Trocha volna přijde vhod

Dneska je volný den a já jsem se rozhodl využít jej přestavbou jednoho z bytů pro nového nájemce. Taky jsem po dlouhé době měl chvíli času a nálady na to napsat 3G Týden na Mobil.cz. Ještě pár článkových restů a bude to všechno za mnou, právě jsem dostal obsáhlé materiály NTT DoCoMo o jejich výzkumu integrace P2P sítí do mobilních telefonů a rád bych se do ní pustil.

17. listopad 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Proč jsem přešel na FireFox (a vsuvka o Blinkx)

FireFoxu se podařila opravdu slušná reklamní kampaň a média nás zleva zprava masírují informacemi o novém FireFoxu. Jak jsem si na netu všiml, pár lidí už toho má dost a argumentuje tím, že verze 1.0 není tak převratná oproti 0.8 a že humbuku už je kolem toho dost. Já si sice myslím, že pokud má MSIE procitnout ze svojí browserové dřímoty, dost toho humbuku ještě není, ale to není podstatné.

16. listopad 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Svatba – 3.12. 12.3

Když svatba, tak nějaký hezký termín. Ta naše připadá na 3.12. na dvanáct hodin a tři minuty. Matrikářka se tvářila poněkud překvapeně, když jsem trval na těch třech minutách, ale pochopila to.

15. listopad 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Noční zápolení s recenzí

Uvolil jsem se asi po třech letech, že bych napsal recenzi na mobilní telefon a to jen proto, že šlo o nový komunikátor Nokia 9500 a na ten už mne nějaký ten pátek svrběly prsty. Mimo jiné i proto, že je to první kombinace GPRS/WiFi (a samozřejmě EDGE), kterou u nás jde provozovat a vůbec jedna z prvních, co existuje, pokud odmyslíme PCMCIA karty.

15. listopad 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Všechny cesty k internetu (2)

Logo eduRoam

Včera jsem vám přinesl první článek o konferenci Všechny cesty k internetu, jak jsem psal, bylo tam toho mnohem více, a tak si dnes dovolím pokračovat a zmíním další z probíraných témat a tím je mobilita v bezdrátových sítích (nejen) na evropských univerzitách.

Úvodem bych měl ale noticku k CDMA. Na akci byla totiž i přednáška Eurotelu k CDMA, nicméně není to na samostatný článek. Dnes se ale objevily informce o nových vysílačích Eurotelu v tomto pásmu, například na Mobilmanii či Digiwebu. O těchto záležitostech už se mluvilo začátkem minulého týdne, takže kdyby se novináři účastnili těchto přednášek, mohli by uvádět exkluzivní informace a nemuseli by opisovat tiskové zprávy. ;-)

Dovolím si ale hlavně zchladit hlavy všem případným zájemcům, protože po skončení přednášky jsem se ing. Ecka zeptal, co ten velký bílý flek na mapě pokrytí od Prahy na jih, kdy že bude pokryto.

11. listopad 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Všechny cesty k internetu

logo ČVTSS

Nevím jak vy, ale já se posledních pár let na všech konferencích vesměs nudím — většinu toho co říkají už jsem několikrát slyšel jinde nebo četl na webu, opravdu exkluzivních a překvapujících informací se člověk nedočká. Naprosto jiný pocit jsem měl ale z dvojdenní akce, která pod názvem Všechny cesty k internetu proběhla minulý týden v Praze na Novotného lávce. Konferenci pořádala Česká vědeckotechnická společnost spojů (ČVTSS), garantem akce byl ing. Janoušek, a to obé je zárukou nabitého programu a renomovaných hostí (MI ČR, ČTÚ, Lucent Technologies, Eurotel, Cesnet, ČTc, Sitel, Siemens, Karnevalmedia, Star-21 a ČVUT).

10. listopad 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Slovensko definitivně uvolnilo 5GHz pásmo pro WLAN

Pětigigaherzové pásmo pro bezdrátové sítě podporující kontrolu vysílacího výkonu a dynamickou volbu kmitočtu, uvolnil slovenský regulátor Teleoff. Všeobecné povolení se už objevilo na webu, zprávu úřad vydal již před měsícem. Konkrétně jde o frekvence 5470 – 5725 MHz, kde maximální střední hodnota EIRP je 1W na 20 MHz širokém kanálu (nebo 50mW na každý 1 MHz šířky jinak širokého kanálu).

10. listopad 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Přenositelnost mobilních čísel – co jsme si po česku podělali

Včera jsem na konferenci Tel.Con2004 moderoval diskusní panel věnovaný přenositelnosti mobilních čísel, panelu se účastnili zástupci operátorů (pánové Kadeřábek – Eurotel, Nekvasil – T-Mobile a Mach – Oskar) i zástupce ČTÚ pan Ebert. A samozřejmě slušně nacpaný sál (bylo mi divné, jak moc lidí tam zůstalo na celou hodinovou diskusi, ale pak se mi jeden posluchač po skončení přiznal, že moc chtěl na toaletu, ale bál se zdvihnout a odejít, abych mu jednu neflákl – tak ostré to ale nebylo!).

10. listopad 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Grammaticon – čistopis i pro hotentoty (a jiné drobky)

Po dlouhé době jsem se dokopal k tomu, abych napsal nějaký pořádnější článek. Tentokráte na Technet a pod názvem Grammaticon – čistopis i pro hotentoty. Grammaticon je výborný software na kontrolu pravopisu, používám ho už docela rutinně. Samozřejmě jen při psaní ve Wordu, když píšu na Marigolda, píšu často rovnou do FireFoxu, kde mi to pravopis neočekuje, takže smůla.

10. listopad 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Tak jsem dorazil na Digitální svět a počasí fakt dělá paseku

S mírným zpožděním jsem vyrazil na konferenci Digitální svět, kterou pořádá pro své partnery Setos. Původně jsem se bál, že TopHotel nenajdu, ale už na chodovském exitu mne směrovaly šipečky, takže se to prakticky nedalo minout. Zato ta cesta - měl jsem to asi tři kilometry jízdy autem, za tu dobu jsem potkal zhruba osm nehod včetně dost hnusně vypadající nehody před chodovským exitem, kde se pár auta sšuchla ve vyšší rychlosti. Je to překvapující, jak málo řidičů nemá ten reflex: břečka na silnici = nejedu jak prase a nelepím se autu přede mnou za kufr, pokud do něj za pár okamžiku sám nechci… (myslím, že ty řidiče proškolí až nehoda - jako mne. taky jsem byl prase řidič, dokud jsem to v osmdesátce nenarval někomu do kufru).

9. listopad 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Nokia 6260 – pár chybiček se najde…

Vzal jsem si nedávno na osahaní novou Nokia 6260, takové to véčko se series 60. Doufám, že si to značení nepletu. A právě jsem chtěl z něj poslat na server fotku fasády TopHOTELU, abyste názorně viděli, co s fasádou paneláku udělá mramor...

Jenže mnou vyfocena fotka nejde nijak odeslat, protože telefon hlásí, že jde o chráněný obsah, který nelze kopírovat. Takže fotka asi nebude, nejde ani po infra...
A to mne přivedlo na myšlenku napsat o druhém problémů. Při používání bankovního sim toolkitu oskara mi v telefonu vždy pokud přijatou bankovní zprávu včas neuzavřu, spadne ta podpora v nokii. Takže další zpráva sim toolkitu se do rebootu neobjeví. Škoda, že jsem mezi tím, než jsem na to přišel, vynadal ebance...

9. listopad 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Halooo, to si dělají legraci, ono sněží…

Vstal jsem (asi před deseti minutami) z postele. Jasně, že jsem zaspal. Jasně, že jsem budík zamáčkl, abych si ještě minutku dospal (=hodinuapůl). A pak, když jsem vylezl, abych do sebe nalil kávu a vyrazil na konference, tak jen koukám. Ono sněží. Né, že by to vydrželo, je to břečka co hned taje, ale tady sněží. Fakt. A já si ještě nedávno myslel, že je léto…

9. listopad 2004 - Pokračuj ve čtení 👉