Auditovaný Marigold

Jestli se nemýlím, je Marigold.cz jediným auditovaným weblogem (jak to udělat, aby Pooh.cz nebyl weblog a byl jsem fakt jediný?) na českém internetu (ha, možná celosvětově, to zní světově!). Kdysi jsem to udělal proto, že jsem si chtěl porovnávat a zkoumat, jak se vyvíjí návštěvnost weblogu versus klasická média, takže kdo máte přístup do detailů iAuditu (něco je free, nevím zda vše), můžete si tam zkusit porovnat návštěvnost Marigolda a klasických zpravodajských serverů. Není to nezajímavé, ale nemám čas tu to teď pitvat, i když jsem jednou zašel tak daleko, že jsem přepočítával výkon blogera na výkon autora běžného zpravodajského serveru, co se do poměru návštěvnosti týká. Na co takové výpočty? Chtěl jsem zjistit, kolik autorů technicky zaměřených weblogů se musí ještě objevit, aby byl výkon weblogerů schopen nahradit české technické zpravodajské servery. Vyšlo mi překvapivě malé číslo!

19. leden 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Posnídal jsem s ředitelem GTS Milanem Rusnákem

Abych to upřesnil, nesnídal jsem s ním sám, natolik důvěrně se neznáme. Akci pořádalo Tuesday Business Network, přišlo cca třicet lidí. A podle mne to bylo zajímavé, musím na to chodit častěji. Přikládám přepis toho, co mne zaujalo (a co jsem přeložil při přepisu dočeštiny, protože ředitel GTS Czech a.s. Milan Rusnák hovořil slovensky). M. Rusnák je šéf největšího alternativního operátora a jeho názory a pohledy na trh mají rozhodně svoji váhu.

-

</p>

18. leden 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Ani já v principu nevěřím na mobilní internet

V záznamu myšlenek M. Rusnáka jsem jej citoval, když říkal, že nevěří na mobilní internet. V komentářích se někdo ozval, že mobilní internet přeci funguje a co že je to za kraviny. Zkusím vysvětlit, proč ani já nevěřím na mobilní internet a v čem je mi Rusnákova myšlenka blízká.

Problém totiž je v tom, že v zemi máme zakopané obrovské množství skla a mědi vedení poslední míle. Je technicky i finančně mnohem jednodušší na něm rozchodit garantovaný vysokorychlostní internet, protože na měděném dvoupáru protlačíte hravě vyšší rychlost, než na radiu. Zatímco radio nabízí sdílené rychlosti, na kabelu můžete u většiny technologií už z jejich podstaty nabídnout mnohem více rychlosti i kvality.

Tak proč se to nedějě, kde je chyba, ptáte se asi. Proč se vyplatí firmám budovat bezdrátové sítě i tam, kde Telecom má dráty. A to je dobrá otázka. Protože Telecom nenabízí konkurenční cenu a další podmínky, zní odpověď. Kdyby ADSL nespojoval nutně s hlasovým tarifem a základní megovou linku sekal po pětikilu, za další litr provedl instalaci na místě a nabízel celoplošnou dostupnost, nikdo by po CDMA nebo WiFi sítích ani nevzdychl. Jenže co s tím, když sečteno všechno dohromady, máte základní cenu mizerné a omezené linky tisícovku měsíčně? Bezdrát za polovic je pak super alternativa a čert to vem, že to někdy nejede.

Je pozoruhodné, že všude tam, kde se DSL rozšířilo, nějak zasáhl stát. Korea, Skandinávie - tam všude situaci ovlivnilo přispění státu. A to je otázka do pranice. Co udělat pro rozšíření DSL u nás? Co si myslíte, že byste jako nový generální ředitel Telecomu udělali?

PS: mobilní připojení k internetu v momentu, kdy potřebuju na netu urgentně něco vyřídit, považuju za velmi speciální funkci pro pár profi uživatelů, ne za službu masového uživatele.

18. leden 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Přehled.net zažumpil, omlouváme se

Možná jste zaregistrovali, že zhruba od poloviny minulého týdne nejede Přehled.Net. Zažumpil nám výhradně naší vinou kombinovanou s loučícím se pevným diskem, reinstalace probehla a teď Chinin hledá, jestli náhodou máme někde zálohy nebo jestli to bude celé psát znovu. Držte mu palce - a za nedostupnost Přehled.netu se omlouváme. Začíná mi chybět :(

17. leden 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Já už jsem stará generace (a to mi je třicet) …

Před deseti dny se se mnou domlouval redaktor Týdne, že by potřeboval pár názorů k článku věnovanému rozdílům mezi starou a mladou podnikatelskou generací. I souhlasil jsem a připravoval jsem si několik smířlivých názorů, kterak my, mladá generace, jsme positivní a blabla… Redaktor dorazil a po vteřině rozhovoru mne zarazil a objasnil mi, že já jsem přeci ta STARÁ generace, ne ta mladá, to mladou že myslí dnešní dvacátníky.

17. leden 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

ČTÚ se daří organizovat podivný tendr pro mobilní internet

ČTÚ mne občas dokáže řádně zkrušit. Jeho poslední tendr na mobilní internet v pásmu 872 MHz je příkladem, jak udělat podivný tendr - tendr, kde jsou našponované termíny. Termíny, kde jediný den rozhoduje. Co je to za tendr, když na složení peněz (=nutné pro vstup do tendru) máte jediný den a vyhlášeno je to den před tím (nakonec po protestech prodlouženo). Většina zpravodajských serverů ani informaci o tendru nestihla vydat, natož aby byla regulérní možnost se přihlásit. Čemu se pak divit, že se ozvývají hlasy, že tendr je na politickou objednávku a vítěz je známý.

17. leden 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Další VIP Blog (tentokráte Iva Lukačoviče)

Na internetu se objevil další VIP blog. Narazil jsem na něj docela legračně, protože včera se mne ráno, když jsem seděl v práci a měl největší frmol, ptala Dita přes ICQ, co že mi Ivo Lukačovič dělá reklamu. Samozřejmě jsem vůbec netušil, o co jde, nakonec jsem si zmateně vlezl na titulní stránku Seznamu, jestli tam náhodou někdo z kolegů nekoupil flashový megabanner s nápisem “Patrick je nejlepší” nebo “Když prémiové esemesky, tak jedině z Pipeline, máme povánoční výprodejové ceny, sleva 95%”, jenže nic takového. Až večer, když jsem se podíval do refererů Marigolda, jsem našel nový weblog, z něhož na Marigolda pár lidí dorazilo. A ejhle, je to blog Iva Lukačoviče, zakladatele Seznamu. Zatím má jeden zápis, mnoho čtení nečekejte, sám autor k tomu říká: Frekvence bude nízká, ale snad bude alespoň amplituda vysoká. To už tak u weblogů zaneprázdněných lidí bývá, i když někdy i je samotné překvapí, kolik času si nakonec najdou. Abych vás déle nešponoval, weblog Iva Lukačoviče je zde.

14. leden 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Kolaborativní vyhledávání hudby a AudioScrobbler

Na Lupě vyšel můj další článek věnovaný kolaborativnímu software: Kolaborativní vyhledávání hudby a AudioScrobbler. Protože jsem minule dostal několik připomínek, že to jsou všechno jen teoretické táračky, ale praktické uplatnění nikde nevidno, sáhnul jsem po několika méně známých (alespoň u nás) projektech, z nichž nejraději mám právě AudioScrobbler, takového špionka, jenž sleduje, co si přehráváte za hudbu a je vám schopen doporučit další hudbu, která by se vám mohla líbit. Takhle jsem už objevil pár pro mne neznámých kapel (to nic neznamená, nejsem znalec), takže to opravdu doporučuju. Tady je kupříkladu vidět, co poslouchám a když poslouchám, je tam online vidět, co. Nedávno jsem ale svoji statistiku vymazal, protože jsem začal experimentovat s tím, jak to, že některé skladby neprojdou, stránka hlásí chybu při přijímání jejich tagů…

13. leden 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Sedím si v kavárně a je mi dobře…

Právě jsem vypadl od doktora s další zásobou léků a se ztrátou hromady krve pro nejrůznější vyšetření. A protože jsem nesnídal, zašel jsem do kavárny Piccadily na budějovické na malou snídani. Sedím si tu, na komunikátoru vyřizuji firemní záležitosti, jen mobilní tiskárna mi chybí, abych mohl vystavenou fakturu rovnou také vytisknout a vedle na poště odeslat.

12. leden 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Apple Mac Mini – mňami mňami

Včera Apple představilo svoji horkou novinku Mac Mini, mrňavoučkou krabičku o velikosti osmi na sebe naskládaných obalů na CDčka. A v krabičce je počítač Mac i s CD-RW/DVD, minimálně 256 MB paměti a 40 GB disku (více za příplatek), procesor od 1,25 GHz. Specifikace a spousta podrobností je u MaLéra a zde na webu Apple.

12. leden 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Recenze na Nokia 9300

Přes víkend jsem pracoval na recenzi komunikátoru Nokia 9300, ku přečtení na Mobil.cz. Vtipné je, že pod recenzí nejsem podepsaný, protože nemám přístup do redakčního systému a nemohl jsem si tam recenzi zadat sám. Takže ji tam musela zadat Dita, ovšem bez mého jména - autorem je pouze anonymní Mobil.cz :)

10. leden 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Seznam mne zahrnuje tsunami návštěvníků

Nedávno jsem tu napsal článek s odkazem na satelitní fotografie oblastí postižených tsunami. Článek zaindexovaly vyhledávače (ha, pamatujete na doby, kdy se na návštěvu vyhledávače a zaindexování webu čekalo dva měsíce a slavilo se to jako svátek?) a pak se začaly dít věci. Začalo sem lozit nějak moc lidí. A je to zajímavé, jaký poměr je mezi Seznamem, Atlasem a Centrem.

7. leden 2005 - Pokračuj ve čtení 👉