychlostech, cenách, pokrytí, … tam prostě vaše síť nebude přidána a basta. Míla k tomu napsal i článek, který by měl vyjít na Mobilu, zatím jsem jej tam nenašel. Tak sem dávám alespoň jeho včerejší tiskovou informaci:

SUŠICE, ČESKÉ BUDĚJOVICE (5. 12. 2004)V databázi bezdrátových sítí provozovaných sdružením Internet pro všechny je již 194 záznamů. “Je to v tuto chvíli největší databáze bezdrátových sítí, která zahrnuje komerční i komunitní sítě,” říká předseda sdružení Miloslav Sova. V databázi jsou všechny potřebné údaje pro zájemce o připojení, tedy ceníky, kontakty na provozovatele, popis použitých technologií, mapy pokrytí nebo výhledy z přístupových bodů.

Databáze je přístupná na adrese www.internetprovsechny.cz/wifi.php. “Ve spolupráci se serverem Mobil.cz jsme připravili i zjednodušenou verzi databáze, která je určená pro opravdu nejširší veřejnost,” dodává Pavel Sviták ze sdružení Internet pro všechny. Tato databáze je přístupná na adrese www.mobil.cz/mapawifi.

6. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

A zítra hurá na líbánky do Egypta

náš hotel

Zítra v noci odlétáme s Ditou na zaslouženou dovolenou a líbánky. K moři, do Egypta, do Hurgady. Počasí hlásí teploty přes 25 stupňů, balíme si plavky, opalovací krém a máme radost z toho, že necháme pražskou vlezlou zimu za sebou. Ergo na emaily nebudu odpovídat do návratu, internetem si volno kazit nebudeme…</p>

5. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Fotografie ze svatby

Naše společné svatební foto...

Tož svatba proběha a dopadla, jak měla. Žádná zvláštní událost, žádná noční můra se nenaplnila. Všem účastníkům a gratulantům děkujeme s Ditou za účast i přání a ti, kdo zůstali i na hostinu, si jistě na dietu stěžovat nemohli ;)

4. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Qualcomm představil čipset 3G/EDGE

Hlavní slabinou UMTS telefonů postavených na čipsetech Qualcommu pro evropské operátory byla absence podpory EDGE. Mobilní operátoři měli dojem, že zákaznící by se měly z rychlého WCDMA dostat do EDGE tam, kde WCDMA není a teprve ani když tam není EDGE, spadnout na GPRS. Jenže značná část telefonů pro UMTS měla smůlu, protože Qualcomm podporoval pouze GPRS. To bude pryč. Čipset Qualcomm MSM6255 podporuje jak WCDMA a GPRS, tak EDGE. Zdroj: TZ Qualcomm.

2. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

OFDM pro UMTS sítě

Rozhraní OFDM se stává stále populárnější a probojovává se do všech možných oblastí telekomunikací, takže by bylo s podivem, kdyby nedorazilo i do UMTS.

2. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Super 3G – když 3G není dost

Chytil jsem virózu a baže si nemohla vybrat lepší čas, když se za dva dny žením a o pár dní později odlétáme do Egypta. Doktorovi jsem nakázal, aby přivez antibiotika, do té doby jsem v rukou léčivých čajů. Alespoň mám čas blognout o pár novinkách ve vývoji 3G. O DBV-H píšu něco většího, snad to časem dotvořím.

1. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

UPC opět zvyšuje rychlost Chello internetu a to až na 4 Mb/s

UPC znovu zvyšuje rychlost svých služeb Chello pro domácí připojení k internetu. Od středy 1. prosince začne UPC postupně zvýšovat rychlost služeb Classic a Plus na dvojnásobek v odchozím směru a na dvojnásobek, respektive o třetinu v příchozím směru. Ceny za tyto nabídky chello se přitom nemění. Nabídka chello classic bude mít novou rychlost 2048 kbit/s směrem k uživateli a 256 kbit/s směrem od uživatele. Další nabídka chello plus pak rychlost 4096 kbit/s a 512 kbit/s. V prvních dnech prosince bude zvýšena rychlost pro více než 90 % uživatelů a nejpozději do vánoc pak pro všechny bez rozdílu.

30. listopad 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Sny (a svatba) plus svatební oznámení na mobil

Poslední tři dny do svatby. Prakticky nespím. Když usnu, zdá se mi, jak jedeme autem na radnici, jak přijedeme před radnici a nedá se tam nikde zaparkovat. Matrikářka mne ujistila, že to nehrozí, že je tam hromada parkovacích míst vyhražených pro svatebčany. Šel jsem se tam podívat. Fakt jsou. Večer jsem v klidu usnul a zase se mi zdál hrozný sen, že tam přijedeme a někdo si tam prostě jen tak frknul auto a zase se nedá zaparkovat.

30. listopad 2004 - Pokračuj ve čtení 👉