Qualcomm kupuje Flarion

Patrick Zandl · 12. srpen 2005

Pokud byste přemýšleli, co bude s Flarionem, jehož sítě zatím nikde nepokročily daleko přes testovací provoz, bude vás to možná zajímat. Americký Qualcomm kupuje firmu Flarion za 600 milionů dolarů, kombinovaně v hotovosti a v akciích. Pokud Flarion dosáhne určitých cílů, vyplatí za něj Qualcomm ještě dalších 205 milionů dolarů bonus.

Copak se to děje? (Qualcomm oficiálně žádný nesdělil).

<blockquote><p> CEO Qualcommu  Paul E. Jacobs k tomu řekl: "We believe CDMA will provide the most advanced spectrally efficient wide-area wireless networks for the foreseeable future, but with Flarion we can now more effectively support operators who prefer an OFDMA or hybrid OFDM/CDMA track for differentiating their services."

</p> </blockquote>

Důvodů může být několik:

Tak za prvé je technologie Flarionu zatím jediným potenciálním a vážným konkurentem pro pásmo 450 MHz, které jinak chce Qualcomm ovládnout svým EV-DO. Například v Norsku se ale bude stavět Flarion a exempla trahunt.

Tím druhým důvodem může být a asi také bude zkušenost Flarionu s OFDMA, která se zřejmě uchytí v Evolved UMTS nebo nejpozději v nástupních sítích 4G a také je ji možno vidět kolem digitální TV. Flarion k ní má pár patentů a dobře jí vládne, OFDM je modulace budoucnosti a není se čemu divit, že se s ní Qualcomm tímto způsobem hodlá pobratřit.

A do třetice, šéfem Flarionu je dr. Andrew Viterbi, kterého si asi pamatujeme jako jednoho ze zakladatelů Qualcommu v roce 1985 - tedy návrat ztraceného syna.

Za čtvrté - Qualcomm se tak chystá zachytit nápor WiMax technologie, která jde z velké části mimo jím kontrolované IPR a tedy z jejího úspěchu pro něj nekouká ani koruna.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook