Po dlouhé době jsem zase napsal článek

Můj dnešní článek na Lupě s názvem Orkut, pozvánky a budoucnost SocioWare, má pohnutou historii. Slíbil jsem ho udělat už někdy v listopadu, kdy jsem ho taky začal z části psát a připravovat, jenže pak jsem ho pro různé nemoci, dovolené a jiná zaneprázdnění a dopsal jsem ho teprve teď, když už si nový šéfredaktor Lupy musel myslet, že si s ním věčnými odklady dělám legraci. Nedělal, prostě jsem nestíhal. V práci se toho nějak nakupilo, po bezmála měsíční nepřítomnosti na mne čekala deset čísel tlustá hromada papírů na prostudování, kterou jsem se prokousal až včera. Nicméně myslím, že je to můj rekord, protože jsem dva měsíce nenapsal ani čárku (vyjma vlastního serveru).

5. leden 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Linksys WRT54GX s MIMO technologií

Společnost Linksys představila svůj první produkt vybavený technologií vícenásobných antén MIMO. Jde o variantu populárního WiFi routeru nazvanou Linksys WRT54GX. Technologii MIMO firma překřtila na SRX - Speed and Range eXpansion.

5. leden 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Koncert pro Asii živě na Internetu

Hudební stanice Óčko odvysílá v přímém přenosu benefiční koncert na pomoc Asii, kterou zasáhlo ničivé zemětřesení. Koncert se koná v pražské Lucerně 9. ledna 2005 od 19 hodin. Kompletní výtěžek ze vstupného bude věnován v hotovosti přímo na místě velvyslanectví Indonésie. Na koncertě bez nároku na honorář vystoupí tito umělci: Aneta Langerová, Divokej Bill, Tři sestry, Ready Kirken, Anna K., Lenka Dusilová.</p>

5. leden 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Proč ještě nemáme normu na internetové připojení

Často si média dělají legraci z posedlosti EU na všechno vytvořit normu. Je to zajímavá ukázka neinformovanosti novinářů, protože podobné normy na národní úrovni už dávno specifikuje ČSN jako Česká státní norma a EU pouze sjednocuje tyto národní normy tak, aby měly “eurounijní platnost”.

3. leden 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Je libo /etc/heslo ?

Ve dnešním vydání Mobil serveru vyšel článek (převzatý z ComputerWorldu) s názvem Jak jsou (ne)bezpečné bezdrátové sítě? Článek sám celkem rozumně popisuje možnosti zabezpečení infrastruktury postavené na WiFi. Překlad ovšem nedělal nikdo, kdo rozumí Unixu (aspoň na uživatelské úrovni). Perla “pokud svá hesla vedete na unixovém serveru ve formátu /etc/heslo” je hned dvouúrovňová. Jednak soubor /etc/heslo na svém Unixu nehledejte (/etc/password tam asi bude) a i když ten soubor prohlédnete, hesla budou pravděpodobně v /etc/shadow (či v nějaké AAA databázi).

30. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Tohle Copperfieldovo telekomunikační kouzlo mi učarovalo

V listopadu jsme byli s Ditou na vystoupení Davida Copperfielda v T-Mobile Aréně. Vstupenky drahé jak (píp), ale vidět to na vlastní oči je zážitek, který stojí za to. Chválu Copperfieldovy magie jste si mohli přečíst v některých novinách po vystoupení, mně se ale líbilo jedno kouzlo, které mi přímo učarovalo - i když mi přišlo, že ho muselo pochopit málo lidí. Navíc mi přišlo šité na regionální poměry - v takových USA by vyšumělo bez pochopení.

28. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Slate prodán

Pamatujete se na doby internetové horečky, kdy si Microsoft pořídil hračku (webzin) jménem Slate? Poté, co v polovině roku MS vyjádřil zájem Slate prodat, se našel kupec. Je jím Washington Post. Kromě “oficiálního” vyjádření si můžete přečíst taky diskusi na SlashDotu.

28. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Predictor@home opět žije

Po několika měsících se opět probudil k životu projekt distribuovaných výpočtů Predictor@Home, který se snaží předpovídat strukturu proteinu z jeho sekvence (na bázi software BOINC). Pokud už jste s Predictorem počítali, stačí se opět připojit k projektu. Nové účty bude možné zřídit někdy od ledna.

28. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Zanevřel jsem na emailová PéeFka

V poslední době mi emailová schránka přetéká přáními k vánocům a novému roku. Na jednu stranu je to hezké, že si na vás někdo vzpomněl, na stranu druhou je také dost pravděpodobné, že ten člověk jednoduše a prostě to PF nechal odeslat na všechny adresy ve svém adresáři, takže si na vás vlastně ani nevzpomenul. Do třetice takový PFmail je většinou vyzdobený obrázkovou přílohou, kde uživatel demonstruje své schopnosti v práci s fotoeditačním software, někdy dosti slabé. A stahovat to během svátků přes GPRS není žádný med.

27. prosinec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉