Voipově rušný týden

Patrick Zandl · 28. červenec 2005

Jak to tak vypadá, poslední doba je docela rušná na události na VoIP scéně a to nikoliv jen české.

Softphone

Tak ponejprv Softphone. Zdá se, že můžeme už poměrně přesně rekonstruovat, co se událo v síti tohoto českého VoIP provozovatele. Hlavní vývojář a administrátor Petr Styx se definitivně nedohodl s majiteli Softphone na tom, že by měl dostat podíl ve společnosti, pro kterou je klíčovým zaměstnancem a jeho software (který vyvíjel již dříve, nikoliv tedy pro ni) vlastně jediným aktivem společnosti. Následně tedy obsluhu Softphone převedl ze svého řešení na open-source řešení Asterisk, s jehož administrací si nový administrátor Softphone neuměl poradit. Řadu dní tak nešlo v síti Softphone telefonovat a když už to šlo, platili zákazníci i za zvonění. Bohužel i ti, kteří do sítě Softphone volali. Rozchod s administrátorem Softphone zvládl na pětku a nad jeho dalším fungováním se vznáší velký otazník, protože podobná situace se může evidentně kdykoliv opakovat. Počíst si můžete v komentářích u článku na Marigoldovi.

Fayn

Fayn neopomenul vrátit Softphone půjčku za oplátku. Když měl před více jak rokem své problémy Fayn, Softphone přetahoval jeho zákazníky na konkurenční upgrade. Nyní nabídl konkurenční upgrade Fayn v okamžiku, kdy Softphone nefungoval. Aktivační poplatek pro zákazníky Softphone, Viphone nebo Wirphone (tedy českých VoIP služeb) je nyní jen 99 Kč místo původních 299 Kč - podrobněji zde. Kromě toho Fayn začal propagovat deset tezí, proč je zajímavější Fayn než Skype.

Voipex

Událostí včerejška bylo spuštění další voip služby do ostrého provozu – jde o Voipex společnosti Ipex. Měl jsem již dříve možnost testovat a na UPC jsem s Voipexem byl velmi spokojen. Uvidíme, co další firmy na listině betatesterů VoIP – především Vanconet, Tiscali, UPC a Xphone. Jestli mi něco u Voipexu chybí, tak je to peering s Ha-vlem. Jednak jistě proto, že Ha-vel používáme ve firmě a šiklo by se mi do ní volat zdomu zdarma, druhak také proto, že Ha-vel se potichu stává českým VoIP gigantem, když svým zákazníkům s analogovými ústřednami briskně připojuje tyto ústředny přes voip, aniž by si toho řada klientů všimla.

Jajah

A něco ze zahraničí: Jajah vydal novou verzi klienta, kde jsou snad ostraněny problémy s voláním do sítě Skype a nově také je možné volat ze sítě Skype na Jajah klienty. To by bylo super. Osobně jsem to nezkoušel. Na Jajah blogu je odkaz na marigoldí článek v češtině, velká to čest – ale asi mu moc nerozumněli :) Čímž také chci upozornit na Jajah blog, je docela prima na čtení, nově zde probírají integraci Jajah a Asterisku.

PGP pro VoIP

Na Wired vyšel článek, který se ihned rozletěl internetem. Phil Zimmermann (tvůrce PGP) hodlá v nejbližším týdnu vyjít na světlo světa s podobným programem pro VoIP. To by znamenalo, že můžete své telefonní rozhovory přes VoIP kódovat tak, že i CIA se hezky (a hlavně dlouho) zapotí, než si je bude moci poslechnout. Takže se těšíme a vývojáři Echolonu se rovněž těší.

Skype

Skype provedl některé redukce cen telefonování, v Čr se to týká telefonování na mobily. Oslavil tak první výročí SkypeOut služby.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook