Hromada divení se nad našimi UMTS licencemi

Ještě v letadle z Hurgady jsem se nad novinami podivoval, kam se to vůbec vracím a kdybych ty noviny začal číst ještě na letišti, asi bych návrat zavrhl úplně. Za všechny ty podivnosti, kterými nás české politická žumpérie častuje, bych připomněl něco z oboru – UMTS licence. Ejhle, hlavy pomazané pravily, že by bylo vhodno udělit další licenci pro 3G sítě. Modří již vědí – nejde o šanci na nové zajímavé služby, ale o další pokus zaplnit státní i stranické pokladny, státní z tender-fee, stranické pak z interes-fee.

23. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Zpátky z Egypta

Tak jsem zpátky. Ještě včera v Egyptě teploty kolem 25 stupňů Celsia, dnes v Praze o tricet méně. Co naplat. Legendární egtyptští chaosáři odbavili náš let na minutu přesně, zato pražskému letišti trvalo hodinu vyložit zavazadla. A abych věděl, že jsem zase v Česku, zjistil jsem, že mi někdo v podzemní garáži našeho domu vykradl auto. Roztřískaná okénka, sklo všude, vybitá autobaterka, zablokované zámky a zisk: autorádio bez panýlku. Vítej doma…

22. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Telefonní automaty for ever

Opět píšu já, předpokládal jsem, že od včerejška bude psát už Patrick, že už se měl vrátit.

Dnes jsem si přečetl zprávu ČTK: Telefonní automaty budou muset být nejspíš vybaveny tak, aby je mohli bez potíží používat i neslyšící a další postižení. Za speciální telefonní přístroje by pak handicapovaní měli platit tolik jako zdraví za běžné aparáty. Řekl to předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. Opatření, která umožní handicapovaným telekomunikační služby používat, by měl zaručit zákon, který zatím schválila sněmovna.

Já nevím, já mám skoro dojem, že toto na první pohled hezké gesto je spíše maskované obejití zákona o zadávání státních zakázek. Je jasné, kdo dostane miliony na úpravu telefonních automatů, ovšem proč? Jaký mají v dnešní době telefonní automaty vlastně význam? Kdysi byly často jedinou možností jak si zavolat, a když vám hořel byt, mohli jste zavolat hasiče z budky.

Jenže v době, kdy má přibližně 100% obyvatelstva schopného vytočit číslo nějaký mobilní telefon, jsou IMHO automaty jen zbytečnou finanční zátěží. Všichni postižení s takovým stupněm postižení, aby mohli nějaký přístroj ovládat už dávno mobilní telefon mají. Ti s motorickými poruchami mohou vytáčet libovolné číslo hlasem, pro lidi se sluchovým omezením jsou skvělé SMS, nevidomí mohou také vytáčet hlasem ale při jejich schopnostech zvládnou i vytočit číslo ze seznamu, když ví na jakém je místě.

Pokrytí mobilní sítí je tak dokonalé, že se do míst bez signálu nedostanete jak je rok dlouhý. A v krizových podmínkách? Určitě najdete pokryté místo dříve než telefonní automat; i kdybyste neměli vlastní mobil, určitě najdete někoho s mobilem, kdo vám pomůže, dříve než automat. A pro běžné volání si koupíte stejně rychle volací kartu do automatu jako volací kartu do mobilu případně celý mobil v sadě.

Nestálo by tedy za to přehodnotit prehistorický zákon o univerzální službě a telefonní automaty z něj vyjmout? Vždyť i potom mohou mít svůj význam - jejich majitel je může velmi jednoduše předělat na informační kiosky a bezdrátové přístupové body (jak se tomu dějě třeba v Anglii) a mohou si tak na sebe vydělat.

21. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Stanovisko IPV, ZUI a SOS k regulaci VoIP

Zasvěcení vědí, že jsem již od počátku “technický konzultant” sdružení Internet Pro Všechny, i když nikdy jsem nechtěl být moc viděn (dělal jsem pro jednoho AO a to se někomu zdálo v rozporu). Nyní jsme vypracovali opět jedno společné stanvisko k regulaci VoIP a to si sem dovolím umístit. V prvé řadě chci ale upozornit, že pod tímto stanoviskem není podepsaný vlastník tohoto serveru Patrick Zandl a nemohlo to být s ním ze známých důvodů zatím ani konzultováno, proto to opravdu berte jako stanovisko čistě IPV, ZUI a SOS, nikoliv Marigoldu a Patricka (je na něm, jestli se po svém návratu přidá k našemu stanovisku, či napíše vlastní, či se k problému nevyjádří). Děkuji

19. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Jsem hnusný úplatný hrdobec

(updated) Drtivou převahou rozhodnuto, vracím články zpět (samozřejmě včetně komplet diskusí), doufal jsem, že se ve vás nezklamu a byl jsem potěšen vašemi reakcemi. Děkuji

(update 2) Zjistil jsem, že minimálně jeden z kritizujících měl pravdu a že blbec jsem fakt já.

Jak většina z vás asi ví, Patrick — duše tohoto serveru odjel se svou manželkou Ditou na svatební cestu. Nechal mě (a pár jiných, to ale nestojí za řeč), abych se mu postaral o to, aby tu dva týdny nebylo mrtvo. Snažil jsem se ze všech sil, ale je zde jedno velké “Ale” a o tom je tento příspěvek.

17. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Nákup na WiFi shopu

Wline 4000

(update - byl jsem upozorněn zástupcem jednoho distributora, že jsem se asi nechal příliš unést, a měl pravdu, za což se mu omlouvám - ještě to udělám v pondělí formou článku. Tyto nepřesnosti či doplnění pro jistotu píšu i sem, aby to nikoho nemátlo, když sem zavítá někdy jindy bez souvislostí)

Mám tu už pár dní na testování pár kusů Wi-Fi routerů, včetně velmi chváleného Wline W 4000 AP. Ten umí omezování šířky pásma jak na Ethernetu tak na bezdrátovém rozhraní a to i pro jednotlivé klienty (což třeba ten Wline 4500 popisovaný Patrikem neumí), má velmi vysoký výstupní výkon (18 dBi), který je možné regulovat, je úžasně malinkatý, podle všech co znám co jej zkoušeli naprosto bezproblémový a hlavně - bude za naprosto úžasnou cenu odhadem prý jen asi o 3-4 stovky více než 4500, která stojí 1990 Kč plus daň. Na stránkách výrobce je i off-line demo nastavení (mimochodem úžasná adresa).

Další prvky co mám jsou SuperG (108 Mb/s) noname routery, které mi ale také byly doporučovány a jsem na ně také zvědavý. Času bylo bohužel v uplynulých dvou týdnech málo, takže se k testování dostanu až o víkendu a když bude Patrick souhlasit, uveřejnil by se případný test příští týden. Máte-li jakékoliv otázky a nejasnosti, které byste chtěli mít v testu zodpovězené, tak dejte vědět v diskusi.

Včera jsem byl nakupovat na mém oblíbeném WiFiShop.cz a mají spoustu novinek - nový on-line chat s prodejci a technickou podporou (najdete vlevo dole v menu - pracuje se dokonce na 24/7/365 podpoře, což by bylo skvělé!). Krom toho také mají on-line stav skladových zásob, takže víte přesně co je a co není (chyba 1: nevšiml jsem si, že jiní to mají dokonce s počty kusů), umí potvrzování objednávek a dodávek e-maily a SMS což je velmi užitečná vlastnost a afaik také nikdo jiný nemá (chyba 2: myslel jsem tím ty SMS, takto to vyznělo, že nikdo nemá ani e-maily, což samozřejmě není pravda). Teď na vánoce mají akci, kdy k vybraným prvkům dostanete dárek - autíčko na dálkové ovládání (mám, skvělé!), balíček DVD-R médií atd. Nedalo mi to a zeptal jsem se jak jdou teď v zimě kšefty, čekal jsem že kvůli těžkostem s lezením na střechu to nebude valné, ale opak je pravdou - prodávají několik SET přístupových bodů a k tomu odpovídající mraky příslušenství týdně! To mi přišlo tak ohromné množství, že jsem se ptal na sobě nezávisle tří různých výrobců bezdrátových prvků a všichni mi potvrdili, že WiFi shop je jejich největší prodejce, u min. u jednoho tvoří nadpoloviční většinu obratu v ČR! Teda já být ještě distributor či výrobce nějakých bezdrátů, tak mám hnědej nos, WOW!

P.S.: dnes budu celý den mimo počítač, takže ostatní autoři mohou mít pré a ti co mě nemají rádi si mohou oddychnout ;-)

16. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Změnil jsem internetový vyhledavač (aktualizováno)

aktualizováno: už vám slibuji, že nebudu psát články po jedné hodině ranní, samozřejmě že Google suggest ukazuje počet výsledků. Všem se moc omlouvám za mystifikaci a díky za slušné komentáře, já sám bych se asi někam poslal.

Změnil jsem vyhledavač, tedy přesněji jeho stránku. Google totiž zavedl novou službu Google suggest. Doporučuji vyzkoušet, na první pohled asi nic nepoznáte, ale jestli máte novější prohlížeč a zapnuté skripty a cookies, tak si zkuste do vyhledávacího pole něco napsat a pozorně jej při tom pozorujte. Je vám totiž automaticky navrhováno co asi tak můžete hledat a rovnou i kolik bude výsledků. Je to úžasně rychlé, po každém písmenku to upraví seznam.

Jinak pro ty, které to zajímá technicky - po každém kliknutí je odeslán požadavek na adresu ve tvaru http://www.google.com/complete/search?hl=en&js=true&qu=marigold (když naťukáte “marigold”, předtím analogicky pro “m”, “ma”, “mar”, “mari” …, výsledkem je jednoduchá XML odpověd (klikněte na odkaz a pochopíte). Určitě vzniknou další nástroje, které těchto údajů budou využívat.

Další novinka od Google, která se mi moc líbí je Froogle Wish list - můžete na Froogle vybrat z obchodů zboží, které se vám líbí a dát si jej do svého wish listu, který pak můžete poslat svým příbuzným, ať vědí co mají koupit. Pro představu jsem jeden takový na ukázku připravil. Oproti podobným wish listům, které mají některé (bohužel afaik zatím jen zahraniční) obchody, má tu výhodu, že v něm můžete mít věci z mnoha obchodů. Mimochodem nevím, proč Froogle nevyužívají české firmy (alespoň jsem na žádnou nenašel) - je to zadarmo, je to velmi jednoduché pro zadávání i update a jediné co musíte splňovat je možnost zasílání zboží min. do UK nebo do US, zadání cen v librách nebo dolarech a možnost placení kreditní kartou (tedy jestli jsem něco nepřehlédl). Tipuji, že pro některé české obchody by to neměl být takový problém vše splnit a je to snadná cesta na větší sebepropagaci a na snadnější proniknutí na zahraniční trhy.

14. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Chci bezdrátovou síť (6.1)

Retranslace

Tento článek je volným pokračováním mého srpnového seriálu Chci bezdrátovou síť, jež objasňuje vše podstatné, co byste měli chtít vědět, když chcete bezdrátovou síť. Pro ty, kteří zde o prázdninách nebyli doporučuji první kapitolu a pak si dole můžete kliknout na “lokální hledání” a můžete se tak dostat na další pokračování.

Jak víte, seriál popisuje vše od historie, přes standardy, instalace vnitřních sítí až po instalace venkovních sítí a antény. V jednom z posledních dílů jsem slíbil, že rozvedu co jsou to retranslace a jak se dělají, bohužel jsem to tehdy nestihl.

Berte to tedy jako splátku tohoto dluhu a zároveň jako omluvu všem, komu vadí ty články, které jsem sem za posledních pár dnů dal a které pravda nebyly vždy zcela v “duchu” tohoto serveru, ale měly jen zaplnit prostor a donutit vás na Marigold nezapomenout v době, kdy je Patrik na svatební cestě. Vedle kontroverzního článku “CDMA je slepá ulička” je to asi druhý opravdový článek, který jsem vydal, vím o tom a ještě jednou se omlouvám všem, kteří ty zbylé nepřekousli.

Takže tolik úvod a pojďte se vrhnout na problematiku retranslací. V první ze tří části se budu věnovat problematice obecně, v dalších dvou dílech každému ze dvou typů řešení samostatně (nebojte se, oba vyjdou ve středu).

14. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Volné IT/Telco pozice

Irsko je po vstupu do EU země zaslíbená, narozdíl od nás tam ihned pochopili, jaký mohou mít pro ně potenciál dotace. Stát připravil programy, ve kterých zdarma vzdělává místní firmy i státní úřady, jak na peníze dosáhnout a jak napsat správnou žádost. Vyškolil pár tisíc odborníků, kteří pak vše zbaví formálních nedostatků a perfektně vyřídí, aby úspěch byl co nejjistější. Investovali takto pár milionů a každý rok jim to přinese pár desítek miliard. Protože jsem se před pár měsíci zabýval dotacemi u nás, mohu potvrdit, že zde je situace "trochu" jiná — nikdo vám nic zadarmo nedá, spíše vy musíte 30% dát někomu na správných místech.

V UK vznikly v poslední době mraky IT firem, respektive tam mnohé přenesly velkou část svých aktivit, a je tam ohromný nedostatek odborníků. Protože u nás je tomu přesně naopak, tak můj známý dostal velmi dobrý nápad a přijel do ČR a založil zde odnož anglické personální agentury (on má spíše rád termín "personální konzultace", protože nedělají pouhé "shánění lidí na objednávku", ale pro konkrétní projekty konzultují se zákazníkem, koho budou potřebovat a pak jim pomohou jej získat; naopak uchazeč o zaměstnání není jen porovnáván s databází míst, ale připraví jej, pomohou mu se životopisem a aktivně obvolají své zákazníky a firmy, které by o něj mohly mít zájem).

Práce mají dost, klienty mají z velké části nasmlouvané už z UK (nebudu tu dělal reklamu, prostě si vezměte nějaký seznam TOP 100 technologických firem, vyberte kteroukoliv z nich a máte asi 90% šanci, že jste se trefili) a ti jej díky jeho úspěchům oslovují i s žádostmi o lidi pro jejich pobočky v Česku. Získal v ČR dokonce zakázky od 5 místních operátorů (z toho 2 mobilních), od několika bankovních domů, ale i od několika desítek malých místních firmiček, které se o nich dozvěděli bůhvíjak.

13. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Modrá napůl dobrá

V sobotu jsme s přítelkyní navštívili restauraci. Ano, je to ta, na kterou běží reklama na nejmenovaném rádiu. Nevyzkoušel jsem jsem sice místní hotspot ani připojení kabelem, ale zato jsem nabral cenné zkušenosti.

13. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Jak je to s pásmem 5 GHz

Už jsem to tu párkrát psal, ale dnešní Oookův článek mě inspiroval k tomu, abych ještě jednou v krátkosti vyjasnil to podstatné okolo pásma 5 GHz. Je třeba totiž zdůraznit, že toto pásmo má několik subpásem, které mají a budou mít odlišnou regulaci.

13. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉