Internet do bytu 10 Mb/s za 999 Kč a TV po netu. A není to zpráva ze zahraničí.

Patrick Zandl · 7. červenec 2005

Miluju takové ty zprávy ze zahraničí, že si můžete v japonské prefektuře Kuma objednat 100 Mb/s internetovou přípojku až do bytu. Taková zpráva je trochu k naxxání, protože my ostatní, kteří nebydlíme v prefektuře Kuma, se modlíme za to, aby u nás běhalo alespoň to ADSL.

Tahle zpráva je česká, i když vypadá, jako z říše snů.

802.cz

Firma Mattes AD (operující spíše pod značkou 802.) nabízí desetimegovou domácí přípojku za 999 Kč plus od 2000 Kč instalační poplatek (+DPH). V rámci LAN (tedy v rámci domu) je rychlost až 100 Mb/s, internet bez agregace, veřejná IP a bez limitu dat. Spoje mezi domy jsou založeny na metropolitní optice FTTH, do domů tedy vedou optické kabely, ethernet je na 1 Gb/s. Služba se jmenuje přiléhavě 802.10.MEGA.</p>

Jenže co by to bylo za rychlý internet bez služeb navíc a Mattes se moudře rozhodl neponechat takovou infrastrukturu jen na rychlé stahování. Navíc je tu služba 802.VOX - telefonování na bázi VoIP a SIP protokolu. K dispozici je běžné telefonní číslo z příslušného telefonního obvodu, volání v rámci sítě je zdarma, do telefonní sítě od 50 haléřů za minutu, mobil za 3,95Kč/min, tarifikace je vteřinová. Vše bez paušálních měsíčních poplatků!

Chybí něco? Ano, video. Tak to nechybí. Jmenuje se 802.TV - jde o streaming obrazu (2Mb/s) a stereo zvuku (320Kb/s), zatím je takto distribuována TV Óčko (Mafráci drží privilegium v digitalizaci :) ), podepsány jsou smlouvy na CS Film, Galaxie Sport a CT24, další se připravují a spuštěny budou po konečném výběru hardware umožňujícího video pouštět přímo na televizi - zatím si musíte takové zařízení sehnat sami nebo si video pouštět na počítači. Zatím je 802.TV součástí paušálního poplatku služby 802.10.MEGA. Pripravuje se i PayTV.

Až doposud to byly dobré zprávy. Nyní ta špatná. Dostupnost služby: 80% obytných domů panelových sídlišť ve Frýdku-Místku (50000 obyvatel). Ve výstavbě je Frýdlant n.O (12000 obyvatel) a první uživatelé tu jdou online. Ve fázi projektu a jednání se státní správou je Frenštát p.R. a Valašské Meziříčí. Podrobnosti o dostupnosti nutno konzultovat s Mattesem, zde je jejich web.

Co dodat. Je to zřejmě první komerčně fungující spojení rychlého internetu spolu se standardní nabídkou telefonu a videa od jednoho poskytovatele služeb. Český Telecom už tak definitivně první nebude a jak to tak vypadá, ani České Radiokomunikace (zde referoval ISDN server).

Neříkal jsem to? Solí země nakonec budou lokální poskytovatelé, nad kterými analytici ještě před nedávnem ohrnovali nos, že nemohou v globální konkurenci obstát... Škoda, že o sobě médiím dávají tak málo vědět.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook